Leslie Nielsen I

Leslie William Nielsen

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":13909,"rate":8.621827593644403,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":92,"rate":7.445652173913044,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":31,"rate":7,"desc":"ocen","profession":"pracy producenta"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":5,"rate":8.8,"desc":"ocen","profession":"występów osoby"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":false,"career":{"name":"aktor dubbingowy"},"ranking":{"name":"Ról głosowych","link":"#unkown-link--personRolesAjax--","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":2,"rate":8.5,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}}]
8,6
13 909 ocen gry aktorskiej
Leslie Nielsen I
Kariera ekranowego weterana komedii Leslie Nielsena jest wyjątkowo nietypowa: aktor osiągnął sukces dopiero po sześćdziesiątce, po 30. latach występowania w filmach i telewizji, i to w niezbyt cenionym, choć popularnym gatunku komedii slapstickowej, który uszlachetnił swoim talentem wypowiadania zupełnie absurdalnych kwestii z kamienną twarzą. Leslie Nielsen studiował na Academy of Radio Arts w Toronto, a następnie aktorstwo w Neighborhood Playhouse w Nowym Jorku. Początkowo pracował jako lektor radiowy oraz dj. Swoją karierę aktorską rozpoczął niekonwencjonalnie, jako narrator w filmie "The Battle of Gettysburg". Na srebrnym ekranie zadebiutował już we własnej osobie w klasycznym filmie science-fiction "Zakazana planeta" jako kapitan John J. Adams. Od tego momentu pracował nieustannie, pojawiając się w zapomnianych dzisiaj komediach i filmach obyczajowych, często w roli policjantów, lekarzy i adwokatów. Do jego bardziej pamiętnych ról należą postaci kapitana Harrisona w filmie katastroficznym "Tragedia Posejdona" i Vincenta Corbino w serialu telewizyjnym "Kung Fu". Był gościem niezliczonych popularnych seriali telewizyjnych, m.in. "Doktor Kildare", "Bonanza", "M*A*S*H", "Ulice San Francisco" czy "Statek miłości". W dramacie "Wariatka" pojawił się w roli zamordowanego klienta luksusowej prostytutki, granej przez Barbrę Streisand. Zagrał też pragmatycznego Świętego Mikołaja w filmie dla dzieci "Spisek w Boże Narodzenie" oraz czarny charakter w "Surfujący Ninja". Komediowa kariera Leslie Nielsena nabrała nowego rozmachu w 1980 roku, po roli doktora Rumacka w hitowej komedii "Czy leci z nami pilot", parodii filmu katastroficznego. Tego rodzaju bohater tak się spodobał aktorowi, że postanowił przyjąć podobną w charakterze rolę policjanta Franka Drebina w kultowym serialu telewizyjnym "Police Squad!" oraz w opartych na jego koncepcie filmach kinowych "Naga broń: Z akt wydziału specjalnego", "Naga broń 2 1/2: Kto obroni prezydenta?" i "Naga broń 33 i 1/3: Ostateczna zniewaga", w których partnerowała mu dzielnie Priscilla Presley. W 1989 roku na ShoWest Convention przyznano aktorowi nagrodę specjalną dla najlepszego komediowego gwiazdora roku. Inne tytuły należące do tego prześmiewczego i pełnego gagów gatunku z Nielsenem w roli głównej to parodia "Egzorcysty", "Egzorcysta 2 i 1/2" z udziałem... Lindy Blair, filmu wampirycznego - "Dracula - wampiry bez zębów" Mela Brooksa, Jamesa Bonda - "Szklanką po łapkach", którego aktor również był producentem, "Pan Magoo", oraz parodiujący filmy sci-fi "2001: Odyseja kosmiczna", do którego Nielsen napisał także scenariusz. Aktor zmarł  28 listopada 2010 roku w szpitalu nieopodal swojego domu w Fort Lauderdale. Przyczyną śmierci okazały się powikłania po zapaleniu płuc. Nielsen znany był z wesołego usposobienia i skłonności do żartów.
Więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 11 lutego 1926

data śmierci: 28 listopada 2010

miejsce urodzenia: Regina, Kanada

wzrost: 184 cm

czterokrotnie żonaty: 1. Monica Boyer (28.12.1950 - 09.06.1957, rozwód); 2. Alisande Ullman (10.09.1958 - 1974, rozwód), 2 córki: Thea (ur. 1960) i Maura (ur. 1962); 3. Bobbye Brooks Oliver (13.11.1981 - 05.12.1984, rozwód); 4. Barbaree Earl (od 2001 do jego śmierci)
Studiował najpierw w Academy of Radio Arts w Toronto prowadzonej przez Lorne Greena, a następnie w słynnym Actor's Studio.
Był kawalerem wysokiego kanadyjskiego odznaczenia - Orderu Kanady.
Był brany pod uwagę do zagrania roli Willy'ego Wonki w filmie "Charlie i fabryka czekolady". Ostatecznie angaż otrzymał Johnny Depp.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych