PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=853563}
7,3 18 456
ocen
7,3 10 1 18456
7,0 38
ocen krytyków
Żeby nie było śladów
powrót do forum filmu Żeby nie było śladów

Tak wygląda zdemoralizowana władza, nad którą nie ma żadnej kontroli. Takie postawy prezentują ludzie wychowani w autorytaryzmie i w posłuszeństwie. Tak wygląda świat, gdzie nie ma praworządności, demokracji i nie respektowane są prawa człowieka. Niezwykle trafnie została przedstawiona rola prokuratury i Prokuratura Generalnego. Ale nawet w tych ciemnych czasach nie był on jednocześnie Ministrem Sprawiedliwości.
Bardzo dobry, mocno poruszający film. Aktorzy stanęli na wysokości zadania.

Agatonik

Co Ty bierzesz?

ocenił(a) film na 8
Dariusz_Zarczynski

Najłatwiej zaatakować, jak się nie ma argumentów. Może byś tak odniósł się do postępowania obecnej policji. Czy głowa w piasek - nic nie wiem, nic nie słyszałem.

Agatonik

Bardzo proszę: obecnie policja jest stanowczo zbyt bierna wobec rozszalałego lewactwa. Lemparty, babcie kasie, "ochroniarze" jak jeden podstarzały otluszczony gangsterzyna franciszek itp są bezkarni. Dorzuce tego gowniarzynke Margot. Odstaw narkotyki

Dariusz_Zarczynski

Ciekawy jestem, czy demonstrowałeś jak skatowali na śmierć na komendzie Igora Stachowiaka? Głupie pytanie. Z twoją wrażliwością, na pewno.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

Spojrzałem, niestety, na część odpowiedzi. I smutno mi się zrobiło, bo z całą siłą wojna polsko-polska dała znać, że dobrze się ma w kraju nad Wisłą.

Ale przecież bez względu na to, kto jaką telewizję ogląda, nie sposób się nie zgodzić z tą wypowiedzią - naprawdę tak właśnie wygląda świat, w którym rządzi zdemoralizowana władza, nad którą nie ma żadnej kontroli.

I o tym jest ten film. I o metodach (a jest ich tu pokazanych cały wachlarz), jakimi taka władza się posługuje. I o jednostce, która traci w tej nierównej walce po kolei każde oparcie, aż zostaje sam...

ocenił(a) film na 8
macbdotcom

Dziękuję za ten głos:))

Agatonik

1. "Rodzice Bartosza Sokołowskiego, 34-latka zmarłego po policyjnej interwencji w Lubinie, zostali wezwani w charakterze świadków do łódzkiej prokuratury. Rodzina zmarłego mężczyzny podkreśla, że 34-latek zmarł przez policjantów, którzy najpierw użyli wobec niego siły, a potem - kiedy stracił przytomność - nie udzielili mu pomocy. W sprawie nikt nie usłyszał zarzutów." Potem chcieli przerzucić winę na pracowników pogotowia. Coś nam to przypomina?
2. "Dmytro Nikiforenko we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym był bity, rażony gazem i duszony. Zmarł po kilkudziesięciu minutach „interwencji”, w której brali udział nie tylko policjanci, ale też pracownicy izby wytrzeźwień."
3."2 sierpnia, również we Wrocławiu, rodzice wezwali funkcjonariuszy, bo obawiali się, że syn chorujący na depresję może popełnić samobójstwo – policjanci, którzy przyjechali na miejsce, wezwali posiłki i dopiero wtedy weszli do mieszkania, wyważając drzwi. Jak poinformowała pełnomocniczka bliskich mężczyzny Katarzyna Cupiał, już po wejściu do środka użyli gazu, a po obezwładnieniu mężczyzny – pałek i kajdanek. Wezwani na miejsce ratownicy podali 29-letniemu Łukaszowi środki uspokajające. Zmarł następnego dnia w szpitalu."
Trzy zdarzenia z krótkiego okresu czasu.
"Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok dotyczący pobicia dwóch mężczyzn przez policjantów w czasie interwencji – uznał, że naruszyli zakaz tortur i nieludzkiego postępowania. Skarb Państwa ma zapłacić obu mężczyznom po 25 tys. euro.
Jak poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka, w 2015 r. w Krakowie policjanci weszli do mieszkania, szukając podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Po sforsowaniu drzwi rozpylili gaz, nie zważając na obecność pięciomiesięcznego niemowlęcia, po czym rzucili się na obecnego w środku mężczyznę i zaczęli go bić. Pobili też drugiego mężczyznę, który po chwili wszedł do mieszkania. Obu po obezwładnieniu przewieziono na komisariat, ale stamtąd, ze względu na pogarszający się stan zdrowia, obaj trafili do szpitala. Prokuratura i sąd uznały, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy."
Igor Stachowiak zakatowany na śmierć na komendzie, dziesiątki podobnych spraw każdego roku. Warto też wspomnieć Tomasza Komendę, który przesiedział niewinnie 18 lat w więzieniu. I co? I nic, Przecież żyjemy ponoć w cywilizowanym, demokratycznym kraju. Nie to, co za "komuny", gdzie milicja pałowała ludzi na komisariatach, prawda? Różnica jest taka, że wtedy winni byli nie tylko milicjanci, ale ustrój, system i władza, z pierwszym sekretarzem na czele, a dzisiaj? Dziś przeważnie winnych nie ma wcale. Taką sprawę Przemyka wałkuje się od 40 lat, a o tych obecnych sprawach zapomina się po kilku miesiącach...

ocenił(a) film na 8
eltoro10000

Bo udoskonalili system, dlatego nie ma odpowiedzialnych. Pierwszy sekretarz satrapa Kaczyński już o to zadbał. Teraz też winny jest system, a to co jest zaczyna być gorsze od komuny. Już od kilku lat nie żyjemy w demokratycznym kraju. Dzisiaj znowu zmarła kobieta!!!

Agatonik

Jak wiadomo, historia powtarza się jako farsa. Nawet tamte piosenki stają się znów aktualne:
https://www.youtube.com/watch?v=ntUfgQ7a-lQ

Agatonik

*walkuje sie' jak to slicznie napisales, bo winni nie poniesli zadnej odpowiedzialnosci.

Dariusz_Zarczynski

Czyli tak samo jak w tych sprawach obecnych. Ciekawe, czy za 40 lat o ofiarach tych zabójstw kręcić filmy...
O Komendzie już nakręcili, ale winnych jak nie było, tak nie ma. Przynajmniej chłop żyje...

eltoro10000

poczekaj, moze sie doczekasz

Agatonik

Naprawde odstaw to co bierzesz.

ocenił(a) film na 8
Dariusz_Zarczynski

A ty wyjdź z letargu

użytkownik usunięty
Agatonik

Uwaga : monotematyczny troll. Wszelaka dyskusja jest jałowa. Zalecam ostracyzm intelektualny.

Dokladnie. Tęczowym czy czerwonym zostawmy ich Nibylandie - niech sobie roją że Polska kiedykolwiek nią będzie:)

użytkownik usunięty
Dariusz_Zarczynski

Genialny komentarz.

Dariusz_Zarczynski

Nie potrafisz wymyślić jakiejś nowej odzywki? Bo ta już ci się trochę wyświechtała...

eltoro10000

wiesz, tak po prawdzie to ja wiem ze ona tak na trzezwo- niestety. Tym gorzej.

Dariusz_Zarczynski

Dla ciebie gorzej, bo pisze prawdę.

eltoro10000

Chyba komsomolska prawde. Ot, lewacki troll o tyle.

Dariusz_Zarczynski

Troll to ty jesteś. Przepełniony nienawiścią, mały prawicowy troll.

eltoro10000

nienawiscią do łgarstw i krętactw owszem. Agatonik jeden troll a Ty drugi.

Dariusz_Zarczynski

To musisz nienawidzić pisowskich rządów i obecnych działań policji, bo to kwintesencja łgarstwa i krętactwa. I jeszcze paru gorszych rzeczy. A Agatonik o tym właśnie pisze. Widzę tu więc sprzeczność. Musisz cierpieć na dysonans poznawczy.

eltoro10000

JAK WYZEJ, SPADAJCIE OBOJE.

Dariusz_Zarczynski

Caps Lock ci się zaciął? ;-)))

Agatonik

Wpisuję się tu tylko dlatego ,że zgadzam się z tym co napisałaś.I nie chodzi mi o film.
Martwię się ,że tych głazów intelektualnych nawet taki Syzyf jak Ty na Górę Poznania nie wtoczy .
Trzymaj się ciepło :)

ocenił(a) film na 8
clarencefilmweb

Dziękuję:))

Agatonik

Może lepiej nie wchodzić w dyskusję z kimś podpisującym się "AgatoniK" (Aga to nic?). Lewarek za lewarkiem, ściana za ścianą i pochwała TVN. A, i jeszcze "tektura-dyktatura", "gorzej niż za PRL", itd. Plus kompletna nieznajomość historii i procesów, które nią kierują. Słowem: czarna d...pa.
Szkoda czasu.

ocenił(a) film na 8
jah1_filmweb

Nawet spiskowa teoria na temat mojego nica. Nie chwalę TVN, którego nie oglądam, tylko TVN24 - a to kompletnie inna jakość. A gdzie ja napisałam "gorzej niż za PRL-u"? I na jakiej podstawie piszesz o mojej nieznajomości historii? Jakiej?

użytkownik usunięty
Agatonik

Dlaczego zaśmiecasz ten portal neofickim i egzaltowanym politykierstwem? Czy nie można cieszyć się oglądaniem filmów bez nachalnej ideologizacji kazdej wypowiedzi? Zalecam poszerzenie źródeł i doświadczeń życiowych :)

ocenił(a) film na 8

To może ty coś na temat filmu?

użytkownik usunięty
Agatonik

Fajne jest to, że udało nam się razem obejrzeć ten film :) i każdy z nas miał inny osąd:)

Agatonik

Po przeczytaniu całej dyskusji jestem zdruzgotana. Jak można nie widzieć analogii i jak można postrzegać świat w kolorach tak czarno-białych? Jak można dyskusję sprowadzać do obrażania rozmowcy? Nie wiecie moi drodzy, że to źle świadczy o obrażającym a nie o obrażanym?... Polska polityka nie dzieli się na dobry PIS i złą komunę ani na odwrót. Żyjemy 30 lat później, warto to zauważyć i przestać żyć w mentalnej komunie. Czasu nie cofniemy i błędy okrągłego stołu pokutują do dziś. Ale w najczarniejszym scenariuszu nie spodziewalabym się, że Ci co wtedy walczyli o wolność, 30 lat później będą stosować te same metody co ich oprawcy.... I że przynajmniej połowa narodu uparcie nie będzie chciała tego zobaczyć....

fruzia_fw

Rownie przerażające jest to, że w tej podobno wolnej Polsce nie udalo sie przeprowadzić uczciwego procesu i ukarać winnych... Dlatego obie strony dyskusji, zastanówcie się proszę, czy prawda przypadkiem nie leży jak zwykle gdzieś pośrodku....

ocenił(a) film na 8
fruzia_fw

W wielu sytuacjach prawda jest po prostu prawdą. Konieczny jest jeden warunek - opieramy się na faktach. Jestem za tym, aby na rzeczywistość patrzeć z różnych punktów widzenia i rozpatrywać różne racje. Jednak ostatnio dzieje się tyle złego i skutki mogą być tak katastrofalne, że zdecydowanie wybieram to, co czyni mniej zniszczenia. Czyli na 1000% to nie jest obecna władza.

Agatonik

Jakby to ująć. Margot z innymi działaczami LGBT zatrzymali ciężarówkę ze sloganami anty LGBT i Margot został/a aresztowany/a, a przez część mediów przedstawiony/a jako uosobienie zagrożenia, jakim LGBT jest dla Polski.

Narodowcy czy też kibole pobili działaczy KOD-u. Zdaje się, że sprawców nie znaleziono, ktoś z partii rządzącej powiedział, że nie popiera sprawców, ale ich rozumie.

W Białymstoku narodowcy zatrzymali marsz równości i pobili uczestników. Sprawców nie znaleziono.

W czasie jednego z Marszów Niepodległości narodowcy podpalili mieszkanie. Bąkiewicz, lider Straży Niepodległości, twierdził, że go tam wtedy nie było. Kłamał. Był tam, kiedy to się stało. Trzeba przyznać, że próbował przekonać troglodytów, żeby tego nie robili, ale jednak kłamał, bo był tam w momencie, kiedy to się działo.

Ten sam Bąkiewicz dostaje zdaje się 3 miliony zł dotacji na swoją organizację.

ocenił(a) film na 8
kinomanpl

To właśnie pisowski kraj.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Zupełnie nie uzasadnione porównanie do dzisiejszych czasów . No chyba że uzasadnieniem nie jest sam film i jego wartości artystyczne lub ich brak , ale okazja by przyp....ć , mówiąc kolokwialnie obecnej władzy. Ja żyłem w tamtych czasach i tak jak Przemyk ganiałem z kumplami na Stare Miasto . Udało się nie być poturbowanym , choć milicyjna pała nieraz swisnęła koło ucha . Nigdy nie porównałbym tamtych czasów do obecnych . Ludzie którzy w tamtych czasach tłukli pałami takich jak Przemyk żyją do dzisiaj i mają wysokie emerytury . Ja nie mam. Nie dzięki tej władzy która jast obecnie a dzięki komuchom którzy ciągle są w służbach w PO , w SLD i robią wszystko , włącznie z donoszeniem na Polskę za granicę ( tak jak uprzednio szczuli ZSRR na Solidaroność i KOR) No ale to trzeba było przeżyć lub poczytać historię Polski a nie oglądać TVN czy TVP czy inny Polsat .

ocenił(a) film na 8
ChrisKrasz

Szczególnie zapewne doceniasz prokuratora stanu wojennego Piotrowicza jako sędziego Trybunału Konstytucjonalnego Przyłębskiej.

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Błąd . Nie doceniam i nie interesuje mnie ten komuch Piotrowicz . Jest w tej samej grupie komunistycznych bydlaków . Jest potwierdzeniem działającego do dzisiaj "układu" pomiedzy służbami PRL a tak zwaną opozycją anty PRL Jak możesz to wymień nazwiska wszystkich komuchów w rządzie i w opozycji oraz strukturach politycznych . Może wyjdzie Ci ciekawy rachunek porównawczy . Tak dla Twojej informacji - Ludzie nie dzielą się na PiSowców i anty pisowców . Istnieją też tacy co myslą i uważają inaczej iż reszta

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Niestety z takimi historiami mamy do czynienia od dawna i niestety teraz też i nie tylko w Polsce, częściej taka niesprawiedliwość dopada ludzi w Ameryce łacińskiej,bliskim i dalekim wschodzi,Azji,o Rosji nie wspomnę.Cóż przykłady miejsc gdzie w podobny sposób łamane są prawa ludzi można by mnożyć w nieskończoność.

ocenił(a) film na 8
chimeryk

Niestety

ocenił(a) film na 7
Agatonik

Też przez moment poczułem ciary na plecach, gdy porównałem sobie "Żeby nie było śladów" ze współczesnością. Ale tylko na moment, bo potem uświadomiłem sobie, że taka paralela jest przegięta. Domyślając się do czego pijesz, muszę więc powiedzieć, że trafiłaś kulą w płot. Dzisiaj policja już nie bije ludzi (zdarza się na komendzie spuścić wpie&dol największym zwyrolom), wciąż torturuje, ale coraz bardziej psychicznie niż fizycznie. Ale to dotyczy bandytów i psychopatów. Zwykły człowiek może spokojnie sobie chodzić ulicami dniami i nocami, głównie dzięki tej policji. U niebieskich pracuje coraz więcej miłych i niesfrustrowanych ludzi, z którymi można się dogadać i fajnie pogawędzić. Oczywiście zdarzają się okropne wyjątki (jak ta akcja z paralizatorem, zdaje się we Wrocławiu), ale w porównaniu do Stanów u nas jest jak w bajce.

ocenił(a) film na 7
LukaszJarosz25

*w porównaniu do tych demokratycznych i praworządnych Stanów

ocenił(a) film na 7
LukaszJarosz25

"Żeby nie było śladów" to film tylko i wyłącznie o polskim komunizmie, o którym jeszcze raz usłyszę od jakiegoś debila, że był w sumie spoko, to przysięgam, dostanie w ryja.

ocenił(a) film na 8
Agatonik

A najsmutniejsze jest to,mianowicie że PiSuar dąży do tego żeby takie czasy wróciły.Żeby Polska była jak kiedyś państwem Policyjnym.Co do filmu bardzo dobry.Długi,ale z ciekawością oglądało się do samego końca.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones