PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=181525}

9 kompania

9 rota
7,8 100 383
oceny
7,8 10 1 100383
6,9 9
ocen krytyków
9 kompania
powrót do forum filmu 9 kompania

mam taki pomysł

użytkownik usunięty

żeby nakręcić film o dywizji SS Wiking.Pokazać fajnych chłopaków jako kochających synów,braci;chłopaków uganiającymi się za dziewczynami i w ogólne świetnych gości.Ukazać mimochodem ich motywy wstąpienia do SS,czy to dobrowolne ,czy to przymusowe.Ich postawę ideologiczną pominąć i skupić się na cyklu szkolenia,zawiązywaniu braterskich więzi z kolegami z kompanii;kilka wygłupów,kilka samowolek,tak żebyśmy ich polubili!Ot,swojskie ,normalne chłopaki.Potem wrzucić ich w wir walki,spektakularne ,pełne napięcia sceny batalistyczne przede wszystkim z perspektywy naszych"ulubieńców",aby na końcu, pokryci kurzem,krwią i pyłem bitewnym stanęli na baczność przed dowódcą wypowiedzieli formułkę:Dowódco!zadanie wykonane!nie zawiedliśmy ani pana,ani kolegów ani ojczyzny"-taki mam pomysł.Czy nie polubilibyście takich bohaterów?Czym różnili by się od swoich rosyjskich odpowiedników z "9 kompanii? Tylko nie mówcie mi o ideologii,bo jak mi już wcześniej udowodniono w 9 kompanii takowej wcale nie ma.Co wy na taki pomysł? Dyskusja otwarta.

Podałeś akurat dosyć cienki pomysł, jako że 5 dywizja pancerna SS "Wiking" składała się tylko z ochotników z krajów skandynawskich.A poza tym powiem Ci jedno - tam też byli normalni ludzie. Poza fanatykami (a tych było jakieś 90 %), którzy bronili III rzeszy do ostatniego pocisku z Panzerfausta , byli tez normalni ludzie, którzy mieli gdzieś cała tą wojnę, ale ktoś kazał walczyć więc szli i walczyli. Zresztą wyobraź sobie taką sytuację - nagle nasz rząd postanawia kogoś zaatakować. Jest ogólna mobilizacja, biorą Cię do wojska, dają karabin w łapę i każą strzelać. i też dla tych, do których masz strzelać jesteś ten zły. I taki obraz żołnierzy został pokazany w 9 kompanii

ocenił(a) film na 3
keravnos

"5 dywizja pancerna SS "Wiking" składała się tylko z ochotników" a za chwilę "mieli gdzieś cała tą wojnę, ale ktoś kazał walczyć więc szli i walczyli."
No, koleś, pogubiłeś się w wywodzie długim na kilka zdań - z pozoru niemożliwe, a Tobie się udało! A autor wątku napisał świetnie co ma na myśli i poruszył ciekawą sprawę. Inna już rzecz, że gdyby napisał coś w stylu "TeN FYlm yeST do dOOpy!!!!!!!!" - dyskusja byłaby na 10 stron. A że napisał coś mądrego... 4 odpowiedzi. To świetnie ukazuje dominantę inteligencji osób wypowiadających się obecnie na FW. ;o)

ocenił(a) film na 7
keravnos

SS-WIKING to nie tylko ochotnicy z krajów skandynawskich!!!
Byli również z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Francji, Szwajcarii, Luksemburga, Estonii no i oczywiście Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania

ocenił(a) film na 9

nakręć, nie mam nic przeciwko. nawet z chęcią obejrzę. tylko mam nadzieję że zrobisz to inaczej niż komórką w lesie z kolegami. bardziej poważnie - nie wiem dlaczego mielibyśmy nie polubić bohaterów. bo będą nazistami? nie lubię komunistów, ale 9 kompania jest świetnym filmem.

A może by tak zmodyfikować twój pomysł i zamiast dywizji SS Viking wstawić 16 Pomorską Dywizję Zmechanizowaną? Nawet by bardziej pasowała bo i rejon działań podobny ;) Dużo by to zmieniło? :)

ocenił(a) film na 8
LeJarkoff

chyba dużo by to zmieniło bo użytkownik się usuną ..

ocenił(a) film na 6

Jeden z najlepszych postów na Filmwebie. Chyba druknę i w ramki oprawię.

ocenił(a) film na 6

Ale taka prawda. "Magia kina" nie sprawia problemu by z najgorszego oprawcy zrobić czułego tatkę a z najgorszej bandy zbirów klub miłośników tulipanów.
Najbardziej bestialscy żołnierze Arkana w Bośni byli przecież tylko grupką kibiców belgradzkiego zespołu Crvenej Zvezdy, Hitler wrażliwym artystą malarzem i jednoczącym Europę Napoleonem, a papcio Stalin... hmmmm.... nie, chociaz nie. On był prawdziwym s-synem. (Choć pozostawił wnuczka co twierdzi inaczej). Nowożytne kino rosyjskie czasów putinowskich niestety tak ma. Rewizjonizm, historyczna manipulacja i euroazjanizm (czyli idea rosyjskiej samobytności, wyjątkowości i podobnych auto-gloryfikacyjnych bzdur). Trza to będzie przeboleć przez parę dekad.
p.s. Czy ktoś poza mną zwrócił uwagę na element rosyjskiego zabobonu jakim jest talizman, który naprawdę ratuje życie?
Dziś, w XXI wieku nadal 80% Rosjan wierzy mniej lub bardziej w duchy, zjawy, talizmany i tego typu rzeczy.
Ten film propagandowo zaspokaja absolutnie wszystkie duchowe potrzeby rosyjskiego społeczeństwa :]

ocenił(a) film na 8
GideonNord

Wszystko ładnie i pięknie. Zapijaczony , zapatrzony w siebie , zacietrzewiony i jak tylko sobie nazwiecie , kraj. Łatwiej takimi ludźmi sterować itd... W takim razie mam pytanie a propo "Gruz 200". To też propaganda??

ocenił(a) film na 6
McSpawn

Zaciekawilem sie do tego stopnia, iż dotarłem do tej produkcji. Dobra. Dostała u mnie mocne 7.
Pachniało mi trochę naszym Dom Zly, ale poza tym dobre kino. Gdyby je tylko zrobiono przez 1991 to bym w ogóle szalał ze szczęścia. Jednak tak jak Dom Zły dryfujący po tafli naszych głupawych komedyjek - ten film jest raczej chlubnym kinematograficznym wyjątkiem.

ocenił(a) film na 8
GideonNord

Cieszę się, że przypadło do gustu :). Pozdrawiam.

GideonNord

"Najbardziej bestialscy żołnierze Arkana w Bośni byli przecież tylko grupką kibiców belgradzkiego zespołu Crvenej Zvezdy" - to mnie akurat nie dziwi. A co do Napoleona to raczej nie planował zagłady całych narodów więc lepiej nie porównywać do niego wujaszka Adolfa.

ocenił(a) film na 6
ryhu13

Zasadniczo nie, ale można by ich przedstawić przecież jako spojonych 'pikników' wrzuconych w wir brutalnej wojny i jeszcze przedstawić, że wcale nie chcieli gwałcić tych boniaczek czy chorwatek. Tak samo z Hitlerem. Standardowe porównanie Napoleona z Hiltlerem nie ma sensu. Jednak z technicznego punktu widzenia zjednoczył Europę niczym Adenauer. A to, że swoimi bestialskimi metodami.. czemu kiedyś nie miałby powstać jakiś film, który to przemilczy?
W 9 Rocie (Kompanii) słyszymy, że "zwyciężyliśmy", "walczyliśmy za kraj który (niestety) zniknął", "nowe, (po 1991) surowe życie: jeden będzie jak książę, drugi trafi na dno". Aż się łezka w oku kręci. Komunizm w wersji radzieckiej przecież był taki piękny...

GideonNord

Nie uważasz że każdy kraj ma "prawo" do własnej interpretacji historii (zwłaszcza w kinematografii). Z "utęsknieniem" czekam na film Hoffmana o 1920. Będziemy rozpływać się nad dzielnymi polskimi żołnierzami którzy porządnie zakląć nie potrafią (a co dopiero Pod...iździć kurę czy zgwałcić kobietę). Wszak polski żołnierz nawet do sracza wchodzi w husarskich skrzydłach.
Z drugim akapitem zgadzam się całkowicie. Wymowa jest prosta. Choć popełniliśmy błędy byliśmy takim pięknym mocarstwem. Zauważ jeszcze jeden ciekawy element - skład narodowościowy kompanii. Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, przedstawiciele Kaukazu, Azjata a nawet chłopaka z polskim nazwiskiem. Nowy mit Wielkiej Rosji (czytaj było tak pięknie... komu zależało by to się rozpadło). Każdy kraj potrzebuje własnej mitologii. A ta podana została w wyjątkowo "przyswajalny" sposób. Film jest b. dobry...

ocenił(a) film na 6
Irry

No właśnie nie. Nie uważam aby każdy kraj miał "prawo". Każdy kraj to robi, owszem, ale każdy inny powinien się temu sprzeciwiać. Do droga wprost do nacjonalizmu i do tego by historia przestała nas uczyć - tym samym kiedyś znów będziemy mieć Monachium '38.
A to że nasze państwo tez tak robi - ubolewam.
Każdy kraj ma jakieś trupy w szafie. Holenderska administracja wydała potulnie podczas II Światowej 80% swoich żydów, Turcy wyrżnęli milion Ormian, Brytyjczycy wymyślili dla Burów obozy koncentracyjne, Francuzi za Miterranda fundnęli taki obozik swoim algierskim współobywatelom po czym topili ich w Sekwanie. Ukraina ma UPA, My mamy - Jedwabnem.
A Hoffman i owszem, pewnie zrobi mdły melodramat na wzór tego badziewia 1612. Do głównej roli powinien tylko jakiegoś rosjanina znaleźć. Żebro za Żebro. A co.
A Rota, owszem dobra. Storybord full from Holiłud.

ocenił(a) film na 7

Akurat ten film wcale nie gloryfikuje wielkich rosyjskich żołnierzy. W moim odczuciu pokazuje bezsens wojny. Z tego co pamiętam w całym filmie nie jest powiedziane po cholerę oni tam walczą, nawet nie jest wyszczególnione z kim. Grupa ochotników jest tam rzucona i ma strzelać. Prawie wszyscy giną, ginie też kupa "Duchów", mieszkańców wiosek (scena ostrzału i starzec). Ci co przeżyli mają zrytą psychikę. Jedyne o co sie bym przyczepił to wizerunek komando rambo niektórych ruskich (goła klata i okularki i na wojnę :p). Nie wiem też czy w Afganistanie rzeczywiście wszyscy są fanatykami i nawet dzieci walą z kałachów.

Świetny wpis, ale - niestety - większość nie zrozumiała Twojej ironii...

ocenił(a) film na 10

A może film o dzielnych najemnikach polskiego pochodzenia którzy obecnie bawią w Afganistanie?

ocenił(a) film na 8
pacynka58

czemu nie

ocenił(a) film na 6
pacynka58

Klich by krzyczał, że strzelają za dużo, bo misja jest "pokojowa",
a Kaczor, że strzelają za mało bo nie wyglądają jak przedmurze chrześcijaństwa.

GideonNord

I na tym polega głownie problem wojny. Ile strzelać by było idealnie...

ocenił(a) film na 9

Jest stereotyp, że Polacy są rusofobami i w rzeczy samej tak w większości przypadków tak jest. Niektórzy wszystko co z Rosją związane uważają za beee .... Tak poza tym film "9 kompania" jest świetny.

ocenił(a) film na 8
franz86

Bardzo dobry komentarz, ale jaka różnica byłaby pomiędzy 9. Kompanią, SS Wiking,a każdym bohaterskim plutonem armii amerykańskiej ukazywanym w każdym hollywodzkim filmie wojennym? Dla mnie żadna. USA tak samo jak Ruscy do Afganistanu wkraczała do Wietnamu czy Iraku- abyć "wyzwolić naród".

Jedno zdanie z tego filmu było prawdziwe- na wojnie jest życie albo śmierć, reszta jest zbędna. Polityka polityką, ideologia ideologią, a na końcu i tak obrywa w dupę szary człowiek...

ocenił(a) film na 8
borczo

Tak jak w "Helikopterze w ogniu" - dla Amerykanó to film o bohaterskich żołnierzach amerykańskich. Dla znajomego Somalijczyka (z Mogadiszu właśnie!!), z którymś kiedyś pracowałęm - to stek amerykańskich kłamstw i film poniżający jego naród.

ocenił(a) film na 7
Njall

A co jest kłamstwem w "Helikopterze w ogniu" ale jakieś konkrety.

ocenił(a) film na 8
polukr

To jak pokazano miejscowych - jako bandę dzikusów. Znajomy nie chciał rozwijać tematu - a widział całą tą akcję na własne oczy. Stwierdził, że nie wypowiada się nt. tego filmu - bo to jedno wielkie amerykańskie kłamstwo. Jeśli chcesz szczegółów - zapytaj Somalijczyków jak widzą ten film ;)

ocenił(a) film na 7
Njall

To powiedz temu swojemu koledze z somali że zachowuje się jak dzieciak w przedszkolu " wiem ale nie powiem" . A co się dziwi że zostali ukazani jako banda dzikusów,skoro się wyrzynali i głodzili na wzajem a gdy świat chciał im pomóc to ci "odtrącili" tą pomoc.

ocenił(a) film na 8
polukr

Już dawno z nim nie pracuję. A tam - rządzą klany plemienne. Aidid dbał o swój klan - więc dla niego konfiskował żywność.
A co do akcji Amerykanów - większość spośród ok. 1000 ofiar akcji Amerykanów w Mogadiszu - to CYWILE, w tym kobiety i dzieci. Nie dziwić się więc Somalijczykowi, że postrzega Amerykanów jako morderców.
Po podobnej akcji Milosevicia w Kosowie - na Serbów poleciały NATO-wskie bomby.

ocenił(a) film na 7
Njall

Tak tak amerykanie strzelają tyko do kobiet i dzieci. Nawet jak trafia czołg to się okazuje że był on schronieniem dla niewinnych kobiet i dzieci ;) poczytaj sobie o wydarzeniach na Bałkanach i i tych w somali. Serbowie prowadzili czystki etniczne i strzelali do cywilów bo chcieli ich zabić dlatego ze należeli do odmiennej grupy. Natomiast żołnierze amerykańscy chcieli się wyrwać z tego szamba i strzelali od tych którzy stwarzali zagrożenie dla ich życia a to ze broń nosiły zarówno dzieci jak i kobiety to już nie wina amerykanów. Pacierz nie ustawiali cywilów przed murem i ich nie rozstrzeliwali. Jeśli już ginęli jacyś cywile to tylko w wyniku zawieruchy bitewnej a nie planowych działań USA . I ci ciwile ginęli zarówno od ognia żołnierzy USA jak i od ognia bojówek somalijskich.

ocenił(a) film na 8
polukr

Serbowie strzelali do tych, których nawet Zachód wtedy uznawał za terrorystów, a których dziś uznaje się za gangsterów handlujących ludzkimi organami. Ponadto - byli u siebie ;)
Przypomnę jaki był bezpośredni powód ultimatum dla Serbii - SFINGOWANA przez UCK tzw. "masakra" w Račaku, gdzie zginęło ok. 40 osób - w większości członków BAND TERRORYSTYCZNYCH. W Mogadiszu - zginęło ok. 1000 osób. I co?? Żadnego dochodzenia, żadnego ultimatum...

Amerykanie - może i z dobrymi intencjami - przyjechali do obcego kraju i strzelali do miejscowych, którzy ich tam wcale nie chcieli. Nic dziwnego, że ich się nie lubi w tamtym regionie świata.

Ale to temat na dyskusję w odniesieniu do "Helikoptera w ogniu". Dlatego lepiej będzie tam kontynuować dyskusję,

ocenił(a) film na 10
Njall

Film wojenny zazwyczaj pokazuje jedną stronę jako bandytów a drugą jako bohaterów narodowych czy to Ameryka czy Rosji czy cokolwiek innego. Fajnie obraz wojny jest ukazany u Eastwood'a w Sztandarze chwały/Listach z Iwo Jimy - filmy bez rewelacji ale wojna przedstawiona oczami jednych i drugich, za każdym razem kto inny bohaterem kto inny dzikusem. A o 9 kompanii mówić nie trzeba bo w tym gatunku to istne arcydzieło nie patrząc na to kto tak naprawdę był tam bestią a kto nie.

ocenił(a) film na 6

O tak. W koncu chcialbym zobaczyc MG42, Tygrysy i Nebelwerfery jak spuszczaja łomot bolszewickiej zarazie.

MakoR

film nie jest propagandowy to tylko ciemne polaczki w propagandowy sposob widza rosje .
Film wg mnie sredni , nie jest dla mnie jakis nowatorski w pokazywaniu wojny od strony zwyklych zolnierzy.
mechanizm wojenny w kazdym kraju ten sam - grubi politycy wysyłaja niewinnych na smierc , w dupie maja zwyklych ludzi a wojna z kazdego robi wystraszonego krwiozerczego zwierza

ocenił(a) film na 7
MakoR

Niestety - do czasu :(

ocenił(a) film na 7

Czemu zaraz SS Wiking?? Nie można jakoś łagodniej, może delikatnie kołyszący się statek? No, U-Boot oczywiście...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones