Recenzja filmu Kobieta na skraju dojrzałości (2011)
Jason Reitman

Każdy się starzeje, nie każdy dorasta!

"Kobieta na skraju dojrzałości" to prawdziwy, popis aktorskich umiejętności Charlize Theron.
Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
Mavis Gary (Charlize Theron) jest pisarką. Pisze książki dla młodzieży. Tak naprawdę jest ghost writerką serii Waverly Prep. Spisuje pomysły innych. Mieszka w Minneapolis, w nowoczesnym mieszkaniu, z bardzo nowoczesnym wystrojem. Na co dzień pije hektolitry Coca-Coli Light, umawia się na niezobowiązujące randki i najczęściej rano budzi się u boku faceta, którego imienia nawet nie pamięta. Mavis jest znudzona i zmęczona życiem. Z letargu wybudza ją mail ze zdjęciem niemowlaka. Ojcem dziecka jest Buddy Slade (Patrick Wilson) – pierwsza, szkolna, "wielka" miłość Mavis.

Decyzja jest spontaniczna. Mavis pakuje najpotrzebniejsze rzeczy do dużej walizki, wsiada do swojego czerwonego Mini, puszcza muzykę i postanawia wrócić do rodzinnego miasteczka Mercury. Plan na pobyt w "domu" jest bardzo konkretny – odzyskać swojego ukochanego z przeszłości! W podróży towarzyszy jej jedynie piesek Dolce.

Scenariusz autorstwa Diablo Cody ("Juno") to czarna komedia o kobiecie, która pewnego dnia wpada na pomysł, że jedynym sposobem wyjścia z życiowego marazmu jest powrót do korzeni. Rozwiedziona Mavis momentami zachowuje się obsesyjnie. Na wszystkie spotkania z byłym chłopakiem przygotowuje się godzinami. Manicure, pedicure, makijaż, nowe ciuchy, które w sklepach w małym miasteczku w żaden sposób nie przypominają Marca Jacobsa. Wszystko po to, żeby odtworzyć własną młodość. Mavis uporczywie próbuje cofnąć czas. Jednocześnie odgrywa rolę czytelniczek swoich książek, nastolatek, które wierzą w miłość na całe życie. Niestety, najczęściej wieczorami pojawia się depresyjny moment. Wtedy lekiem na całe zło wydaje się tylko alkohol. W trakcie swojej misji w Mercury Mavis spotyka dawnego kolegę ze szkoły, którego praktycznie nie pamięta. Matt (Patton Oswalt) należał do innej "kasty". Szkolne gwiazdy pokroju Mavis zawsze nim gardziły. Po dwudziestu latach sytuacja odwróciła się o sto osiemdziesiąt stopni.

Charlize Theron w roli Mavis jest antypatyczna, ironiczna i wiecznie znudzona. Większość jej spotkań z ludźmi to ciągłe spięcia, które oczywiście opierają się na sarkastycznych żartach. Odgrywająca rolę twardej "miastowej damy" Mavis próbuje zatuszować zarówno swoje problemy z brakiem akceptacji, jak i paranoje związane z wiekiem i brakiem spełnienia. Zrozumienie dla jej niektórych dziwacznych zachowań wykazuje jedynie Matt –  dziwak, który funkcjonuje w Mercury na zasadzie lokalnego "freaka".

Najnowszy film Reitmana nie pojawi się prawdopodobnie na ekranach polskich kin. Szkoda, "Kobieta na skraju dojrzałości" to prawdziwy, popis aktorskich umiejętności Charlize Theron. Młodzieżowe obsesje trzydziestolatki szukającej za późno sensu swojego życia są mniej oczywiste, niż historie nastolatków z amerykańskich przedmieść, którzy nagle zupełnie niespodziewanie zostają rodzicami...
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 50% uznało tę recenzję za pomocną (123 głosy).

przeczytaj również recenzje użytkowników (3)