Film

1939 1 godz. 17 min.
6,2 199
ocen
6,2 10 199
98
chce zobaczyć
{"id":"36004","linkUrl":"/film/Czarne+diamenty-1939-36004","alt":"Czarne diamenty"}
Inżynier Nawrat, wraz z górniczą załogą, podejmuje walkę o uratowanie rodzimej kopalni przed przejęciem przez obcy kapitał.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Inżynier Franciszek Nawrat (Zbigniew Sawan), zawiadowca kopalni "Mars", dowiaduje się, że dyrekcja zamierza ją sprzedać zagranicznemu koncernowi. Jako żarliwy patriota, nie mogąc pogodzić się z  przejęciem zakładu przez obcy kapitał, wysuwa pomysł założenia spółdzielni złożonej z górników, która kupi kopalnię i będzie jej właścicielem.Inżynier Franciszek Nawrat (Zbigniew Sawan), zawiadowca kopalni "Mars", dowiaduje się, że dyrekcja zamierza ją sprzedać zagranicznemu koncernowi. Jako żarliwy patriota, nie mogąc pogodzić się z  przejęciem zakładu przez obcy kapitał, wysuwa pomysł założenia spółdzielni złożonej z górników, która kupi kopalnię i będzie jej właścicielem. Tak też się staje. Pewnego dnia w wyrobisku wybucha groźny pożar. Nawrat w tym czasie przebywa na przyjęciu w Wiśle, gdzie spędza wieczór w towarzystwie pięknej Ireny La Rochelle (Ina Benita), którą poznał w czasie jej wcześniejszej wizyty w kopalni, którą zwiedzała w towarzystwie przyjaciół. Sekretarka Tereska (Zofia Kajzerówna), od dawna skrycie zakochana w swoim przełożonym, odnajduje go i razem wracają do "Marsa". Nawrat z grupą górników zjeżdża na dół i podejmuje próbę ugaszenia szalejącego pożaru...

na podstawie
Gustaw Morcinek "Czarne diamenty" (powieść)
studio
Ewu-Film
data produkcji
1939
tytuł oryg.
Czarne diamenty
inne tytuły
Ujęcia plenerowe kręcono na terenie kopalni "Prezydent" w Chorzowie (Polska).
"Czarne diamenty" nakręcono w 1939 roku, krótko przed wybuchem II Wojny Światowej. Film ocalał, ale po wojnie popadł całkowicie w zapomnienie. Jego premiera odbyła się dopiero po 42 latach, 12 grudnia 1981 r. w katowickim kinie Światowid.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Bardzo średni

  spiwi ocenił(a) film na 5

  Postać "natchnionego" inż. Nawrota była bardziej komiczna i groteskowa niźli podniosła (te podnoszenie głosu i przemowy...). Ina Benita zagrała chyba w tym "z marszu", wątpię w to, że latając z jednego studia do drugiego zauważyła, że w ogóle w tym zagrała... zresztą zagrała siebie i wypadła jak zwykle ... więcej

 • Ciekawy

  użytkownik usunięty

  film przedwojenny... przypominający miejscami niestety inną epokę polskiej kinematografii ;) Na uwagę zasługują bardzo dobre zdjęcia Lipińskiego robione w prawdziwej kopalni! Świetna rola Iny Benity.

  • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem zegan333