Film

1984 1 godz. 33 min.
7,0 10 585
ocen
7,0 10 10585
7 374
chce zobaczyć
7,0 7
ocen krytyków
{"rate":7.0,"count":7}
{"id":"5136","linkUrl":"/film/Dom+wariat%C3%B3w-1984-5136","alt":"Dom wariatów","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/51/36/5136/7787562.2.jpg"}
Trzydziestolatek odwiedza po latach rodzinny dom. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) dobiega do trzydziestki. Po raz pierwszy, po dłuższej nieobecności wraca do domu. Wizyta jest, co prawda, niespodziewana, lecz mimo to otwieranie zabarykadowanych drzwi trwa niepokojąco długo. W końcu na progu staje matka (Bohdana Majda) i bez zbytnich czułości wita syna. Ojciec (Tadeusz Łomnicki) szykujeAdaś Miauczyński (Marek Kondrat) dobiega do trzydziestki. Po raz pierwszy, po dłuższej nieobecności wraca do domu. Wizyta jest, co prawda, niespodziewana, lecz mimo to otwieranie zabarykadowanych drzwi trwa niepokojąco długo. W końcu na progu staje matka (Bohdana Majda) i bez zbytnich czułości wita syna. Ojciec (Tadeusz Łomnicki) szykuje się do snu. Rozpoczyna się spektakl dziwacznych zachowań członków rodziny. Każdy z nich ma swoje małe obsesje. Adaś wpada w prześladujący go koszmar familijnej codzienności, od której nie da się uciec. Tutaj granice między zwykłą, ludzką serdecznością, a nienawiścią już dawno się zatarły. Pierwszy z serii filmów, którego głównym bohaterem jest Adaś Miauczyński. Mistrzowskie autorskie kino balansujące między groteską a prawdziwym dramatem.

studio
Studio Filmowe im. Karola Irzykowskiego
data produkcji
1984
tytuł oryg.
Dom wariatów
inne tytuły
Początkowo matkę Adasia miała zagrać Aleksandra Śląska, która przez kilka tygodni brała udział w próbach, ale trzy dni przed rozpoczęciem zdjęć porzuciła rolę. Następnie Marek Koterski zgłosił się do Haliny Mikołajskiej, lecz aktorka odmówiła wystąpienia, gdyż nie zrozumiała scenariusza.
Pierwszy film w którym pojawia się Adam Miauczyński. Jego nazwisko jest napisane na karteczce, którą Marek Kondrat zostawia w bramie wchodząc do domu.
Do dystrybucji w Polsce przeznaczono tylko 2 kopie tego filmu.
"Dom wariatów" jest pierwszym filmem Marka Koterskiego o losach Adasia Miałczyńskiego (Marek Kondrat), lecz formą wyrazu czy nawet przesłaniem i kreacjami aktorskimi ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 87%
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych