TOP 10: William Hurt - najlepsze role i filmy laureata Oscara

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/TOP+10%3A+William+Hurt+-+najlepsze+filmy+laureata+Oscara-145838
TOP 10: William Hurt - najlepsze role i filmy laureata Oscara
źródło: Getty Images
autor: Archive Photos
W niedzielę zmarł William Hurt. Wybitny amerykański aktor filmowy miał 71 lat. Był laureatem m.in. Oscara, nagrody BAFTA czy Złotej Palmy w Cannes. Miał na koncie ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych i zagrał szereg wybitnych ról w ważnych, pamiętnych filmach. W toku swojej kariery współpracował z takimi reżyserami jak Lawrence Kasdan, Ken Russell, David Cronenberg czy Steven Spielberg. Ale grał też m.in. w filmach Marvela - pojawił się w takich produkcjach jak "Incredible Hulk" (2008) czy "Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów" (2016). Które produkcje przyniosły jego najlepsze występy? Jakie są jego najważniejsze role? Wybieramy 10 najlepszych ról Williama Hurta.

GettyImages-520810408.jpg Getty Images © Earl Gibson III


TOP 10: Ranking najlepszych ról Williama Hurta



Na liście znalazły się m.in. wszystkie filmy, za które Hurt otrzymał nominacje do Oscara. Nie zabrakło takich tytułów jak m.in. "Żar ciała" (1981), "Pocałunek kobiety pająka" (1985) czy "Historia przemocy" (2005). Przeczytajcie zestawienie, wspominając najważniejsze występy aktora.

"A.I. Sztuczna inteligencja" (2001) to film z etapu kariery Hurta, na którym stał się specjalistą od prestiżowych ról drugoplanowych (w podobnym kluczu utrzymane są np. jego występy w filmach z uniwersum Marvela, gdzie zagrał generała Thaddeusa "Thunderbolta" Rossa). Widowisko science-fiction Stevena Spielberga to opowieść o Davidzie (Haley Joel Osment), chłopcu-androidzie, który chce dowiedzieć się, czy może być czymś więcej niż maszyną - oraz czy może być kochanym. Hurtowi przypadła rola profesora Hobby'ego, który zaprojektował Davida na wzór swojego zmarłego syna. To Dżepetto dla smutnego Davida-Pinokia. Hurt był idealnym aktorem do odegrania figury pogrążonego w żałobie boga-ojca, który nie potrafi pomóc swojemu dziełu i nie dostrzega w nim nic więcej niż osobistej porażki.


"Odmienne stany świadomości" to nie lada pierwszoplanowy debiut. Głównym bohaterem filmu jest naukowiec Eddie Jessup (William Hurt), który prowadzi na sobie badania przy użyciu halucynogennego narkotyku i komory izolacyjnej. Eksperyment wymyka się jednak spod kontroli. Reżyser Ken Russell zabiera nas w psychodeliczną podróż w nieznane, na przemian wprowadzając w błogi trans i strasząc kolejnymi wizjami. Hurt dba zaś o to, byśmy nie odlecieli za daleko, pozostając wiarygodnym na każdym etapie drogi swojego bohatera: od aroganckiego geniusza do dzikiego przed-człowieka.


Bohaterem "Przypadkowego turysty" jest Macon Leary (William Hurt), autor przewodników, który nie potrafi odnaleźć się w życiu po śmierci syna. Mężczyzna rozstaje się z żoną (Kathleen Turner) i spotyka na swej drodze Muriel (Geena Davis), niezwykłą kobietę, która daje mu szansę na powrót do normalności. To historia, która brzmi stereotypowo, ale reżyser Lawrence Kasdan opowiada ją z czułością i humorem, nie osuwając się przy tym w sentymentalizm. Hurt z kolei - najczęściej grający intensywnych, charyzmatycznych mężczyzn - odkrywa tu swoją wrażliwą stronę.


7

Historia przemocy

A History of Violence
1h 36m
Niecałe 10 minut czasu ekranowego wystarczy, żebyśmy zapamiętali Williama Hurta w filmie "Historia przemocy", który wyreżyserował David Cronenberg. Hurt robi tu wrażenie jako gangster Richie Cusack, z którym konfrontuje się ostatecznie Tom Stall (Viggo Mortensen). Kiedy Richie opowiada o swojej sięgającej daleko w przeszłość napiętej relacji z głównym bohaterem, aktor brutalnie przejmuje kontrolę nad ekranem, budząc grozę i respekt. Ten występ zwrócił też uwagę członków Akademii: za tę rolę aktor zdobył swoją czwartą nominację do Oscara.


(Zwiastun filmu "Historia przemocy")

"Dym" to opowieść o kilku mężczyznach, których losy krzyżują się w małym sklepie z tytoniem na Brooklynie. Nakręcony w duecie z Paulem Austerem film Wayne'a Wanga to mała, niezależna produkcja, w której od fabuły ważniejszy jest nastrój zadumy nad płynącym powoli strumieniem życia. Ten spokojny rytm daje dużo miejsca na nienachalne, ale pogłębione aktorstwo. William Hurt pojawia się jako pisarz Paul Benjamin, który próbuje sobie poradzić ze stratą żony. Mężczyzna usiłuje odzyskać poczucie celu, nawiązując m.in. przyjaźń z młodym Thomasem (Harold Perrineau). Nawet w obsadzie pełnej pierwszoklasowych aktorów (Harvey Keitel, Forest Whitaker, Giancarlo Esposito) Hurt potrafił zaznaczyć swoją obecność.


"Wielki chłód" (1983) to jeden z wielkich "pokoleniowych filmów". Oto grupa znajomych ze studiów spotyka się na pogrzebie kolegi, który popełnił samobójstwo. To okazja do wspólnych wspomnień i zwierzeń, a także weryfikacji ideałów pokolenia, które odrzuciło hippisowskie hasła w pogoni za osobistym szczęściem i dobrobytem. William Hurt może pokazać się tu nie tyle jako wybitny aktor pierwszoplanowy, co świetny gracz zespołowy. Przed kamerą towarzyszą mu m.in. Tom Berenger, Glenn Close, Jeff Goldblum, Kevin Kline, Mary Kay Place i Meg Tilly. Ale Hurt - jako najbardziej gniewny i sfrustrowany z grona bohaterów Nick - i tak zapada nam najmocniej w pamięć.


Bohaterem "Dzieci gorszego boga" (1986) jest James (William Hurt), nowy nauczyciel w szkole dla dzieci niesłyszących. Mężczyzna zakochuje się w pracującej tam byłej uczennicy, buntowniczej Sarze (Marlee Matlin), która woli pozostać w szkole niż ryzykować życie w wielkim świecie. Początkowo kobieta unika nauczyciela, nie chce czytać z jego warg, porozumiewa się tylko językiem migowym, ale z czasem jej uczucie się zmienia. Historia, która mogłaby być rzewnym romansidłem, opowiedziana jest tu bardzo subtelnie i ta powściągliwość procentuje: efekt wzrusza, ale w sposób który nie jest "łatwy" czy "tani". Hurt nauczył się do tej roli języka migowego i otrzymał za rolę swoją drugą nominację do Oscara. Nie wygrał, ale nagrodę zdobyła jego ekranowa partnerka, Marlee Matlin.


"Telepasja" to zarazem romantyczna komedia o trójkącie miłosnym w telewizyjnej scenerii, jak i portret zmieniających się mediów, gdzie treść zaczyna powoli przegrywać z atrakcyjną formą. William Hurt wciela się w Toma Gurnicka, prezentera, któremu brakuje doświadczenia i zrozumienia tematów, które porusza na wizji. Mimo to reżyser James L. Brooks i William Hurt pokazują go w przychylnym świetle: jego płytkość płynie nie tyle z wyrachowania, co z naiwności. Hurtowi towarzyszą na ekranie Holly Hunter i Albert Brooks. Każde z nich otrzymało za swoje występy nominacje do Oscara.


William Hurt rozpoczął współpracę z reżyserem Lawrence Kasdanem, kręcąc "Żar ciała" (1981), stylowy thriller utrzymany w konwencji neo-noir. Fabuła odsyła wprost do "Podwójnego ubezpieczenia" (1944) Billy'ego Wildera: niepozorny prawnik Ned Racine (William Hurt) zauroczony przez tajemniczą, pociągającą Katty Walker (Kathleen Turner), pomaga jej w zabiciu bogatego męża. Kasdan przewrotnie wypełnia ekran erotycznym napięciem, zarazem głosząc przestrogę przed zgubnymi skutkami pożądania. William Hurt i Kathleen Turner tworzą zaś na ekranie iście elektryczny duet - nawet jeśli Hurt oddaje tu pierwszeństwo swojej partnerce, dając jasno do zrozumienia, kto w tej parze dyryguje kim.


"Pocałunek kobiety pająka" opowiada o dwójce mężczyzn z dwóch różnych światów, który spotykają się w jednej celi brazylijskiego więzienia w czasach, gdy kraj był wojskową dyktaturą. Jeden to homoseksualista Luis Molina (William Hurt), a drugi - rewolucjonista Valentin Arregui (Raúl Juliá). Luis zabija czas wspominając swoje ulubione filmy, starając się odwrócić uwagę swojego towarzysza od ich sytuacji. Z czasem między mężczyznami rodzi się niezwykła więź. Hurt jest tu połową brawurowego duetu, który tworzy z równie imponującym Julią. Aktor wspaniale balansuje między kampowym melodramatyzmem a czystą emocjonalna szczerością. Pasuje, że rola mężczyzny, który szuka ukojenia, odgrywając kolejne role, została nagrodzona Oscarem, BAFTĄ i Złotą Palmą dla najlepszej roli.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones