Recenzja serialu

Steven Spielberg
Bernard L. Kowalski
Peter Falk
Gene Barry

Jeszcze tylko jedno pytanie...

Niektóre seriale mają w sobie coś wyjątkowego, coś, co sprawia, że można oglądać je na okrągło. Kiedy pierwszy raz zobaczyłem jeden z odcinków "Columbo", byłem nie tylko zachwycony, ale i mocno zdziwiony. Od razu uderzył mnie fakt, że tak wiekowy już serial (pierwsze odcinki nadawano w roku 1968) nie został naruszony przez ząb czasu i nadal ogląda się go z olbrzymią przyjemnością. Jasny, nieco zniszczony już płaszcz, cygaro, praktycznie nie znikające z ust, czy lekko obłędne spojrzenie, to tylko niektóre znaki szczególne, dzięki którym pokochałem postać dociekliwego detektywa, który w każdym odcinku musi wypowiedzieć kultową już kwestię: "Mam jeszcze tylko jedno pytanie" - właśnie tak ona brzmi, i choć zazwyczaj na jednym pytaniu się nie kończy, to możecie być pewni, że jeżeli postanowicie oglądać serial "Columbo", to wyryje on trwały ślad również i w waszej pamięci.

Serial przedstawia losy pewnego detektywa, który w dość niekonwencjonalny sposób rozwiązuje kolejne zagadki. Jest on jednym z najbardziej uporczywych i drążących temat bohaterów, jacy kiedykolwiek pojawili się na ekranach naszych telewizorów. Co ciekawe jego słynny płaszcz pochodzi z szafy Petera Falka, aktora, który wciela się w role tytułowego Columbo.

Większość odcinków ma charakterystyczną i mało skomplikowaną konstrukcję, na którą składa się logiczny tok następujących po sobie wydarzeń. Najpierw poznajemy historię morderstwa, potem na miejsce zbrodni przybywa Columbo, a w finalnej części każdej sprawy jesteśmy świadkami niekonwencjonalnych, a momentami wręcz kuriozalnych wyczynów detektywa, mających na celu ujęcie i zdemaskowanie sprawcy.

Mogłoby się wydawać, że taki opis kolejnych historii spowoduje, że serial z odcinka na odcinek będzie coraz bardziej nudny. Nic z tego! Każda sprawa, którą Columbo musi rozwiązać, jest całkowicie inna, a i sposoby jej rozwikłania znacząco różnią się od siebie. Trzeba przyznać, że w tym wypadku scenarzyści bardzo poważnie potraktowali widza, serwując mu wiele ciekawych historii, których siedzący przed telewizorem odbiorca, co prawda, nie musi już rozwiązywać, to jednak może razem z detektywem spróbować znaleźć sposób udowodnienia winy sprawcy. Czasami to na prawdę świetna zabawa.

Warto również pochwalićPetera Falka, który w mistrzowski sposób wcielił się w odgrywaną przez siebie postać. Ogólnie, aktorstwo w tym serialu stoi na bardzo wysokim poziomie i możemy zobaczyć w nim wiele wschodzących wówczas gwiazd. Mnie na przykład, zachwycił odcinek, w którym występował Leslie Nielsen. Oglądanie tego aktora w niekomediowej roli, było nie lada niespodzianką.

Na koniec, chciałbym polecić wszystkim widzom, zarówno tym młodym, jak i starszym, serial pt." Columbo". Uważam, że każdy powinien raz na jakiś czas, spędzić parę chwil na intelektualnej rozrywce, a ten serial bez wątpienia nią jest.
Moja ocena serialu: