Recenzja filmu American Gangster (2007)
Ridley Scott

Krwawa emancypacja

Nim Afroamerykanie zaczęli rządzić w sporcie i muzyce, ciężką pracą, solidnością i zaangażowaniem wykuwali sobie pozycję w gangsterskim biznesie. O tych pionierskich czasach opowiada fresk ...
Filmweb sp. z o.o.
Nim Afroamerykanie zaczęli rządzić w sporcie i muzyce, ciężką pracą, solidnością i zaangażowaniem wykuwali sobie pozycję w gangsterskim biznesie. O tych pionierskich czasach opowiada fresk <a href="http://ridley.scott.filmweb.pl/" class="n">Ridleya Scotta</a>. Twórca <b>"<a href="http://lowca.androidow.filmweb.pl/" class="n">Łowcy androidów</a>"</b> stworzył obraz, który ogląda się z prawdziwą przyjemnością, choć bez zbędnej ekscytacji. Namiętność zastępuje tu zimny dystans do bohaterów i precyzyjna konstrukcja oparta na dwóch doskonale uzupełniających się protagonistach (<a href="http://denzel.washington.filmweb.pl/" class="n">Washington</a> i <a href="http://russel.crowe.filmweb.pl/" class="n">Crowe</a>).

Frank Lucas to wzorcowy self-made man. Zaczynał z samego dołu łańcucha pokarmowego. Stopniowo wspinał się po szczebelkach gangsterskiej kariery, aż dokonał wielkiego skoku na kasę i władzę. Nie pytając się nikogo o zdanie został największym importerem heroiny na amerykański rynek. Jego towar rozprowadzany po ulicach zdobył sobie zasłużoną renomę, jego firma setki tysięcy uzależnionych klientów, a on sam miliony dolarów. Jego pozycja w branży była na tyle mocna, że szanowała go mafia i nie dotykała policja. Nic nie może jednak wiecznie trwać. A w ojczyźnie hot-dogów droga od pucybuta do milionera potrafi trwać tak samo krótko, co od milionera do pucybuta.

Gdyby potraktować dzieło <a href="http://ridley.scott.filmweb.pl/" class="n">Scotta</a> nie jako pojedynek aktorski między dwoma laureatami Oscara bądź drugi po <b>"<a href="http://zodiak.filmweb.pl/" class="n">Zodiaku</a></b>" obraz lat siedemdziesiątych, ale jako film o wymowie politycznej, konkluzje byłyby nadzwyczaj ciekawe. W końcu to bardzo ambiwalentny portret mechanizmów wolnego rynku, który z jednej strony jest narzędziem emancypacji (w końcu pieniądze nie mają koloru), z drugiej potrafi tak samo zniewolić jak heroina rozprowadzana przez Lucasa. Sam bohater jest człowiekiem, który utożsamia postęp, ale jego ceną jest śmierć i choroba setek tysięcy jego braci i sióstr. <b>"<a href="http://american.gangster.filmweb.pl/" class="n">American Gangster</a>"</b> to jednak przede wszystkim solidne kino sensacyjne w starym dobrym stylu. Nie ma tu efekciarstwa, rozdmuchanych efektów specjalnych, jest za to przyjemny klimat nostalgii za gangsterką w starym dobrym stylu.

Wydanie DVD jest interesujące. Przede wszystkim film został zaopatrzony w komentarze <a href="http://ridley.scott.filmweb.pl/" class="n">Ridleya Scotta</a> i scenarzysty S<a href="http://www.filmweb.pl/o11201/Steven+Zaillian" class="n">tevena Zailliana</a>. W końcu to właśnie te pogadanki obok samego filmu są powodem zakupu płyty. Widz dostaje wersję filmu rozszerzoną o ponad 18 minut aby mógł dłużej delektować się solidnym towarem dystrybuowanym przez twórców. A na deser dostajemy możliwość zobaczenia alternatywnego zakończenia.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 76% uznało tę recenzję za pomocną (76 głosów).
Krzysztof Michałowski
ocenia ten film na:
1 10 8/10 bardzo dobry

przeczytaj również recenzje użytkowników (5)

zobacz wszystkie