Zwiastun Nr 1 Boże Ciało(2019): Zwiastun nr 1
Dwudziestoletni Daniel zostaje warunkowo zwolniony z poprawczaka. Wyjeżdża na drugi koniec Polski, żeby pracować w stolarni, ale zamiast tego zaczyna udawać księdza.

komentarze 11

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
Michal17
Mam nadzieję że to będzie film na poziomie pokazujący kościół też z tej dobrej strony. Ostatnio elita filmowa obrzuca nas jedynie anty-klerykalnymi "dziełami". Po czym naćpa się jeden z drugim i pójdą z siekierą przejść się po kościele ;)
13
burth
@Michal17 Nie czuję się obrzucony czy naćpany, raczej zdrowo myślący. A to, że kościelny dyktat, zabierający jakąkolwiek możliwość kontry czy konstruktywnej krytyki nie przemawia do każdego - to druga sprawa. Wolę takie filmy i takich twórców, aniżeli zakompleksioną zbieraninę ludzi znikąd robiących na kolanie laurkowe, denne obrazy o duchownych czy wybranych bohaterach wojennych, które później nie nadają się na żadne sensowne konkursy i festiwale filmowe. Powstawałyby filmy o dobrej stronie kościoła katolickiego, gdyby tego dobra było w kościele wystarczająco dużo. Kościół zasłania się pustymi hasłami i nie rozwiązuje swoich problemów. Wiele osób ma tego dość, że obca instytucja religijna z Watykanu chce narzucać wszystkim, niezależnie od poglądów czy wyznania, jak mają żyć i co mają myśleć, wchodzi im do łóżek, ale sama swoich łóżek nikomu nie pozwala prześwietlić i w dodatku nic sensownego nie robi, gdy jakieś afery ujrzą światło dzienne. Klepanie kościoła po głowie tak dla zasady, bo to "tradycja", bo to "takie polskie", bo "papież Polak", bo "spadną na nas wszystkie plagi" jest świadectwem sporego ograniczenia. Niedawno pan Rydzyk wypuścił swoją produkcję. Nie da się tego oglądać. Tych "dzieł". Tak poza tym, trudno chwalić instytucję, która niemal wszystkich wokół obraża.
8
Michal17
@burth Ja do kościoła nie chodzę bo jest mi to do niczego nie potrzebne, ale tez nie widzę powodu żeby wrzucać wszystkich do jednego worka. Naprawde czujesz że kosciol narzuca ci co masz myslec i jak zyc? Wspolczuje. Wlasnie o tym pisalem. Twoj komentarz jest ogolnikowy i stereotypowy. Ja tez widze że w kosciele sa problemy i sa zamiatane pod dywan. Ale nie chce co chwile ogladac ksiedza jako wroga publicznego nr 1. A o cpaniu to byla aluzja do goscia ktory niedawno wtargnął z siekiera do kosciola plus dwoch wesolkow, ktorzy pobili ksiedza.
10
burth
@Michal17 Ile takich ataków na księży katolickich ma miejsce w Polsce? To są pojedyncze przypadki. Gdy kościół wszystkich obraża, opluwa, przymyka oko na pewne zjawiska lub przyzwala pewnym środowiskom na wykorzystywanie religii do swoich działań - dodam, że działań często sprzecznych z prawem lub zwyczajnie chamskich - to jakoś nie ma oburzenia. Oburzenie jest, gdy jednemu księdzu coś się stanie. Ksiądz - obywatel wyższej kategorii po prostu. Przykro mi bardzo, że rzeczywistość jest przeciw Twoim argumentom. Powiem tyle - wolałbym móc powiedzieć same dobre rzeczy o kościele, ale kościół mi swoimi działaniami na to nie pozwala. A ja nie będę kwiczał z radości na samo słowo kościół. Kościół miał swoje dobre zasługi dla kraju, miał też wiele złych. Z powodu tradycji nie będę siedział cicho bo: tak trochę nie wypada krytykować księdza. Szanuję ludzi wierzących - takich normalnych. Szanuję duchownych każdego wyznania tak, jak szanuję każdego człowieka. Póki kościół chce być tak wpływową instytucją musi się godzić z ostrymi batami gdy coś przeskrobie. Owszem, czuję, że kościół mi narzuca. Dzieje się tak chocby przez silny romans z władzą. Masz mi czego współczuć, bo wbrew pozorom wiele z tego, co nas otacza, jest podyktowane polityką kościoła. Odwołuję się min do narzucania wszystkim obywatelom jednego podejścia do eutanazji, aborcji, in vitro czy antykoncepcji. Odwołuję się do podejścia episkopatu w sprawie nadużyć seksualnych. Zwróć uwagę, że gdy ta afera wybuchła - polscy duchowni byli bardzo powściągliwi, nawet mając twarde dowody. Jednak jak mają przed sobą jakąś plotkę na temat innej strony potrafią w pięć sekund wydać wyrok. Religia nie zaczyna się, ani też nie kończy się na kościele katolickim. To, że to jest religia wiodąca - nie oznacza, że może sobie pozwalać na wszystko. Inna sprawa, że jakby stosować się do faktycznych statystyk i zrobić porządek z wieloma sprawami relacji państwo-kościół, to watykańska instytucja stałaby się jednym z wielu ruchów bez większego znaczenia.
8
HamiIkar
@burth Typowa komusza argumentacja. Najlepsze jest to, że w Twoim komentarzu nie ma jednej własnej myśli. Nawet księdza Rydzyka nazywasz panem za prof. Środziną. Piszesz, że czujesz się zdrowo myślący, Cóż, to efekt znieczulenia newsweekiem czy "polityką". W rzeczywistości nie da się "zdrowo myśleć"wypranym mózgiem - co wykazałeś w pierwszym zdaniu, nie łap[iąc o co chodziło twojemu przedmówcy.
burth
@HamiIkar Jak ktoś bezmyślnie odwołuje się w swej argumentacji do antykomunistycznych sloganów i nie ma pojęcia czym komunizm w ogóle jest - poza tym, że są nimi wszyscy ci, których akurat dana grupa nie lubi i tak ich właśnie nazywa - to trudno go potraktować poważnie. Już się nasłuchalem nieraz, że jestem komuchem, że jestem tym, tamtym czy owamtym. Pewnie dowiem się, że lubię takie czy takie kwiaty, choć - w rzeczywistości - ich nie lubię. Przecież wiesz lepiej co jadam na obiad, no nie? Ta głęboka bezrefleksyjność połączoną z wulgarną pewnością siebie i irytującą do granic możliwości butą wobec innych, ich upodobań i ich poglądów jest niczym rak. Można to zrozumieć u dorastającej młodzieży lubującej się w populizmach oraz wykrzykiwanych (rzekomo) bezkompromisowych hasłach. Jeśliś taką osobą nie jest, to trochę przykro. Ja myślę za siebie. Przeszkadza Ci, że mam inne zdanie? To masz problem. Ktoś Ci wmówił, że jak ktoś się nie będzie z Tobą zgadzał to jest komunistą lub lewakiem? To nadal jest problem Twój i idioty, który Ci to przekazał. Warto trochę wyjść poza mentalny kokon, w którym można myśleć tylko w jeden sposób. Jeśli ktoś powiedział coś podobnego do mnie - to zwykły zbieg okoliczności. To, że najwidoczniej Ty nie potrafisz myśleć samodzielnie (wnoszę po tym doszukiwaniu się wszędzie na siłę komunistów) nie oznacza, że wszyscy tak robią. Nazywam pana Rydzyka w ten sposób bo jest mężczyzną. Okazuję każdemu człowiekowi szacunek i nie uważam, że tylko dlatego, że jakaś grupa społeczna ma fisia na punkcie organizacji religijnej z innego kraju to ja mam traktować jej członków jak święte krowy. Ja się odniosłem do wcześniejszej wypowiedzi. Widać Ciebie bardzo świerzbiły ręce - może to brak zajęcia, kompleksy, problemy, wiek (nie wiem i nie wnikam), ale wszedłeś tutaj, całkowicie olałeś to, co napisałem, wylałeś na mnie swoje pomyje na zasadzie "on myśli inaczej więc jest głupi", nie odniosłeś się do tematu i nawrzucałeś parę sloganów - najpewniej zasłyszanych, bo brzmi to zbyt absurdalnie i niedorzecznie - z góry odbierających (powiedzmy sobie szczerze, raczej próbujących odebrać) moje argumenty i prawo głosu. Takie wypowiedzi mnie jedynie utwierdzają w przekonaniu, jak głęboki jest w Polsce problem po pierwsze w dyskutowaniu i rozmawianiu oraz słuchaniu innych, a po drugie w rozumieniu instytucji kościoła. Mam wrażenie (kwestia osobistej, bezpośredniej obserwacji ludzi wokół), że osoby związane z kościołem, szczególnie te silnie, częściej niż innowiercy i niewierzący nierozumieją swojej własnej instytucji i bronią rzeczy, które tej instytucji szkodzą. Będą szli w zaparte - nawet, jeżeli po drodze w ten sposób zaszkodzą samym sobie i tej instytucji. Są w stanie zniszczyć wszystko co dobre w tej instytucji oraz poobrażać innych - bo inni nie myślą tak, jak oni. Zaścianek. Jeśli się z tym nie zgadzasz - to masz problem. To jest mój punkt widzenia i moja wieloletnia obserwacja bardzo wielu grup i bardzo wielu osób.
mirtheon
https://www.youtube.com/watch? v=jifb-DuqrbE nie ma za co
1
bartoszkrzysztofowicz
Szczerze zapowiada się jak Sala Samobójców.
1
Miko2137
Bielenia nareszcie w głównej roli ! "Czekam" to mało powiedziane!
1
sisi252531
Polski film, zagraniczna piosenka.. a idź pan w ch...
2
carlito86
@sisi252531 sam idź w te strone.., a teaser ciekawy i film może być git!
2
katedra
"Jestem księdzem, a nie świętym." Oby twórcy zbyt łatwo nie dawali lekcji o tym, że powinniśmy być przede wszystkim dobrymi ludźmi.
1

programy Filmwebu

Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię