PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=867407}

Wikingowie: Walhalla

Vikings: Valhalla
3 192
chce zobaczyć
Wikingowie: Walhalla
powrót do forum serialu Wikingowie: Walhalla

Pomimo epickiego przedstawienia walk i świetnej roboty ekipy kostiumowej (epickie brody) to nie porwało mnie do tego aby wciągnąć się w ten serial … tak na całego.

Nawiążę do czwartego i nieco do ósmego odcina czyli atak na Londyn i obrona Kattegad.

Najpierw wikingowie podpływają na deskach do sefingu i zabijają strażników na posterunku. Potem w nocy przepływają pod mostem gdzie są obserwowani przez strażnika. Wszystko tłumaczone jest sprytem i gapiostwem czy całkowitą nieporadnością angielskiej straży. Przecież w tym czasie Londyn spodziewał się ataku więc posterunki powinny być podwojone. Ale nie … serial rządzi się swoimi prawami. Zaledwie jeden strażnik zauważył przepływającą pod mostem łódź. W dodatku łódź płynęła pod osłoną nocy … Ilu wieśniaków zdecydowało by się płynąć pod londyńskim mostem w środku nocy? Czy w czasie podwyższonego ryzyka ataku taka sytuacja nie powinna być skontrolowana lub załatwiona od ręki? Potem motyw z ciosaniem podpór mostu w trakcie wchodzenia wojsk wikingów na most. Serio ale ociosać taką belę toporkiem wymaga nieco czasu, a most nie jest aż tak długi żeby uwierzyć że w jednym ujęciu mamy grubą belę a w drugim mocno ściachany stożek. Wiem że zaraz ktoś powie „gupi jesteś, nie znasz się. Obejrzyj sobie konkursy drwali …”. Nie każdy wiking to drwal mający potężną siekierę w rękach. Tutaj musieli się trzymać belki żeby nie spaść i ciachać drugą, aby w kilka minut osłabić drewnianą konstrukcję. Zaraz ktoś powie … no ale jednak nie podcięli ją do końca ponieważ musiały ją łamać statki z zaczepionymi linami. Ale ile czasu armia wikingów (chyba Kanuta) szła przez ten most? Może 2-4 min? I to w tym właśnie czasie dywersanci musieli ciosać bele toporkami.

Dodatkowo kobitki w wikingowej armii. Ja naprawdę nie jestem męskim szowinistą ale są momenty gdzie kobiety stanowią 1/3 danej drużyny wojów. Jestem gotów przyjąć że nordyckie kobiety były zahartowane w trudach życia ale mam wrażenie że w tym serialu podbito srogo ten aspekt i generalnie są tam jak rambo na sterydach. No nie uwierzę że przy wiośle w landskipie czy większych okrętach, taki mięsisty wojownik był sadzany obok kobity. Jednak siłę w łapach trzeba mieć do takiej harówki i jest ona kluczowa przy dokonywaniu najazdów przy użyciu łodzi poprzez np. szarżowanie . Na scenie we wspomnianym odcinku czwartym gdy na moście wojska nacierają na siebie, wikingowie po rozkazie króla formują „ścianę obronną” z tarcz. Pokazanych jest tam ośmiu wojowników zasłaniających się tarczami z których połowa to kobiety. Albo obrona Kattegad (odcinek ósmy). Turbo łuczniczki są tam jak wyjęte z władcy pierścieni wraz z ich czarnoskórą przywódczynią. Bardziej rysuje się tu obraz wyzwolonych kobiet u wikingów vs średniowiecznego ucisku kobiet w Anglii które nie są w stanie unieść miecza i tarczy.
Ehh … a poza tym czy angole byliby na tyle głupi żeby skupić się tylko na ataku na wąskim moście, a nikt z murów nie zauważył dywersantów pod mostem …

Muszę się doszkolić z historii ale czy rzeczywiście Wikingowie kiedykolwiek dokonali zdobycia Londynu i pojmania króla, a królowa Anglii bardzo szybko puściła się z królem wikingów? Jasne – to nie jest serial historyczny ale myślę że wielu odbiorców tak nie uważa. Wiele kluczowych wątków i postaci jest pokazanych bardzo powierzchownie i może dlatego serial przynudza.

Dodatkowo ile można oglądać pogańskie rytuały – jest tego sporo. Prowadzi to do tego iż jest to serial dla zapalonych fanów wikingów i pogaństwa. Ja nim nie jestem a poprzednich wikingów oglądałem z wypiekami na twarzy (przynajmniej początkowe sezony).

AKSORZ

Anglicy nie chwalą się że ich prababki zostały wydupczone przez skandynawów i że z tego powodu zrobili Duńczykom holocaust na terenach Anglii 13 XI 1002 r. W płd - wsch Anglii widać obecnie wiele twarzy z rysami skandynawskimi , a na północy znowu sporo jest genów po żołnierzach rzymskich. No i jak tu się chwalić że cała wyspa była pod panowaniem albo zwasalowana władcom skandynawii ? Do poczytania o duńskich królach Anglii https://pl.wikipedia.org/wiki/Swen_Wid%C5%82obrody https://pl.wikipedia.org/wiki/Knut_Wielki

Amfios

A ogólnie styl opowiadania przypomina mi seriale radzieckie......

ocenił(a) serial na 3
Amfios

Nie wiem czy się maja chwalić czy nie, ale tam jest wiele ludów wymieszanych. Większość szlachty angielskiej pochodzi od Normanów.

ocenił(a) serial na 3
AKSORZ

kostium to jest przecież masakra tutaj. Wyglądają jak z dziwnego świata fantasy albo w ogóle nie maja sensu. A walki to zwykle burdy w których ciężko się połapać i dziwne, że walczący wiedzieli o co chodzi.

ocenił(a) serial na 3
MaksymLwow

Może i masz rację. Ze mnie znawca strojów i sztuk walk wikingów czy rycerstwa żaden. Może dlatego uważam że jednak ten aspekt był spoko. Szczególnie ostatnie ujęcie gdzie ojciec Kanuta w ostatniej scenie płynął na najazd i darł mordę - ujęcie wręcz nadaje się na tapetę na kompa. Z tym że w klasycznych wikingach walki były jakoś pokazane od strony taktycznej. Było raczej podobnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones