PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=572027}

Człowiek z Hawru

Le Havre
6,7 4 961
ocen
6,7 10 1 4961
6,7 11
ocen krytyków
Człowiek z Hawru
powrót do forum filmu Człowiek z Hawru

Ponoć najśmieszniejszy spośród wszystkich wyświetlonych na ostatnim festiwalu w
Cannes (w takim razie musiało być tam cholernie smutno). Mimo wszystko - naprawdę
warto obejrzeć. Chociażby dla zręcznie przemyconego klimatu lat 70 i 80, wyrazistych
postaci i banalnego (choć niebanalnie przedstawionego) przesłania filmu.

ocenił(a) film na 6
szyxmon

Super śmieszny to on nie jest. Warto zobaczyć. Nie jest to film dla ludzi , którzy lubią szybką akcję oraz morze krwi. Raczej dla miłośników francuskiego kina.

ocenił(a) film na 8
michos81

Przecież napisałem, że nie jest śmieszny i dziwi mnie to, że w Cannes mówiono o nim jak o tym, który wywołał najwięcej uśmiechu : ).

michos81

bardziej skandynawskiego :P a film niezły, kilka razy się uśmiechnęłam, klimat ma ciekawy, a ta scena ucieczki z kontenera cudna :D

ocenił(a) film na 8
pixi222

skoro już chcemy być tacy szczegółowi to bardziej nordyckiego : )

Kalliope

nie ma kina nordyckiego :P powszechnie się używa "kino skandynawskie" ;D

ocenił(a) film na 8
pixi222

Sprawdź dokładniej... powszechnie się różne rzeczy mylnie używa

Kalliope

to nie jest mylne tylko lepsze, bo zawiera w sobie też kino fińskie, które z "nordyckością" ma mało wspólnego :P

ocenił(a) film na 8
pixi222

Proponuję więc sprawdzić jakie kraje zalicza się do kręgu państw nordyckich, a jakie do skandynawskich. Niezależnie już od definicji filmy Kaurismäkiego to przede wszystkim kino autorskie i próby szufladkowania go są raczej pozbawione sensu.

Kalliope

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kraje_nordyckie i Finlandia i Estonia są nordyckie i skandynawskie :P
ale nie zmienia to faktu, że kulturowo i językowo nie są nordyckie...., ale widać, że współcześnie się wszystko Skandynawom pomieszało :/

szufladkowaniem by było określanie czy to film groteskowy, komediowy, czy dramatyczny... a to tylko określenie kręgu kulturowego...

ocenił(a) film na 8
pixi222

Nie jestem pewna czy wikipedia jest rzetelnym źródłem wiedzy, wiem natomiast (z całą pewnością), że żaden Fin nie nazwie się Skandynawem. W ostatnim czasie pojęcie kina nordyckiego (jako szerszego od pojęcia kina skandynawskiego) pojawia się powszechnie i wygląda na to, że przyjmie się na dobre - polecam chociażby publikacje znawcy fińskiego filmu - Andrew Nestingena. Pozdrawiam

Kalliope

ha podałam ci pierwszy lepszy link, bo książki ci nie wrzucę za bardzo :P
może i sam się nie nazwie, ale cały świat tak go postrzega...
spoko skandynawskie i nordyckie to i tak jedno i to samo :P niech sobie znawcy kina zmieniają nazewnictwo jak im się podoba, tylko, żeby za daleko nie zalecieli hihiihi

ocenił(a) film na 7
pixi222

Finlandia to nie Skandynawia. Finowie to inna grupa etniczna niż Norwegowie czy Szwedzi, a język fiński nie należy do grupy języków germańskich lecz ugrofińskich.
To, że -jak piszesz- cały świat ich tak postrzega, nie oznacza, że też musisz tkwić w błędzie ;)
A film świetny, Kaurismaki jest mistrzem.

millencolin

Przecież to wiem ;) Ugrofinowie to inna grupa niż Indoeuropejczycy, jakimi są Norwedzy, Szwedzi, Duńczycy, Islandczycy... A jak jest to używane wymiennie... Widać polityka nie wpływa na kinomanów :/
W żadnym błędzie nie tkwię kochany. Ja tylko podkreśliłam to, że świat się myli, co do łączenia etnicznie i językowo Finlandii ze Skandynawią.

W sensie KINA najczęściej występuje termin "kino skandynawskie", "kino nordyckie" jednak o wiele rzadziej...

Kraje nordyckie - Obejmuje on kraje członkowskie Rady Nordyckiej, tj. trzy kraje skandynawskie (Danię, Norwegię i Szwecję) oraz Islandię i Finlandię.
Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię.

ocenił(a) film na 7
pixi222

To dobrze, że nie tkwisz. Ale nauki nigdy wiele ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones