postać

Bilbo Baggins

Hobbit: Niezwykła podróż (2012) New Line Productions Inc.
Bilbo Baggins

Bilbo Baggins - hobbit, tytułowy bohater powieści J.R.R. Tolkiena "Hobbit" oraz drugoplanowy bohater "Władcy Pierścieni" tegoż autora. W wyreżyserowanych przez Petera Jacksona ekranizacjach książek Tolkiena zagrali go Ian Holm oraz Martin Freeman.

UWAGA! SPOILERY!
Bilbo Baggins był przedstawicielem zamieszkującej Śródziemie rasy hobbitów. Jego stateczny kawalerski żywot w wygodnej norce w Shire został zakłócony, kiedy czarodziej Gandalf - wbrew obiekcjom samego zainteresowanego - zatrudnił go w charakterze "włamywacza" i Bilbo dołączył do drużyny 13 krasnoludów pod przewodnictwem Thorina Dębowej Tarczy. Celem ich wyprawy było odzyskanie skarbu z dawnej siedziby krasnoludów, Samotnej Góry, w której osiedlił się smok Smaug

W czasie swojej podróży Bilbo przeżył szereg przygód. Wpadł w łapy trzech głodnych trolli, walczył z goblinami w Górach Mglistych oraz gigantycznymi pająkami z Mrocznej Puszczy, a także wziął udział w Bitwie Pięciu Armii. Odwiedził m.in. elfi azyl Rivendell, dom zmiennokształtnego Beorna, królestwo Elfów Leśnych z Mrocznej Puszczy oraz Esgaroth, zwane Miastem Na Jeziorze. W podziemiach Gór Mglistych spotkał żyjącego tam stwora Golluma, z którym odbył pojedynek na zagadki. Przypadkowo znaleziony pierścień niewidzialności pozwolił mu uciec z rąk przeciwnika, który mianował go "złodziejem" swojego "skarbu" i poprzysiągł mu zemstę. W toku wyprawy Bilbo zyskał sobie szacunek początkowo sceptycznych krasnoludów, w tym ich przywódcy. Po odzyskaniu Samotnej Góry i śmierci smoka Smauga Thorin uległ jednak żądzy i nie chciał podzielić się zdobyczą z innymi pretendentami, Bilbo "zdradził" go więc, wykradając najcenniejszy skarb krasnoludów. Po Bitwie Pięciu Armii, przed swoją śmiercią Thorin wybaczył jednak hobbitowi. 

Te wydarzenia zobaczyliśmy w filmach "Hobbit: Niezwykła podróż" (2012), "Hobbit: Pustkowie Smauga" (2013) i "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii" (2014) w reżyserii Petera Jacksona z Martinem Freemanem w roli Bilbo Bagginsa, a także w pełnometrażowej animacji "Hobbit" (1977) w reżyserii Arthura Rankina Jr. i Julesa Bassa.
Bilbo wrócił do Shire bogatszy o doświadczenia oraz swoją część łupu. Z podróży przywiózł także kolczugę z krasnoludzkiego metalu zwanego Mithrilem, elfi sztylet, któremu nadał nazwę Żądło i który świecił błękitnym światłem w obecności orków lub goblinów, oraz wspomniany pierścień niewidzialności. Bilbo nie był jednak świadom, że pierścień jest w rzeczywistości Jedynym Pierścieniem wykutym przez mrocznego pana Saurona. Magiczny przedmiot miał pomóc mu w zdobyciu władzy nad światem, ale zaginął i trafił w ręce Golluma, a potem Bilba. Dzięki niemu hobbit cieszył się długowiecznością. 

Między wydarzeniami ukazanymi w "Hobbicie" a "Władcy Pierścieni" Bilbo adoptował swojego krewnego, Froda, i uczynił swoim spadkobiercą. Podczas przyjęcia z okazji swoich 111. urodzin Bilbo - cieszący się wśród krewnych opinią odludka i ekscentryka - wykorzystał pierścień do spektakularnego zniknięcia wszystkim z oczu. Z trudem rozstawszy się z klejnotem - nie bez pomocy Gandalfa, wiedzącego już wówczas, z jak ważnym artefaktem mają do czynienia - Bilbo wyruszył na swoją ostatnią przygodę i nigdy już nie wrócił w rodzinne strony. 

Następnie sporo podróżował i w końcu osiadł w Rivendell, starzejąc się szybko i opadając z sił, pozbawiony magicznego wpływu pierścienia. Resztę życia spędził na spisywaniu wspomnień i tłumaczeniu dawnych elfich podań. Po latach spotkał się ponownie z Frodo, który wraz z tak zwaną Drużyną Pierścienia wyruszył z misją zniszczenia stworzonego przez Saurona artefaktu. Kiedy zadanie zostało wykonane, Bilbo - w towarzystwie Frodo, Gandalfa, Elronda i Galadrieli - wypłynął z Szarej Przystani za morze. Zmarł w wieku 131 lat jako najstarszy hobbit w historii.

Powyższe wydarzenia zobaczyliśmy w filmach "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" (2001), "Władca Pierścieni: Dwie wieże" (2002) i "Władca Pierścieni: Powrót króla" (2003) Petera Jacksona z Ianem Holmem w roli Bilbo Bagginsa oraz w pełnometrażowej animacji "Władca Pierścieni" (1978) w reżyserii Ralpha Bakshiego.

Więcej Mniej
świat Władca Pierścieni twórca J.R.R. Tolkien data powstania 21 września 1937
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii
Zwiastun nr 2 (polski) 2:27
Hobbit: Pustkowie Smauga
Zwiastun nr 1 (polski) 1:56
Hobbit: Niezwykła podróż
Zwiastun nr 2 (polski) 2:19
Na skróty
Na skróty Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia
Bilbo Baggins jest zastrzeżonym znakiem towarowym i Władca Pierścieni jest zastrzeżonym znakiem towarowym, wszelkie materiały pochodzą z materiałów promocyjnych filmów seriali i gier.