Recenzja filmu Absolwent (1967)
Mike Nichols

Mrs. Robinson

"Absolwent" to jeden z tych filmów, które nie wymagają rekomendacji. Nakręcona w 1967 roku przez Mike'a Nicholsa komedia do dziś nie tylko bawi, ale wzbudza podziw ze względu na wspaniałe ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Absolwent (1967)
<a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwent"</b></a> to jeden z tych filmów, które nie wymagają rekomendacji. Nakręcona w 1967 roku przez <a href="http://filmweb.pl/Mike,Nichols,filmografia,Person,id=268" class="n">Mike'a Nicholsa</a> komedia do dziś nie tylko bawi, ale wzbudza podziw ze względu na wspaniałe aktorstwo, niezapomnianą muzykę, błyskotliwy scenariusz, ciekawe zdjęcia i oczywiście brawurową reżyserię.

Ekranizacja powieści Charlesa Webba, za prawa do adaptacji, której producent Lawrence Truman zapłacił kilkadziesiąt lat temu 1000 dolarów, była jednym z najgłośniejszych filmów lat 60. Z młodego <a href="http://dustin.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Dustina Hoffmana</a> uczyniła gwiazdę, a <a href="http://filmweb.pl/Mike,Nichols,filmografia,Person,id=268" class="n">Mike Nichols</a> stał się dzięki "Absolwentowi" jednym z najbardziej cenionych reżyserów Hollywood. Film otrzymał 5 nominacji do Oscara® i jedną statuetkę za najlepszą reżyserię.

<a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwent"</b></a> jest jednym z nielicznych filmów, które opierają się próbie czasu. Komedia, która liczy już sobie grubo ponad 30 lat, wzbudza emocje u coraz to nowych pokoleń widzów.
Ponieważ sama zaliczam się do fanów <a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwenta"</b></a> bardzo ucieszyłam się na wieść, że obraz ten ukaże się w naszym kraju na DVD i to w ekskluzywnej serii QDVD.

<a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwent"</b></a> ukazuje się w wydaniu jednopłytowym. Pudełko z krążkiem jest dodatkowo zapakowane w kartonowe etui zatem całość bardzo elegancko wygląda na półce. Wydanie jest oczywiście przygotowane w pełnej polskiej wersji językowej, które obejmuje spolszczenie nie tylko filmu, ale również menu i wszystkich dodatków.

Tych ostatnich nie ma niestety wiele, ale przynajmniej jeden z nich zasługuje na uwagę. Mowa tu o zawartym na płycie dokumencie <b>"Absolwent - 25 lat później"</b>, w którym twórcy filmu z perspektywy czasu opowiadają nie tylko o realizacji komedii, ale również o tym jaki wpływ na ich życie i kariery wywarł obraz <a href="http://filmweb.pl/Mike,Nichols,filmografia,Person,id=268" class="n">Mike'a Nicholsa</a>.

Podobne informacje znajdziemy w dodatku <b>"Jak powstawał film"</b>, który składa się z fragmentów wspomnianego dokumentu poświęconych samemu procesowi realizacji obrazu. Bardzo nie lubię takiego sztucznego rozbudowywania ilość dodatków, bo moim zdaniem świadczy to tylko o braku szacunki dystrybutora wobec widza. Owszem, większa ilość wymienionych dodatków na okładce zawsze lepiej wygląda, ale jeśli nie ma ich zbyt wiele, to uważam, że nie należy tworzyć ich na siłę, a jedynie umieścić te, które są dostępne. W końcu klienci kupują DVD nie dla dodatków, ale dla filmów.

<b>"Wywiad z Dustinem Hoffmanem"</b> to uzupełnienie dokumentu <b>"Absolwent - 25 lat później"</b>, które sprawia również wrażenie, jakby było wyciętym fragmentem ostatniego z wymienionych. Ponieważ jednak aktor opowiada w nim rzeczy, których w dokumencie nie znajdziemy, warto poświęcić mu chwilę uwagi.

Listę dodatków zamykają zwiastun <a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwenta"</b></a> i <b>"Sylwetki aktorów i twórców"</b>, czyli tekstowe informacje na temat <a href="http://dustin.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Dustina Hoffmana</a>, <a href="http://filmweb.pl/Anne,Bancroft,filmografia,Person,id=386" class="n">Anne Bancroft</a> i <a href="http://filmweb.pl/Mike,Nichols,filmografia,Person,id=268" class="n">Mike'a Nicholsa</a> oraz galeria trailerów promujących inne tytułu, które ukazały się bądź niebawem ukażą w serii QDVD.

Wydanie DVD <a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwenta"</b></a> nie rzuca na kolana. Ot, przeciętna edycja nieprzeciętnego filmu. Gorąco polecam, bowiem z dodatkami czy bez <a href="http://absolwent.filmweb.pl/" class="n"><b>"Absolwent"</b></a> to cały czas jeden z najlepszych filmów w historii kina, do którego można wracać po wielokroć.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 6% uznało tę recenzję za pomocną (202 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (5)

zobacz wszystkie