Flags of Our Fathers

plakat - Sztandar chwały (2006)

pressbook

INFORMACJE O PRODUKCJI

To jeden z niezapomnianych obrazów wojny na Pacyfiku ? chwila uwieczniona na kliszy: pięciu żołnierzy piechoty morskiej i sanitariusz wznoszą amerykańską flagę na górze Suribachi zaledwie na kilka dni przed bezlitosną rozprawą z japońskim garnizonem stacjonującym na Iwo Jimie, nieprzyjaznej wyspie pełnej wulkanicznych plaż i piekielnych jaskiń.
Dla żołnierzy uwiecznionych na fotografii zatknięcie flagi było zaledwie formalnością dokonywaną w samym środku wyczerpującej walki, ale dla tych, którzy zostali w ojczyźnie, zdjęcie tych mężczyzn pracujących ramię w ramię bez słowa, by zwyciężyć mimo przerażająco niewielkiej szansy na wygraną, natychmiast zmieniło znaczenie słowa ?bohater?. Zdjęcie urzekło amerykańską opinię publiczną, głodną nadziei i znużoną wojną, która wydawała się nie mieć końca. Dało ono matkom powód do wiary w to, że ich synowie powrócą żywi, i poczucie sensu matkom opłakującym synów, którzy mieli już nigdy nie wrócić.
Aby przekuć sentymenty wywołane przez fotografię w wymierny kapitał, uczestnicy zatknięcia flagi, którzy przeżyli, zostają wycofani z walki i wysłani z powrotem do Stanów Zjednoczonych, by tam nadal służyć ojczyźnie ? ale już nie na polu bitwy, lecz wśród tłumów wielbicieli zebranych by byli blisko ?prawdziwych bohaterów? i wypisywali czeki tak bardzo potrzebne do finansowania nakładów wojennych.
Tylko trzem żołnierzom udaje się wrócić żywym ? Johnowi ?Docowi? Bradleyowi (Ryan Phillippe) sanitariuszowi marynarki wojennej, Irze Hayesowi (Adam Beach), niepragnącemu rozgłosu Indianinowi, i Rene Gagnonowi (Jesse Bradford), gońcowi wojennemu, któremu nie udało się nigdy wystrzelić z broni.
Trzej żołnierze perfekcyjnie odgrywają role bohaterów ? niestrudzenie jeżdżąc po kraju, wymieniając uściski dłoni z właściwymi ludźmi, wygłaszając właściwe słowa do mikrofonów ? w miarę jak moc ich fotografii ratuje słabnący wysiłek wojenny. Jednak w duchu zauważają, że tak jak ich przyjaciele i bracia polegli w walce, część ich duszy nigdy nie opuści czarnych ziem Iwo Jimy.
Film Flags of Our Fathers, wyreżyserowany przez dwukrotnie nagrodzonego Oscarem Clinta Eastwooda, jest pełną mocy analizą wojny obserwowanej z daleka i przeżywanej przez żołnierzy na miejscu. Film, będący prawdziwą historią o przyjaźni i odwadze, przeżyciu i poświęceniu na szerokim, nieuporządkowanym tle bitwy o Iwo Jimę, ukazuje moment uwieczniony aparatem Joe Rosenthala oraz wpływ tej chwili nie tylko na kraj momentem tym poruszony, ale także na mężczyzn uchwyconych obiektywem aparatu.
Warner Bros. Pictures i Dream Works Pictures przedstawiają produkcję Malpaso/Amblin Entertainment Flags of Our Fathers. Reżyseria: Clint Eastwood. Scenariusz: William Broyles, Jr. i Paul Haggis, na podstawie książki Jamesa Bradleya i Rona Powersa. Produkcja: Clint Eastwood, Steven Spielberg i Robert Lorenz. W rolach głównych: Ryan Phillippe, Jesse Bradford i Adam Beach. Zdjęcia: Tom Stern. Kierownictwo produkcji: Henry Bumstead. Montaż: Joel Cox, A.C.E. Kostiumy: Deborah Hopper. http://www.FlagsOfOurFathersMovie.co.uk

O FILMIE
ZATKNIĘCIE FLAGI
TOWARZYSZE W FILMOWANIU
JAPONIA I ISLANDIA: POWTÓRKA Z IWO JIMY
BITWA O IWO JIMĘ
INFORMACJE O FOTOGRAFIE JOE ROSENTHALU
INFORMACJE O OBSADZIE
INFORMACJE O FILMOWCACH