film

Dym

Smoke
1995
1 godz. 52 min.
7,7 20 711
ocen
7,7 10 1 20711
7,1 12
ocen krytyków
Losy kilku mężczyzn krzyżują się w brooklińskim sklepie z tytoniem. więcej mniej
Dym zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Independent Spirit
Film zdobył nagrodę Independent Spirit, 3 inne nagrody oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Właściciel niewielkiego sklepu tytoniowego na nowojorskim Brooklynie codziennie o 8 rano fotografuje swój sklep. Jego stały klient, znany pisarz, nie pojmuje sensu tej artystycznej pasji. Nie rozumie, że choć tkwi w miejscu, wszystko wokół się zmienia. To historia kilku mężczyzn w fazie kryzysu wyrażona postulatem spowolnionego rytmu życia.

boxoffice
$8 367 636 w USA
budżet
$7 000 000
dystrybucja
Gutek Film
studio
Miramax Films (przedstawia) / Euro Space / Internal (współudział) / więcej
tytuł oryg.
Smoke
inne tytuły
Kiedy Thomas Cole puka do drzwi mieszkania Paula Benjamina, odwiedzając go po raz pierwszy, Paul idzie otworzyć drzwi bez papierosa. Jednak kiedy je otwiera, zapalony papieros pojawia się w jego ustach.
W filmie pojawia się wzmianka o otwieraniu butelki Mateus'a. Jednak wyraźnie widać, że jest to butelka Chianti, a nie charakterystyczny kształt Mateus'a.
Film kręcono w Philipstown, Garrison, Peekskil, Westchester County i w Nowym Jorku ( Nowy Jork, USA).
Oglądając "Dym" duetu Auster-Wang, miałem nieodparte wrażenie, że już to gdzieś widziałem- i nie chodzi mi w tym przypadku o sam film. Słowa, gesty i błahe z pozoru problemy poruszane na srebrnym ekranie dały mi do zrozumienia, że to nic innego jak schemat naszego życia. Metafora zaklęta pomiędzy dialogami czy zachowaniem bohaterów delikatnie przenosi nas w głąb ludzkich spraw, daje czas na chwilę zadumy nad naszym losem i tego czy faktycznie postępujemy słusznie czy może czas zreflektować samego siebie. Bo czymże jest życie, jeśli nie sprawdzianem, do którego nieustannie przystępujemy przygotowując odpowiedź na kolejne pytanie? Czy faktycznie chodzi w nim o hedonizm- słowo tak dziś popularne i zazębiające się z szarą rzeczywistością rozświetlaną gdzieniegdzie promykami chwilowego upojenia? Czy może lekarstwem na osobiste bolączki jest faktycznie coś innego? więcej
Oparty na prozie Paula Austera "Dym" opowiada o czwórce bohaterów. Auggie (Harvey Keitel) jest właścicielem znajdującej się w Nowym Jorku trafiki. Zagląda tam często Paul (William Hurt), pisarz, który w tragicznej strzelaninie stracił żonę. Przypadek sprawia, że Paul poznaje młodego i zagubionego Thomasa (Harold Perrineau). Jego ojcem, o czym z... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych