PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=812176}
5,6 17 956
ocen
5,6 10 1 17956
4,6 25
ocen krytyków
Broad Peak
powrót do forum filmu Broad Peak

Ciekawe.

ocenił(a) film na 8

Przeczytałem opinie krytyków. Przeczytałem opinie internautów. Na szczęście nie wziąłem ich sobie zbytnio do serca. I na szczęście obejrzałem. Żałuję tylko, że nie w kinie. Często można przeczytać porównania do hollywoodzkiego 'Everest'. Opinie, że brak scenariusza i brak emocji. Jeśli ktoś nie zobaczył emocji w 'Broad Peak' i podpiera się 'Everest'em' polecam niech pójdzie raz w góry zimą, nawet w te nasze mniejsze polskie góry i poczuje na własnym grzbiecie zimny wiatr, mróz, śnieg w oczach, brak widoczności, widocznego szlaku. I wówczas zastanowi się ile jest w takiej chwili emocji, heroizmu, niewykorzystanego potencjału, a ile zwykłej niemal zwierzęcej chęci dotarcia do najbliższego schroniska, osiągnięcia wyznaczonego sobie celu, a potem odpoczynku. Nie wyobrażam sobie co czuł i jak mógł się czuć Maciej Berbeka, gdy dowiedział o pierwszym nieudanym ataku na szczyt i to po tak długim czasie. Nikt tego nigdy się już nie dowie. Oszczędny film, bez zbędnych łzawych scen jak w "Everst" który, był zgadza się emocjonujący i efektowny, ale wybitnie nastawiony właśnie na wyciskanie łez. Gdzie powinien raczej piętnować pomysł wycieczek za pieniądze, na najwyższy szczyt świata. Kiedy właśnie owe emocje i "współczucie" dla tych którzy nie zdobyli szczytu decydują o podejmowanych krokach, które kosztują życie. Warto też, przy okazji, dowiedzieć się, jakie ofiary pociągnęła za sobą realizacja filmu "E". 'Broad Peak' jest niemal dokumentalny. Nie ocenia. Nie narzuca emocji. Jest niemal beznamiętny i przez swoją surowość dla mnie właśnie o wiele bardziej autentyczny niż wspomniany wcześniej hollywoodzki gigant. O zdjęciach i muzyce napisano już wiele dobrego, to prawda. Szacunek dla ekipy i aktorów. Ja, obejrzę raz jeszcze.

ocenił(a) film na 8
Owen_Y

Dokładnie tak! Nareszcie jakiś sensowny komentarz.

ocenił(a) film na 7
Owen_Y

95 % komentarzy to kopiuj wklej : nuda, brak emocji, scenariusza itp. Przedziera się człowiek przez te powtarzające się bez sensu opinie, aby trafić na post taki jak Twój czy paru innych użytkowników.
Przecież siłą tego filmu jest właśnie psychologiczne tło himalaizmu, a konkretnie relacje międzyludzkie i związane z nimi podskórne emocje. Szaleńcy w oczach zwykłego człowieka, indywidualiści, osoby z wysokim ego, muszą zawsze podejmować kontrowersyjne decyzje, wybierać między kiepską a tragiczną opcją, czy w zaślepieniu celem narażać innych. Właściwie zawsze ktoś będzie pokrzywdzony. Zwłaszcza ci z drugiego planu. Gdyby w 1988 zdobył szczyt, w świat poszedłby lakoniczny wpis : Broad Peak po raz pierwszy zdobyty zimą przez Macieja Berbekę. Nikt nie wiedziałby o roli Lwowa, którego zasługa byłaby równie wielka.
Ten film nie jest biografią Berbeki, reżyser unika ocen postępowania bohatera i innych postaci. Ci którzy interesują się tematem, wiedzą, że są różne spojrzenia, zwłaszcza na drugą wyprawę. Trochę szkoda, że tak jest, bo moim zdaniem najlepiej byłoby zrobić dwa oddzielne filmy o każdej ekspedycji.
Film naprawdę godny polecenia, a historia warta zgłębienia.


Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones