Parada wielkanocna (1948)
Charles Walters
Judy Garland
Fred Astaire

Ach ty moja fair lady!

Mało brakowało, a film w ogóle by nie powstał. Najpierw Cyd Charisse, pierwotnie obsadzona jako Nadine Hale, nabawiła się kontuzji kolana i trzeba było ją zastąpić Ann Miller, która właśnie
Mało brakowało, a film w ogóle by nie powstał. Najpierw Cyd CharisseAnn Miller, pierwotnie obsadzona jako Nadine Hale, nabawiła się kontuzji kolana i trzeba było ją zastąpić Ann MillerFred Astaire, która właśnie wróciła z dwuletniego urlopu od grania. Prawdziwa tragedia wydarzyła się jednak później: Gene Kelly, który miał grać Dona Hewesa, podczas gry w koszykówkę złamał nogę w kostce i nie mógł tańczyć. W MGM nikt nie wiedział, co teraz będzie. Przecież nie mieli innego tańczącego aktora na kontrakcie! Wreszcie ktoś wpadł na genialny pomysł, by ściągnąć z emerytury Freda Astaire'aParada wielkanocna (1948). Początkowo niechętny gwiazdor w końcu ugiął się i zagrał. "Parada wielkanocnaJudy Garland" okazała się najbardziej dochodowym filmem studia MGM w 1948 roku i pozwoliła wrócić AstaireParada wielkanocna (1948)'owi na szczyt.

1912 rok. Don Hewes (Fred AstaireParada wielkanocna (1948)) jest zakochany w swojej tanecznej partnerce Nadine Hale (Ann MillerFred Astaire). Ona jednak kocha jego przyjaciela, arystokratę Johnatana Harrowa (Peter Lawford). Gdy w dzień Wielkiej Nocy Nadine mówi Donowi, że dostała kontrakt u Ziegfelda i zrywa z nim, ten idzie do baru i upija się. Pijany mówi Johnatanowi, że zrobi z podrzędnej piosenkareczki z klubu wielką gwiazdę na miarę Nadine. Jego wybór pada na Hannah Brown (Judy Garland). Po początkowych niepowodzeniach Hannah i Don stają się gwiazdami. Dziewczyna zakochuje się w partnerze, jednak on nadal czuje coś do Nadine...

Nadine kocha się w Jonathanie, Jonathan kocha Hannah, Hannah jest zakochana w Donie, a Don darzy uczuciem Nadine. Z tego powodu nikt nie może być do końca szczęśliwy. "Parada wielkanocnaJudy Garland" nie jest jednak filmem smutnym. To bardzo wesołe i radosne dzieło, z pogodnym scenariuszem i ładnymi piosenkami. Charles Walters, reżyser filmu, dał nam naprawdę uroczy, optymistyczny i tryskający energią film.

Muzykę napisał słynny Irving Berlin. Mamy tu takie hity jak "When the Midnight Choo Choo Leaves for Alabam", "Snookey Ookums" czy "Couple of Swells" (wszystkie AstaireParada wielkanocna (1948) i Garland). Ann Miller Fred Astaireśpiewa i tańczy w energicznym "Shakin' the Blues Away" i "Cover Girl", Judy Garland wykonuje m. in. "I Was Born in Michigan", "I Love a Piano" i "Better Luck Next Time", Fred Astaire Parada wielkanocna (1948)stepuje w rytm "Steppin' Out With My Baby" i "Drum Crazy", a Peter Lawford"A Fella With An Umbrella". Przez cały film przewija się utwór "It Only Happens When I Dance With You", wykonywany przez AstaireParada wielkanocna (1948)'a w duecie zarówno z Miller, jak Fred Astairei z Garland. Film kończy piosenka "In Your Easter Bonnet" (Garland, AstaireParada wielkanocna (1948)). Najbardziej komiczny jest natomiast taniec AstaireParada wielkanocna (1948)'a i Garland, który ta wykonuje w pokrytej niebieskimi piórami sukni, fruwającymi wokół twarzy partnera. Jest to parodia słynnej sceny z "Panów w cylindrach", w której Astaire Parada wielkanocna (1948)i Ginger Rogers tańczą do "Cheek to Cheek". Do tego mamy jeszcze przezabawne "Couple of Swells" (AstaireParada wielkanocna (1948), Garland).

Aktorstwo w tym filmie jest naprawdę dobre. Fred Astaire Parada wielkanocna (1948)świetnie sprawdza się jako artysta – służbista, dla którego najważniejszy jest taniec, niepotrafiący dostrzec, że szczęście czeka tuż za rogiem. Niczym profesor Higgins zmienia swoją Elizę we wspaniałą artystkę, ale nie widzi, że dziewczyna go kocha. Judy Garland bardzo dobrze wciela się w prostą, trochę nieokrzesaną Hannah, która pod wpływem Dona zmienia się w prawdziwą damę. Świetna jest też Ann Miller Fred Astairejako zimna, wyrachowana Nadine. Uważam, że to jedna z jej najlepszych ról. Zbyt wielkiego wrażenia nie robi za to Peter Lawford, który jest po prostu bezbarwny.

Piękna jest oprawa filmu. Bardzo podobają mi się kolorowe zdjęcia. Scenografia dobrze oddaje styl epoki, a stroje Irene (damskie) i Vallesa (męskie) są po prostu przepiękne,

Dla mnie "Parada wielkanocnaJudy Garland" była pierwszym filmowym spotkaniem z Astaire'em i uważam je za spotkanie bardzo udane. Mam nadzieję, że również dla was "Parada Wielkanocna" będzie wspaniałym spotkaniem z mistrzami musicalu, jakimi niewątpliwie byli Judy Garland i Fred Astaire.