Recenzja filmu Pamiętnik (2004)
Nick Cassavetes

Miłość aż po grób

"Pamiętnik" w reżyserii Nicka Cassavetesa zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa pod tym samym tytułem to klasyczny wyciskacz łez. Twórcy z premedytacją postanowili ...
Filmweb Sp. z o. o. Sp. k.
  • recenzja kinowa Pamiętnik (2004)
"Pamiętnik" w reżyserii Nicka Cassavetesa zrealizowany na podstawie bestsellerowej powieści Nicholasa Sparksa pod tym samym tytułem to klasyczny wyciskacz łez. Twórcy z premedytacją postanowili zrobić film, który będzie wymagał od widzów pewnego przygotowania, czyli zabrania ze sobą paczki chusteczek.

Dwoje pensjonariuszy domu opieki Noah i Allie umila sobie czas, czytając pamiętnik, w którym opisana jest historia wielkiej miłości. Okazuje się, że ona jest chora na Alzheimera, a on w ramach terapii, która ma przywrócić jej pamięć, w każdej wolnej chwili czyta jej fragment książki.
I tu historia przenosi się w lata 40. do Północnej Karoliny, jej bohaterowie to dwójka młodych ludzi, których połączyło gorące uczucie. Jak to bywa w rzewnych melodramatach kochankowie napotkają wiele przeszkód, czyli różnice klasowe i materialne, sprzeciw rodziców dziewczyny, zawieruchę wojenną i przechwycone listy. Jak wiadomo prawdziwa miłość pokona wszystkie niedogodności, więc płomienne uczucie nie zgaśnie mimo przeciwności losu.

"Pamiętnik" w całości składa się z wyświechtanych schematów i klisz, a przedstawiona historia na odległość trąci banałem. Mamy tu łzawe zakończenie, rzewną i wzniosłą muzykę, malownicze krajobrazy z urzekającą florą i fauną, miłość, śmierć i ciężką chorobę, a całość przypomina dość kiczowaty obrazek.

Wbrew zamiarom rozwiązania te nie wywołują emocji, o jakie twórcom chodziło. Trudno zaangażować się w tę opowieść i jeszcze trudniej wzruszyć się losami papierowych bohaterów, biorąc pod uwagę fakt, że "Pamiętnik" trwa ponad dwie godziny i dosyć szybko zaczyna nużyć.
Czy uznajesz tę recenzję za pomocną? 18% uznało tę recenzję za pomocną (1275 głosów).

przeczytaj również recenzje użytkowników (5)

zobacz wszystkie