William Hurt 

William M. Hurt

7,4
13 951 ocen gry aktorskiej
William Hurt
William Hurt jest przybranym synem magnata prasowego, założyciela czasopism "Time" i "Life". Zadebiutował jako aktor na deskach teatru w Oregonie w sztuce Eugene'a O'Neilla "Long Day's Journey Into Night". W 1976 r. przeprowadził się do Nowego Jorku i wstąpił do grupy teatralnej Circle Repertory Company. Tam odniósł swój pierwszy sukces. W 1977 r. za rolę w przedstawieniu "My Life" otrzymał nagrodę Obie. W 1980 r. po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie. Zagrał wtedy w słynnym filmie Kena Russela "Odmienne stany świadomości". Rok później pojawił się w kasowym obrazie Lawrence'a Kasdana "Żar ciała". Przełomem w karierze Hurta była rola w głośnym filmie "Pocałunek kobiety pająka". Otrzymał za nią Oscara i nagrodę na festiwalu w Cannes. Jednak mimo kolejnych nominacji do nagrody akademii nie udało się aktorowi wspiąć na wyżyny popularności. Przyczyną tego były jego problemy osobiste. W 1989 r. stanął przed sądem za złamanie obietnicy małżeństwa. Sprawa nabrała rozgłosu i była nawet transmitowana w telewizji. Po trwającym kilka miesięcy procesie, podczas którego Hurt został przedstawiony jako nałogowy alkoholik, aktor został uniewinniony. Niestety swoją artystyczną karierę musiał zaczynać niemalże od początku. Popularność przywróciła mu dopiero rola w filmie Wayne'a Wanga "Dym".
więcej

Dane personalne:

data urodzenia: 20 marca 1950

data śmierci: 13 marca 2022

miejsce urodzenia: Waszyngton, Dystrykt Kolumbii, USA

wzrost: 188 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 7 innych nagród oraz 18 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Mary Beth (02.12.1971 - 09.12.1982, rozwód); 2. Heidi Henderson (05.03.1989 - 01.08.1993, rozwód), 2 synów: Samuel (ur. 07.08.1989) i William (ur. 1991)
Odrzucił rolę doktora Granta w filmie "Park jurajski", którą ostatecznie zagrał Sam Neill.
W 1972 roku ukończył studia teologiczne na Tufts University w Medford (Massachusetts, USA).
Odrzucił główną rolę w filmie "Misery", którą ostatecznie otrzymał James Caan.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Dziś 13 marca William Hurt odszedł. Kilka wpisów na forum wyraźnie pokazuje, że to faktycznie zapomniany aktor. A ja doskonale go pamiętam, z wielu ról. Lubiłam go. "Dym" z Harveyem Keitelem, "Odmienne stany świadomości", "I love you to death" - zabawny w duecie z Keeanu, "Przypadkowy turysta", "Body Heat", gdzie...

Żegnaj Generale Ross

i tyle w tym temacie :)

a nazwisko mało znane szerokiej publiczności. Nie mogę tego zrozumieć

a na filmwebie jeszcze tego NIE ODNOTOWANO.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones