The Social Dilemma

1 godz. 29 min.
6,7 22 886
ocen
6,7 10 22886
4 740
chce zobaczyć
5,7 7
ocen krytyków
{"rate":5.714286,"count":7}
{"type":"film","id":859586,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Social+Dilemma-2020-859586/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Dylemat społeczny
 • "Dylemat społeczny" podejmuje ciekawy temat, jednak film jest słabo zrobiony i tak prosty w przekazie, że trudno znaleźć tam coś nowego i zaskakującego. Robienie niesamowitych sensacji z rzeczy oczywistych.

  "Niewielu sobie zdaje sprawę, że serwisy starają się przyciągnąć uwagę odbiorców" - SERIO? Czy jest ktoś kto nie wie, że YT i FB starają się przyciągnąć naszą uwagę?
  "Serwisy starają się przewidzieć nasze zainteresowania na podstawie tego, co oglądamy" Dziwne gdyby tego nie robiły

  "Nowe media stosują środki perswazji, choć możesz sobie nie zdawać z tego sprawy'. Przecież to media żyjące z reklamy, skąd pomysł, że miałby nie stosować perswazji.

  "To pokolenie wzrasta w czasach kiedy kultura wiąże się z manipulacją" A kiedy nie wiązała się z manipulacją? Szkoła jest oparta na jednej wielkiej manipulacji przecież. Chodzi o to, że jeden rodzaj manipulacji okazał się bardziej wciągający od innych?

  "Media społecznościowe nie są zwykłym narzędziem - mają własne cele i na nas wpływają". To tak jakby napisać, że książki mają własne cele i na nas wpływają. Albo filmy. Czy książki nie porywały ludzi?

  "Tym razem mamy do czynienia z czymś całkowicie nowym".
  Za każdym razem mieliśmy do czynienia z czymś całkowicie nowym: druk, radio, telefon, telewizja, internet itd.

  "Nigdy nie byliśmy bardziej spolaryzowani"
  Nigdy? Bardziej niż np. w 1968? 1981? 1989? 1995?
  RAF, IRA, ETA - to wymysł social mediów?
  A w USA? Bardziej niż podczas wojny secesyjnej? bardziej niż w 1919 roku? Bardziej niż w latach 60 i 70 XXw.? Podczas sprawy Nixona, wojny w Wietnamie? W 1967 w USA w ciągu pięciu lipcowych dni w starciach na ulicy 43 zabitych, 467 rannych, ponad 7200 aresztowań i ponad 2000 spalonych budynków. A walki w Los Angeles w 1992? To też przez social media?

  "Facebook doprowadził do prześladowań w Birmie"
  A do prześladowań na Wołyniu, w Nankinie, Turcji, Rwandzie, Serbii, Algierii i setkach innych miejsc też doprowadził? Czy potrzebny był FB by napędzać nienawiść? Jeśli już to dzisiaj takich zjawisk jest zdecydowanie mniej niż kiedyś.

  "Demokracja wisi na włosku"
  A kiedy były złote czasy demokracji np. w Europie czy USA?
  W latach 30? 50? 70? Jeszcze do lat 70. XX wieku. w Hiszpanii czy Portugalii były dyktatury. W w bloku wschodnich do końca lat 80.
  Czy kiedykolwiek wcześniej demokracja była bardziej silna niż dzisiaj?

  "Kraje Europy zachodniej, które mają FB, przeżywają kryzys"
  A kiedy kraje Europy zachodniej nie przezywały kryzysu?
  Czy było kiedyś stabilniej niż dzisiaj?
  Czy kraje gdzie nie ma tak mocno osadzonych mediów społecznościowych sytuacja jest stabilna?

  "Media społecznościowe wykorzystują naturalną potrzebę budowania kontaktu z innymi i bycia we wspólnotach" - rozumiem, że to źle że wykorzystywane są do budowania kontaktu z innymi?
  Lepiej wyrzucić smartfony i nie budować kontaktu z innymi, którzy np. są w danym momencie daleko od nas?
  Autorzy zachowują się, jakby do tej pory nikt ludźmi nie manipulował, że dopiero teraz ktoś walczy o ich uwagę i czas.
  W necie jest multum tekstów opisujących jak działają nowe media - w kontekście negatywnym.
  Przydałby się jakiś dokument pokazujący, jak media pomagają ludziom, np. łączyć się z różnymi ludźmi, zdobywać nowe umiejętności, lepiej im się wyrazić. A tak - ciągłe straszenie tylko.
  Telewizją też tak straszono.

 • Tomasz_Tom76 Skoro to takie oczywiste to dlaczego aż tak pełno wokół negatywnych skutków działania tej machiny o których mowa w filmie.
  Temat filmu nie jest ciekawy tylko ważny.
  Niby wszyscy to wszystko wiedzą ale wciąż jak głupcy nepedzamy ta złe wykorzystywana machinę robiąc sobie krzywdę a przede wszystkim młodszemu pokoleniu.
  Film na pewno ma swoje wady ale treść jest ważna do zrozumienia ale cięzka do przyjęcia przez młodych a to oni tu są najważniejsi

  Dla ciebie to oczywiste ale jak powiedział Mikke ludzi głupich jest więcej niż madrych

 • mira_belle ocenił(a) ten film na: 5

  Tomasz_Tom76 Zgadzam się w pełni, ten film nie odkrywa przed nami prawdy objawionej, a tak to trochę jest skonstruowane, że teraz my mędrcy oświecimy lud o co chodzi w internecie i social media. Każdy myślący człowiek zdaje sobie sprawę, że używanie internetu może mieć różne skutki, w tym te negatywne. A że twórcy SM walczą o naszą uwagę i co za tym idzie portfele to już chyba oczywista oczywistość. Tak samo jak inne media. Też uważam, że ten lament jest grubo przesadzony i że internet niszczy demokrację i psychikę ludzi. Na pewno w jakichś pojedynczych przypadkach tak jest, ale nie wydaje mi się by to było takie zero jedynkowe i to tylko i wyłącznie nieumiejetne korzystanie z internetu polaryzowalo ludzi, raczej to wypadkowa wielu czynników.

 • 2222 ocenił(a) ten film na: 5

  Tomasz_Tom76 Myślę że Netflix ma po prostu swoją politykę i na rękę mu jest dyskredytowanie mediów społecznościowych, które obecnie służą jako narzędzie komunikacji i organizowania się ludzi w grupy które mogły by zaszkodzić kaście rządzącej.

 • Tomasz_Tom76 Wybiłeś praktycznie każdy kontrargument w jednym komentarzu. Brawo!