Przybysz spragniony miłości i kwiatów

"Sailor Moon R: Czarodziejka z Księżyca – Film kinowy" to pierwszy pełnometrażowy film serii "Czarodziejka z Księżyca". I jest to jednocześnie najbardziej udany film z trzech produkcji kinowych dla tej serii, które powstały. Film miał swoją premierę w Japonii 5 grudnia 1993 roku. W języku angielskim został on wypuszczony pod tytułem ‘Promise of the Rose’ (Obietnica Róży). W Polsce anime zostało wydane przez Planet Manga na VHS w 1998 (była to wersja z lektorem). Natomiast w 2015 roku wydawnictwo Anime Eden wydało ten film na płycie DVD.

Na samym początku filmu twórcy postanowili zastosować małe wprowadzenie i przedstawić poszczególne wojowniczki ustami głównej bohaterki serii – Usagi Tsukino, znanej też jako Sailor Moon (czyli Czarodziejki z Księżyca). Po tym wstępie następuje czołówka z przewodnią piosenką "Moonlight Densetsu", znaną nam z sezonów starej serii tego anime. Usagi, Mamoru, Chibi-Usa oraz czwórka dziewczyn wyruszają poza miasto do ogrodu botanicznego (jest to miejsce istniejące realnie w Japonii, znane jako Ogród Botaniczny Jindai). Nim jednak akcja rozkręci się na dobre, widzowi zaserwowana jest mała retrospekcja – to dawne wydarzenie z dzieciństwa Mamoru, który żegna swojego przyjaciela. Na rozstanie młody Mamoru ofiarowuje różę, a przyjaciel składa obietnicę, że kiedyś powróci z mnóstwem najpiękniejszych kwiatów. Po chwili przyjaciel rozpływa się w powietrzu, pozostawiając płaczącego chłopca samego.

To właśnie wspomnienie, które równie dobrze mogłoby być snem, bądź urojeniem małego Mamoru, stanowi preludium do następnych wydarzeń. Bowiem dawny przyjaciel z dzieciństwa nieoczekiwanie pojawia się ponownie. I ma to miejsce właśnie w ogrodzie botanicznym. Przybysz, który niespodziewanie się zjawia przypomina Mamoru o niegdyś złożonej mu obietnicy. Wyraźnie ignoruje przy tym Usagi, a gdy ta oznajmia nieznajomemu mężczyźnie, do kogo należy jej ukochany, zostaje brutalnie odepchnięta. Nieznajomy znika w toni płatków kwiatów, lecz incydent ten przypomina Mamoru o dawnym przyjacielu o imieniu Fiore, którego uznawał przez tyle lat za przyjaciela wyimaginowanego. W międzyczasie okazuje się, że do naszej planety niepokojąco blisko zbliża się asteroida, która stanowi niebezpieczeństwo ze względu na znajdujące się na jej powierzchni pozaziemskie rośliny. Jak łatwo zgadnąć nowy przeciwnik, stosujący zabójcze rośliny, jest powiązany z przybyciem Fiore. Wkrótce sytuacja stanie się jeszcze bardziej dramatyczna. W konsekwencji dziewczęta staną przez wyzwaniem – muszą ocalić Mamoru oraz ludzkość przed nieuchronną zagładą.

Trzeba przyznać, że film ten to prawdziwa gratka dla fanów serii. Bo czego tutaj nie ma! Zawarto tu esencję całej serii o "Czarodziejce…" – mamy więc miłość, przyjaźń, poświęcenie, przebaczenie, nadciągającą katastrofę i bohaterską walkę. Obserwujemy lojalność i oddanie czterech wojowniczek względem księżniczki, a zarazem ich najlepszej przyjaciółki. Wyeksponowano również wierną, głęboką miłość Mamoru do Usagi. Wspaniała jest wreszcie postawa samej Usagi, szczególnie ujmuje jej bezinteresowność i heroiczna walka o to, w co główna bohaterka wierzy oraz o to, co pragnie ochronić (nawet za cenę własnego życia). Tłem dla rozgrywających się w końcówce filmu wydarzeń jest utwór "Moon Revenge" (Zemsta Księżyca), piosenka ta pobrzmiewa w kluczowym momencie, a także w trakcie napisów końcowych tego filmu. To niezwykle motywujący utwór muzyczny, o sporym ładunku emocjonalnym. Towarzyszy on zmaganiom wojowniczek, co sprawia, że najważniejsze sceny zapadają w pamięć widza na długo.

"Sailor Moon R: Czarodziejka z Księżyca – Film kinowy" nosi w nazwie literkę R, tak jak druga seria tego anime (R czyli Romans). Pierwotnie film ten został wydany w trakcie emisji tej serii w 1993 roku, chociaż fabularnie nie jest z nią związany. Fizjonomia Fiore jest jednak na tyle zbliżona do wrogów-kosmitów z pierwszej części drugiej serii (a była to również para przybyszów z kosmosu o imieniu Ail i An), że należy podejrzewać, iż wrogowie ci byli genetycznie powiązani z Fiore. Warto wspomnieć, że zarówno postaci Ail i An, jak i samego Fiore w ogóle nie pojawiają się i nie mają źródła w oryginalnej mandze autorstwa Naoko Takeuchi. Postaci te zostały stworzone by wydłużyć czas trwania samego anime oraz celem wykorzystania wątku przybysza z kosmosu w fabule omawianego tu filmu kinowego.

Film ten jest fabularnie nieco schematyczny i porusza treści typowe dla serii anime o Sailor Moon. Tradycyjnie już główni bohaterowie podejmują walkę, by ochronić planetę Ziemię, oraz wyznają wszystkie inne wartości, które definiują całą tę serię. Zdecydowanie film ten jest skierowany do wiernych fanów, których pomimo upływu tylu lat wciąż pociągają górnolotne idee oraz bój o miłość i sprawiedliwość. I nic w tym zaskakującego, do dziś bardzo wiele osób darzy wielkim sentymentem ten tytuł. Odświeżona wersja DVD wydana w 2015 roku, zawierająca poprawne tłumaczenie oraz dodatkową wersję z polskim dubbingiem, ma jednak szansę zainteresować znacznie młodszą widownię i być równie ciepło przyjęta przez następne pokolenia fanów.