PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=181525}

9 kompania

9 rota
7,8 100 383
oceny
7,8 10 1 100383
6,9 9
ocen krytyków
9 kompania
powrót do forum filmu 9 kompania

2h20min propagandy

ocenił(a) film na 9

Powiedzcie, w których scenach była propaganda? Bo ja jestem świeżo po seansie i nie mogę
sobie ani jednej przypomnieć, a czytając tutaj opinie to film był nimi przepełniony.

Porządne kino wojenne, w FMJ świetnie przedstawiono szkolenie, ale sama wojna już trochę
kulała, w Plutonie nie podobała mi się przemiana bohatera, Czas Apokalipsy tylko do połowy jest
prawdziwie wojenny, a 9 kompania jest dobra od początku do końca.
Dobrze odwzorowany sprzęt, efekty (ogień!), fantastyczne zdjęcia i montaż, wyraziści bohaterowie.
Punkt odejmuję za scenę z samolotem (logika i efekty) i armię afganów dowodzoną przez
terminatora.
Gdybym miał komuś polecić film wojenny, to zaraz za Helką w Ogniu byłaby 9 Kompania.

ocenił(a) film na 8
kacperpl

Propaganda to była w Kierunek Berlin
9 Kompania to porządny film

użytkownik usunięty
kacperpl

może nie tyle propaganda co pomijanie tego jacy to nieprzyjemni byli ruscy w afganie, widzisz a w plutonie było pokazane jak czasami się jankesi zachowywali. Obejrzyj sobie film Bestia, też o radzieckiej wojnie w Afganistanie tyle że amerykański i moim zdaniem lepszy, choć tam znowu obraz Afgańczyków jest odrobinę wybielony (choć nie do końca bo też jest i kilku nie za fajnych Afgańczyków).
http://www.filmweb.pl/film/Bestia-1988-36992

ocenił(a) film na 10

A ty wiesz czy ruscy w Afganistanie byli przyjemni czy nie...? Kiedy byli tam Rosjanie afgańskie kobiety studiowały na uniwersytetach i nikt nie ucinał głów za słuchanie muzyki czy posiadanie biblii.
Dzisiaj analfabetyzm sięga tam 70% Ofiar amerykańskiej wojny tylko do 2010 było prawie 4 mln.

użytkownik usunięty
dardre

wiem bo wystarczy poczytać o celowym zatruwaniu ujęć wodnych czy min które wyglądały jak zabawki a ich ofiarami padaly głownie dzieci, o okrucieństwie radzieckich żołdakow nie wspominając, bo to co tam robili przebijało wszystko co robili jankesi w wietnamie

ocenił(a) film na 10


"... bo to co tam robili przebijało wszystko co robili jankesi w Wietnamie...''

...na przykład co....? Masakra w My Lai? Czy może rozpylanie Agent Orange na półwyspie Ca Mau? a może "sukcesy" spadochroniarzy z Tiger Force...no ci to dopiero byli "humanitarni" naszyjniki z ludzkich uszu skalpowanie itd.
Wietnam był i jest do tej pory najbardziej bombardowanym krajem w historii ludzkiej cywilizacji. W ciągu 10 lat zrzucono na niego potencjał 650 bomb z Hiroszimy. To jest 65 takich bomb rocznie!
Samych ofiar USSmanów w Afganistanie jest ponad trzy razy więcej niż ofiar sowietów.

Wiedza o konfliktach czerpana z amerykańskich filmów i wikipedii to znak firmowy takich znaFFców jak Ty.
Chłoniecie papkę przekazywaną przez media jak gąbki. Rusofobia to dziś już oficjalna polityka władzy. A już szczytem wszystkiego było (już nie pamiętam w jakiej stacji) puszczenie tego filmu z angielskim dubbingiem..... lol

użytkownik usunięty
dardre

rozmieszają mnie tacy ludzie jak ty, znafco :)
Skąd ty wziąlęs liczbę ofiar jankesów na 4 mln, napisz 40 mln będzie lepiej brzmiało....
Ofiar sowietów w afganie było 2 mln
celem agenta pomarańczowego było ogołocenie dżungli a niepełnosprawność u ludzi była skutkiem ubocznym geniuszu, zresztą wielu amerykańskich żołnierzy sama padła jego ofiarą natomiast celem podstawowym zatruwania ujęć wodnych byli ludzie specjalisto
a jak jesteś przy Wietnamie pajacu to dowiedz się co robili komuniści w Wietnamie pewnie nie słyszałeś o takich rzeczach
http://www.historia.uwazamrze.pl/artykul/990466.html
a odnośnie afganu to przeczytaj sobie tutaj
http://historia.wp.pl/title,Radzieckie-zbrodnie-w-Afganistanie-Sowieci-wyrzucali -jencow-z-lecacych-helikopterow,wid,16453965,wiadomosc.html
ja u ciebie widzę wszystko to co mi zarzucasz :)
dziecko ile ty masz lat ? Pewnie nie za wiele albo z ciebie jakiś fanatyk widzący wszystko jednostronnie

ocenił(a) film na 10

......1,500 000 nie 2mln... Ofiar amerykanów w Afganistanie do 2010 było prawie 5 mln.
A te wieści z pod tych smutnych linków są dla lemingów takich jak ty. Są przeznaczane dla tzw. użytecznych idiotów i jak widać na twoim przykładzie trafiają dokładnie tam gdzie są adresowane.

http://archiwumlbc.w.interia.pl/991wietnam.htm
http://jason-happy-polak.blogspot.de/2014/04/nick-turse-litania-amerykanskich.ht ml
http://www.nacjonalista.pl/2011/08/10/zbrodnie-usa-ofiary-agent-orange-w-wietnam ie/
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/krwawe-tygrysy-us-army

użytkownik usunięty
dardre

weź mnie nie rozśmieszaj
ps. użyteczni idioci to określenie Lenina w odniesieniu do osób które na zachodzie popierały komunizm gdyż nie wiedziały czym on jest, idealnie do ciebie pasuje

ocenił(a) film na 10

Jak widać nie tylko.

użytkownik usunięty
dardre

a jednak tylko, wklejasz mi linki do jakichś śmiesznych stronek jak leming, ty naprawdę masz niewiele lat a z tymi twoimi rewelacjami pójdź na jakieś fora militarne i historyczne a zobaczysz dzieciaczku jak cię ludzie oczytani w temacie wyśmieją mi już się nie chce bo mam dość rozmów z gimbolami więc do swidania

ocenił(a) film na 10

Oczytani w temacie...! Haaa ha ha ha !!!!
W zasadzie swoją głupotą mógłbyś obdarować pułk wojska czyniąc z niego bandę debili... a i tak wciąż nadal byłbyś najgłupszy z nich...
Choć jesteś debilem udało ci się mnie rozbawić. xD

ps. gimbusów bezmózgi ciulu poszukaj w swojej klasie.

EOT

ocenił(a) film na 8
kacperpl

Propaganda, bo ostatecznie ciężar wagi tego filmu położony jest na patetyczne poświęcenie żołnierzy. Fakt, że jest to poświęcenie nie do końca sensowne schodzi mimo wszystko na drugi plan. Kilka scen można rozumieć w dwójnasób - np. rosyjski żołnierz, który tworzy i ginie wręcz mesjanistyczną śmiercią z rąk krwawych afgańczyków, którzy chcą tylko zabijać.

Rosyjskie kino jest pod tym względem o tyle nieprzekonywujące, że sami Rosjanie preferują u władzy ludzi, którzy swoją polityką wywołują takie konflikty. Każdy z bohaterów filmu pewnie popierałby fakt interwencji w Afganistanie albo był wobec niego obojętny, a dopiero rzuceni w wir wydarzeń dostrzegają to czym naprawdę jest wojna, pytanie jest jednak otwarte "czemu my tutaj, w tym piekle?". a przecież wiadomo czemu...

Ostatnia scena. Przetrwał najsilniejszy. Jest twardszy, bardziej męski. "my, 9 kompania, wygraliśmy naszą wojnę". W filmie wybijają ich do nogi,w rzeczywistości urządzili Afgańczykom niezłą masakrę na tym wzgórzu. Mimo wszystko, pochwała krwawego poświęcenia prowadząca do męskości, która ma swoją cenę.

Paradoksalnie, nie ma lepszego pomysłu na przyciągnięcie młodych, kształtujących swoje wartości ludzi do prowojennej polityki nacechowanej infantylną odmianą pojęcia "męskości" (Ja, mój wielki karabin, odważni koledzy, źli niecywilizowani przeciwnicy o odmiennych wartościach, niesprawiedliwość ale i nagroda za trudy, przeżycie "czegoś prawdziwego", chociażby w imię ideałów jeżeli sens nie jest podany z zewnątrz, ostatecznie zwycięstwo i dorosłość).

Pod tym względem film ten jest nawet gorszy niż "Byliśmy żołnierzami", ponieważ skuteczniej żeruje na ideałach ludzi, którzy chcą czegoś więcej niż żreć i kopulować.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones