Zemsta po latach (1980)
Peter Medak
George C. Scott
Trish Van Devere

Nawiedzony dom

O dobre horrory, które wywoływałyby w nas uczucie strachu bez uciekania się do kosztownych efektów specjalnych, scen pełnych krwi, czy makabry, w dzisiejszych czasach bardzo trudno. Z radością przyjęłam zatem wiadomość, iż w serii QDVD ukaże się "Zemsta po latach" Petera Medaka - moim zdaniem jedna z najlepszych opowieści o duchach w historii kina (co ciekawe, inspirowanej autentycznymi wydarzeniami). Po tragicznej śmierci żony i córki kompozytor John Russell szukając zapomnienia, opuszcza dawne mieszkanie i wynajmuje olbrzymi, stary dom, gdzieś na odludziu. Wierzy, że cisza i spokój pozwolą mu zapomnieć o niedawnej tragedii i będą sprzyjały tworzeniu nowych kompozycji. Jednak stary dom kryje swoje tajemnice. Pewnego dnia Johna budzi głośne dudnienie. Początkowo podejrzewa, że to wina wiekowej kanalizacji, jednak z czasem dziwne zdarzenia w domu się nasilają, a kompozytor wpada na trop morderstwa sprzed 70 lat. "Zemstę po latach" oglądałam późnym wieczorem i nie ukrywam, że w ciemnym pokoju czułam się dość niepewnie. Film przeraża, ale robi to w sposób inteligentny i bez uciekania się do tanich sztuczek. Peter Medak stopniowo dozuje napięcie. Pierwsze dowody na istnienie w domu ducha są bardzo subtelne. Niewidzialna dłoń naciska klawisz fortepianu, słychać głuche walenie w ścianach domu, w jednym z okien pęka szyba. Z czasem jednak zjawa coraz bardziej zaznacza swoją obecność, a my coraz mocniej ogryzając paznokcie śledzimy dalszy rozwój wydarzeń. Co ważne Medak nie serwuje nam "krwawej jatki". Makabry w filmie jest w ogóle bardzo mało. Napięcie budownane jest głównie dzięki umiejętnościom aktorów (bardzo dobra kreacja George'a C. Scotta), ciekawym zdjęciom, prostym efektom specjalnym i wreszcie muzyką autorstwa Ricka Wilkinsa. "Zemsta po latach" ukazuje się w ekskluzywnej serii QDVD. Dźwięk dostępny jest w formatach DD 5.1 oraz DTS ES. Film oczywiście można obejrzeć również z polskimi napisami. Dodatki nie są liczne. W dziale tym pojawiają się jedynie sylwetki George'a C. Scotta (co ciekawe nie dowiemy się z niej, że aktor nie żyje) i Petera Medaka oraz galerię zdjęć z planu i filmu. Najciekawszym i najobszerniejszym dodatkiem jaki znajdziemy na płycie jest komentarz reżysera, którego możemy wysłuchać z polskim lektorem. Peter Medak szczegółowo opowiada historię filmu od momentu, kiedy dostał propozycję jego realizacji. Rzecz ciekawa i warta uwagi. Listę dodatków zamyka dział zwiastuny, w którym znajdziemy trailery promujące inne tytuły, które ukazały się bądź niebawem ukażą w serii QDVD.