"Boże Ciało" nominowane do Cezara

Deadline / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Bo%C5%BCe+Cia%C5%82o%22+nominowane+do+Cezara-141245
"Boże Ciało" nominowane do Cezara
Na długiej liście międzynarodowych wyróżnień dla "Bożego Ciała" pojawiła się właśnie kolejna pozycja - dzieło Jana Komasy zostało nominowane do francuskiej nagrody filmowej Cezar w kategorii "Najlepszy film zagraniczny".

Polska produkcja powalczy o statuetkę z "1917" Sama Mendesa, "Mrocznymi wodami" Todda Haynesa, "Na rauszu" Thomasa Vinterberga oraz "La virgen de agosto" Jonása Trueby. Zwycięzców poznamy 12 marca.

"Boże Ciało" miało swoją światową premierę w sierpniu 2019 roku na festiwalu w Wenecji. Od tego czasu inspirowany autentycznymi zdarzeniami dramat Komasy otrzymał nominacje m.in. do Oscara, Europejskich Nagród Filmowych oraz hiszpańskich nagród Goya. Polska Akademia Filmowa wyróżniła go 11 Orłami, w tym dla najlepszego filmu.

Utwór opowiada historię 20-letniego Daniela, który w trakcie pobytu w poprawczaku przechodzi duchową przemianę i skrycie marzy, żeby zostać księdzem. Po kilku latach odsiadki chłopak zostaje warunkowo zwolniony, a następnie skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Zamiast tego jednak, popychany niemożliwym do spełnienia marzeniem, Daniel kieruje się do miejscowego kościoła, gdzie zaprzyjaźnia się z proboszczem. Kiedy, pod nieobecność duchownego, niespodziewanie nadarza się okazja, chłopak wykorzystuje ją i w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską w miasteczku. Od początku jego metody ewangelizacji budzą kontrowersje wśród mieszkańców, szczególnie w oczach surowej kościelnej Lidii. Z czasem jednak nauki i charyzma fałszywego księdza zaczynają poruszać ludzi pogrążonych w tragedii, która wstrząsnęła lokalną społecznością kilka miesięcy wcześniej. Tymczasem w miasteczku pojawia się dawny kolega Daniela z poprawczaka, a córka kościelnej, Marta, coraz mocniej zaczyna kwestionować duchowość młodego księdza. Wszystko to sprawia, że chłopakowi grunt zaczyna palić się pod nogami. Rozdarty pomiędzy sacrum i profanum bohater znajduje jednak w swoim życiu nowy, ważny cel. Postanawia go zrealizować, nawet jeśli jego tajemnica miałaby wyjść na jaw...

Pełną listę nominacji do Cezara znajdziecie TUTAJ.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones