William Friedkin 

7,8
1 247 ocen pracy reżysera
William Friedkin
Urodził się w Chicago, tam też zaczynał swoją karierę w dziale korespondencji telewizji WGN. Dwa lata później realizował programy na żywo, po kolejnych ośmiu latach miał już na swoim koncie dwa tysiące produkcji. Na początku lat 60. debiutował jako reżyser filmowy dokumentem "The People vs. Paul Crump", uhonorowanym nagrodą Golden Gate na festiwalu filmowym w San Francisco. W 1967 nakręcił swój pierwszy film fabularny "Dobre czasy".

W latach 70. wyreżyserował dwa ikoniczne dzieła. Pierwszym był kryminał "Francuski łącznik", nagrodzony 5 Oscarami, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. Drugim był horror "Egzorcysta", po dziś dzień uznawany za jeden z najbardziej przerażających w historii kina. Obraz zdobył 10 nominacji do Oscara, wygrywając 2 statuetki - za scenariusz i dźwięk.

W kolejnych dekadach nakręcił m.in. "Zadanie specjalne", "Żyć i umrzeć w Los Angeles", "Szaleństwo", "Drużyna asów" oraz "Jade". Przy jednym z kolejnych swoich tytułów, "Regulaminie zabijania", Friedkin pracował z Richardem Zanuckiem, który wcześniej przyłożył rękę do "Francuskiego łącznika" i "Egzorcysty". W 2003 roku wyreżyserował film sensacyjny "Nożownik" z Tommy Lee Jonesem i Benicio Del Toro, który został wyjątkowo chłodno przyjęty przez publikę.

Dwie kolejne fabuły nakręcił w oparciu o scenariusze Tracy'ego Lettsa, dramaturga i laureata Nagrody Pulizera. Thriller "Robak" zdobył nagrodę FIPRESCI w Cannes. Z kolei kryminałem "Zabójczy Joe" Friedkin pokazał, że nie stracił niczego ze swego talentu i charakteru. Jego ostatnim filmem jest dokument "Diabeł i ojciec Amorth", podejmujący tematykę znaną z "Egzorcysty". W międzyczasie wydał także autobiografię zatytułowaną "The Friedkin Connection".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 29 sierpnia 1935

miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, USA

wzrost: 183 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 7 innych nagród i 10 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
czterokrotnie żonaty: 1. Jeanne Moreau (08.02.1977 - 1979, rozwód); 2. Lesley-Anne Down (1982 - 1985, rozwód), syn Jackson (ur. 30.08.1982); 3. Kelly Lange (07.06.1987 - 1990, rozwód); 4. Sherry Lansing (od 06.07.1991)
Ze związku z australijską tancerką Jennifer Nairn-Smith ma syna Cedrica (ur. 27.11.1976 r.).
Wyreżyserował następujące teledyski:
- 1984 r. - "Self Control" - Laura Branigan;
- 1985 r. - "To Live and Die in L.A." - Wang Chung, "Somewhere" - Barbra Streisand;
- 1997 r. - "Ce que je sais" - Johnny Hallyday.
Miał być reżyserem filmu "Chanel i Strawiński", jednak w wyniku braku porozumienia z producentami, wycofał się z projektu i został zastąpiony przez Jana Kounena.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych