Recenzja filmu Capote (2005)
Bennett Miller

Twórca i tworzywo

Skromny, debiutancki obraz Bennetta Millera "Capote" okazał się jednym z największych filmowych wydarzeń ubiegłego roku, a odtwórcy tytułowej roli Philipowi Seymourowi Hoffmanowi przyniósł ...
Filmweb sp. z o.o.
  • recenzja dvd Capote (2005)
Skromny, debiutancki obraz Bennetta Millera <a href="http://capote.filmweb.pl/" class="n"><b>"Capote"</b></a> okazał się jednym z największych filmowych wydarzeń ubiegłego roku, a odtwórcy tytułowej roli <a href="http://philip.seymour.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Philipowi Seymourowi Hoffmanowi</a> przyniósł zasłużonego Oscara. Wydanie DVD filmu pojawiło się właśnie w naszych sklepach.

<a href="http://capote.filmweb.pl/" class="n"><b>"Capote"</b></a> opowiada o sześciu latach z życia <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=58045" class="n">Trumana Capote</a> - jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich, które poświęcił on na napisanie swojej najwybitniejszej, a zarazem ostatniej w karierze powieści - <a href="http://www.filmweb.pl/Z%2Bzimn%B1%2Bkrwi%B1%2B%2B1967%2B%2Bo%2Bfilmie,Film,id=31714" class="n"><b>"Z zimną krwią"</b></a>. Wydana po raz pierwszy w 1966 roku książka, przez autora określana mianem "pierwszej powieści niebeletrystycznej: jest dokumentalnym zapisem historii dwóch recydywistów - Richarda Hickocka i Perry'ego Smitha, którzy w 1959 dopuścili się potwornej zbrodni na czteroosobowej rodzinie farmerów z Kansas.

Historię pisarza, jego relacji z więźniami i przyjaciółmi poznamy lepiej dzięki ciekawym materiałom dodatkowym zawartym na płycie. Na krążku oprócz dwóch komentarzy <a href="http://www.filmweb.pl/Bennett%2BMiller%2B%2BI%2B%2Bfilmografia,Person,id=316926" class="n">Bennetta Millera</a> i <a href="http://philip.seymour.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Philippa Seymoura Hoffmana</a> oraz <a href="http://www.filmweb.pl/Bennett%2BMiller%2B%2BI%2B%2Bfilmografia,Person,id=316926" class="n">Bennetta Millera</a> i operatora <a href="http://www.filmweb.pl/Adam%2BKimmel%2B%2BI%2B%2Bfilmografia,Person,id=13395" class="n">Adama Kimmela</a> znajdziemy również dwa dokumenty: <b>"Answered Prayers"</b> i <b>"Making Capote"</b>. Niestety, żaden z dodatków nie został opatrzony polskimi napisami.

<b>"Answered Prayers"</b> to krótki, trwający niecałych 7 minut materiał poświęcony postaci <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=58045" class="n">Trumana Capote</a>, o którym opowiadają między innymi <a href="http://philip.seymour.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Philip Seymor Hoffman</a> i biograf pisarza - Gerald Clarke. To właśnie on, jak się możemy dowiedzieć z dodatków, po części przyczynił się do powstania filmu, gdyż jemu <a href="http://www.filmweb.pl/Person?id=58045" class="n">Capote</a> wyznał jak bardzo bliskim był mu w swoim czasie Perry Smith. W <b>"Answered Prayers"</b> znajdziemy również zdjęcia pisarza oraz archiwalny zapis przeprowadzonego z nim wywiadu. Dzięki temu możemy zobaczyć jak bardzo <a href="http://philip.seymour.hoffman.filmweb.pl/" class="n">Philip Seymour Hoffman</a> upodobnił się na ekranie do postaci autora <b>"Z zimną krwią"</b>.

Podzielony na dwie części i trwający nieco ponad pół godziny dokument <b>"Making Capote"</b> to już szczegółowa relacja z prac nad filmem ilustrowana wypowiedziami aktorów i członków ekipy filmowej, fragmentami filmu i zdjęciami z planu. Dowiemy się z niej w jaki narodził się pomysł na film, jak do obsady trafili odtwórcy głównych ról i z jakimi problemami musieli borykać się filmowcy już podczas pracy na planie.

Nieco rozczarowują natomiast oba komentarze, które są najzwyczajniej w świecie nużące. Być może obecność wśród rozmówców <a href="http://www.filmweb.pl/Dan%2BFutterman%2Bfilmografia,Person,id=4043" class="n">Dana Futtermana</a> - autora scenariusza, wprowadziłaby nieco życia do monotonnych wypowiedzi. Jednak na dzień przed rozpoczęciem nagrywania komentarza jego żona urodziła dziecko i <a href="http://www.filmweb.pl/Dan%2BFutterman%2Bfilmografia,Person,id=4043" class="n">Futterman</a> zdecydował się spędzić ten czas z rodziną, a nie w studyjnej kabinie.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 9% uznało tę recenzję za pomocną (64 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (4)