Joel Coen 

Joel Daniel Coen

8,0
7 087 ocen pracy reżysera
Joel Coen
Joel Coen wraz ze swym bratem Ethanem stanowią jeden z najciekawszych duetów twórczych naszych czasów. Od dzieciństwa byli zainteresowani kinem. Pierwsze scenariusze zaczęli pisać po ukończeniu szkoły średniej. Na początku lat 80. Joel rozpoczął współpracę z reżyserem Samem Raimi, z którym stworzył głośny horror "Martwe zło", a następnie wraz z Ethanem pracował nad scenariuszem kolejnego obrazu artysty, "Fala zbrodni". W 1984 roku bracia Coen nakręcili swój pierwszy film, "Śmiertelnie proste". Obraz ten bardzo spodobał się krytykom i przyniósł twórcom pochlebne recenzje. W 1987 ich nazwisko stało się znane na całym świecie dzięki komedii "Arizona Junior". Obraz ten otworzył braciom drogę do prawdziwej sławy. Cztery lata później otrzymali oni swoją pierwszą Złotą Palmę na festiwalu w Cannes za film "Barton Fink". W 1997 roku bracia odnieśli sukces, dzięki produkcji "Fargo", za którą ponownie otrzymali Złotą Palmę, a także Oscara. W kolejnych latach Joel Coen wyreżyserował m.in. "Big Lebowskiego" z Jeffem Bridgesem w roli tytułowej; "To nie jest kraj dla starych ludzi", który przyniósł mu trzy Oscary; "Co jest grane, Davis?" z Oscarem Isaakiem w roli głównej czy nagrodzoną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji "Balladę o Busterze Scruggsie", z akcją osadzoną na Dzikim Zachodzie. Prywatnie Joel od 1984 roku jest żonaty z Frances McDormand, z którą adoptował syna Pedro.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 listopada 1954

miejsce urodzenia: St. Louis Park, Minnesota, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył 4 nagrody Oscar, 60 innych nagród oraz 107 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
żona Frances McDormand (od 01.04.1984)
Jest absolwentem Uniwersytetu Nowojorskiego (Nowy Jork, USA), gdzie ukończył studia na wydziale filmowym.
Adoptował dziecko imieniem Pedro.
Już jako dziecko kręcił swoje pierwsze filmy 8mm kamerą.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Zapraszam do udziału w temacie.

  Moje zestawienie:
  1) No Country for Old Men (2007) - 10/10
  2) Barton Fink (1991) - 9/10
  3) The Big Lebowski (1998) - 8/10
  4) O Brother, Where Art Thou? (2000) - 8/10
  5) The Man Who Wasn't There (2001) - 8/10
  6) The Hudsucker Proxy (1994) - 8/10
  7) Fargo... więcej

 • Lubię go.Razem z bratem robią świetne filmy.

  4
  • Tylu nagród - w USA i Europie, chyba nie udało się nikomu zdobyc. Nie wiem, czy zasłużenie aż tyle, ale bracia Coen to marka dobrego kina.

  • Mam takie pytanie, bo wydaje mi się, że Coenowie są w pewnej "kategorii" rekordzistami - zdobyli najwięcej RÓŻNYCH oscarów (4). Co o tym sądzicie??

   2
   1
   • twórców filmowych :) Wszystko czego się dotkną zamienia się w złoto. Aktualnie moi ulubieni twórcy komediowi, uwielbiam te ich przegadane filmy, poza tym to chyba najmniej komercyjni twórcy jakich znam (no, nad niekomercyjnością "Okrucieństwa nie do przyjęcia" czy "Ladykillers" można...

    2
    1