gra

Devil May Cry

2001
8,0 1 183
oceny
8,0 10 1 1183
Wojownik Dante zamierza pokonać władcę podziemnego świata - Mundusa. więcej mniej

gatunek

deweloper

Capcom Company

wydawca

Capcom Company

premiera

Pełna dynamiki, efekciarska gra akcji, opowiada o misji mrocznego wojownika imieniem Dante (w połowie człowieka, a w połowie demona). Będzie on musiał zmierzyć się z wszechmocnym władcą podziemnego świata, którego dwa tysiące lat wcześniej pokonał już ojciec naszego bohatera: legendarny czarny rycerz, Sparda. Ta osadzona w klimatach gotyckich gra jest wypełniona czystą akcją, zagadkami logicznymi i świetną jak na owe czasy oprawą audio-video.

studio
Capcom Company (deweloper) (wydawca)
inne tytuły
Gra początkowo była tworzona jako czwarta część "Resident Evil". Prace rozpoczęto zaraz po ukończeniu "Resident Evil 2" (w 1998 roku) z myślą o konsoli PlayStation 2. Rozgrywka miała różnić się od dotychczasowej formuły serii i bardziej skupiać na akcji oraz liniowym wykonywaniu zadań, względem survival horroru, czy otwartej struktury świata z pierwszych dwóch odsłon "RE". W końcu główny twórca gry, Hideki Kamiya, uznał, że koncept zbyt bardzo odbiega od flagowej serii Capcomu, dlatego postanowiono, że opracowywany projekt będzie nową marką.
Gdy projekt figurował jeszcze jako "Resident Evil 4", bohaterem miał być Tony - człowiek o nadludzkich umiejętnościach i wysokim intelekcie wspartym biotechnologią. Kiedy gra zmieniła swój kierunek, Hideki Kamiya przerobił protagonistę na kogoś bardziej zabawnego. Inspirację czerpał od głównego bohatera mangi "Cobra", autorstwa Buichiego Terasawy. Imię pochodzi od twórcy "Boskiej komedii", włoskiego filozofa Dante Alighieri. Postać otrzymała też długi płaszcz, gdyż uznano, że będzie się w nim efektownie prezentować. Kolor ubioru odnosi się do heroizmu, który w Japonii jest symbolizowany przez czerwoną barwę.
Jedną z głównych części składowych mechaniki gry jest tzn. "juggling". Polega to na podniesieniu przeciwników i uderzaniu ich ciosami w powietrzu. Hideki Kamiya zainspirował się błędem, który odnalazł w czasie testów gry "Onimusha: Warlords". Odkrył, że wrogowie mogą tam być utrzymywani w powietrzu, jeżeli ciągle będą otrzymywać trafienia. Kamiyi tak się to spodobało, że postanowił przenieść ten element do "Devil May Cry".
Biblijna walka dobra ze złem potrafi być natchnieniem nie tylko dla filmowców i pisarzy, ale także dla twórców gier wideo. Japończycy niejednokrotnie wzorowali się na europejskiej kulturze. Świetnym przykładem jest "Devil May Cry" z 2001 roku od Capcom Company. Czy ta gra, poza bliską mi stylistyką, potrafiła zaoferować także ciekawą rozgrywkę i fabułę? więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

I should have been the one to fill your dark soul with LIIIIIIIIIIIIIIIIIIGHT!!! XD

Stare ale jare

ocenił(a) grę na 9

Odświeżam sobie sobie starą dobrą klasykę gier na ps2 głownie ze względu na fakt że można te gry nabyć w naprawdę niskich cenach (np. używane na allegro i wcale nie trzeba bawić się w "piracenie") i jednym z pierwszych gier jakie nabyłem był właśnie DMC i DMC2 (jeszcze trzeba nabyć 3 i na x360 na półeczce leży 4 która...

więcej

Oceniam tę grę po wielu latach od jej wydania.
Grafika wiadomo, że na te czasy przestarzała, ale to oczywiście normalne w przypadku gier z początku XXI wieku. Same walki aż tak trudne nie są (poza ostatecznym bossem). Najwięcej trudności sprawiło mi odnajdywanie odpowiednich elementów, które umożliwiały dalsze...

Devil May Cry jest czystym przykładem, jak Capcom miało pomysł na gry, wiadomo że widać tu masę porównań do Resident Evil albo Onimusha. Ale mimo wszystko wprowadzane były widoczne zmiany, a nie to co teraz robi się w grach.
Dla mnie DMC to jeden z fajniejszych gier od Capcomu, klimat/muzyka/rozgrywka.
Gra była...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones