Olivia Colman 

Sarah Caroline Olivia Colman

8,6
26 123 oceny gry aktorskiej
Olivia Colman
Sarah Caroline Olivia Colman urodziła się 30 stycznia 1974 roku w Norwich w Anglii, jako córka Mary i Keitha Colmana. Tam dorastała i uczęszczała do lokalnej prywatnej szkoły Norwich High School for Girls oraz do szkoły z internatem Gresham's School w Holt. Swoje pierwsze doświadczenie aktorskie, rolę w szkolnej sztuce "Prime of Miss Jean Brodie", miała w wieku 16 lat. Początkowo nie myślała o profesjonalnym aktorstwie, dlatego też przez jeden semestr studiowała nauczanie początkowe na Homerton College na Uniwersytecie Cambridge. Podczas tych studiów poszła na przesłuchania do amatorskiego teatru studenckiego "Footlights" (Cambridge University Footlights Dramatic Club), gdzie spotkała po raz pierwszy Davida Mitchella, Roberta Webba i Petera Serafinowicza. Tam też poznała studenta prawa Eda Sinclaira, swojego przyszłego męża. Kiedy zdecydował się on na naukę w Bristol Old Vic Theatre School, Colman również postanowiła rozpocząć tam studia aktorskie, które ukończyła w 1999 roku.

Jako absolwentka szkoły teatralnej Colman zyskała rozgłos dzięki swojej pracy w telewizji. Poza szkołą aktorską drzwiami do jej kariery stała się znajomość z Davidem Mitchellem i Robertem Webbem, których poznała na początku studiów w Cambridge. Znani jako duet "Mitchell and Webb", komicy prowadzili trzy programy komediowe w brytyjskiej telewizji. Colman po raz pierwszy zyskała sobie miano aktorki komediowej w programie "The Mitchell and Webb Situation". Następnie zagrała również w "Cudacznym świecie Mitchella i Webba" oraz w "Peep Show". Stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w brytyjskiej telewizji dzięki serii znanych hitów, w których wystąpiła, w tym "Piękni ludzie" (2008), "Jak się robi olimpiadę?" (2011) z udziałem Hugh Bonneville'a, "Oskarżeni" (2012), "Wielebny" (2014) czy "Mr. Sloane" (2014). W latach 2013-2017 występowała u boku Davida Tennanta w serialu "Broadchurch". Dzięki występom telewizyjnym stała się jedną z czołowych aktorek brytyjskich.

Uznanie krytyków zdobyła za rolę w dramacie Paddy'ego Considine'a "Tyranozaur" z 2011 roku, za którą otrzymała nagrodę BIFA dla najlepszej aktorki. Przez krytyków i kolegów z branży uznana została za aktorkę wszechstronną, potrafiącą grać zarówno role komediowe, jak i dramatyczne. Wynikiem jej wciąż rosnącej popularności był angaż do roli w serialu "Nocny recepcjonista" (2016), w którym wystąpiła u boku Hugh Laurie'ego i Toma Hiddlestona. Za tą rolę otrzymała w 2017 roku Złoty Glob. W listopadzie 2017 roku, na kilka tygodni przed premierą drugiego sezonu "The Crown", twórcy serialu ogłosili Olivię Colman jako kolejną aktorkę po Claire Foy, która wcieli się w postać królowej Elżbiety II w 3. i 4. sezonie serialu realizowanego dla platformy Netflix. Występowała również w takich filmach jak: "Żelazna Dama" (2011) u boku Meryl Streep, "Weekend z królem" (2012), "Daję nam rok" (2013), "Demon salsy" (2014), "Lobster" (2015), "London Road" (2015), "Morderstwo w Orient Expressie" (2017) u boku Judi Dench czy "Faworyta" (2018) u boku Rachel Weisz i Emmy Stone, za który w 2019 roku otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 30 stycznia 1974

miejsce urodzenia: Norwich, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 170 cm

Oscar
Zdobyła Oscar, 32 inne nagrody i 39 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
mąż Ed Sinclair (od 2001), 3 dzieci: Finn (ur. 2005), Hal Joseph (ur. 2007) i córka (ur. 2015)
Wystąpiła w reklamach The National Lottery, AA Car Insurance, AA Car Loans i Danone Actimel "Shopping Addict" (2002).
Ukończyła aktorstwo w Bristol Old Vic Theatre School w Bristolu (Anglia, Wielka Brytania). 
Ma siostrę.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych