film

Człowiek z żelaza

1981
2 godz. 27 min.
7,6 28 472
oceny
7,6 10 1 28472
16 177
chce zobaczyć
7,1 15
ocen krytyków
Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska w celu zrobienia reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej. Więcej Mniej
Człowiek z żelaza zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Złota Palma
Film zdobył nagrodę Złota Palma, 3 inne nagrody i 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Tomczyka.

boxoffice
$492 035 w USA
studio
Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg.
Człowiek z żelaza
inne tytuły
Man of Iron Miedzynarodowe
Man of Iron USA
Man of Iron Wielka Brytania
Andrzej Wajda's Man of Fire Australia
Więcej...
Dziennikarza Winkla miał zagrać Zbigniew Zapasiewicz, jednak uznano, że jego twarz intelektualisty nie pasuje do zmęczonego życiem dziennikarza-alkoholika. Ostatecznie w tę rolę wcielił się Marian Opania.
Biorąc udział w "Człowieku z żelaza", Lech Wałęsa został jedynym w historii laureatem nagrody Nobla, który wystąpił w filmie nagrodzonym Złota Palmą w Cannes.
Andrzej Wajda chciał zaangażować do filmu Zdzisława Kozienia, lecz Krzysztof Szmagier nie zgodził się na jego udział, ze względu na zobowiązania związane z serialem "07 zgłoś się".
Kiedy w 1976 roku na ekrany wchodził "Człowiek z marmuru", jego reżyserowi Andrzejowi Wajdzie wydawało się zapewne, że "okres błędów i wypaczeń" partia ma już za sobą. Jednak zaraz potem miały miejsce wydarzenia w Ursusie i Radomiu, a cztery lata później strajk w Stoczni Gdańskiej. Wajda ponownie stanął więc za kamerą, chcąc sportretować najnowsze... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych