PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=5433}
8,0 3 086
ocen
8,0 10 1 3086
Epilog norymberski
powrót do forum filmu Epilog norymberski

Jak ktoś już napisał jest to film do wielokrotnego oglądania. W moim odczuciu jest ,,przerażająco rzeczowy". To że akcja dzieje się niemal przez cały film w jednym miejscu na sali sądowej, gdzie bez przerwy przewijają się dialogi i monologi i każdy z nich niesie ze sobą jakoś ciężką i prawdziwą treść, nie tylko dotyczącą historii ale i ludzkich charakterów, zatapia w miejscu bez ruchu na 2h. Nie ważne jest nawet, że jestem laikiem jeśli chodzi po historię (nie przykładano do niej odpowiedniej wagi w mojej edukacji), że nie rozumiałam wszystkiego i na pewno gdy obejrzę ten film za 10 lat więcej zrozumiem, w jakiś niebywały sposób chce się go oglądać do końca. Może nie nadaje się on do pokazywania w szkołach, jednak to jeden z tych filmów, które na prawdę wiele uświadamiają i porządkują naszą wiedzę, która pomieszana z wzorami na deltę przez równię pochyła i wiedzę na temat aparatów szparkowych jest na tyle nieogarnięta, że łatwo o czymś zapomnieć lub źle zrozumieć :)

ocenił(a) film na 9
Ironik

Ten niesamowity film dosłownie wbija w fotel i trudno oderwać od niego wzrok. Aktorstwo na najwyższym poziomie. Klimatyczna muzyka.
O tym przytłaczającym obrazie trudno zapomnieć, mając przy tym na uwadze, że nie ma tu miejsca dla fikcji i wszystko wydarzyło się naprawdę.
Narrator mówi: Po obejrzeniu tego filmu (dokument o życiu obozowym odtwarzany na sali rozpraw) powiecie, że zabrałem wam sen.
I faktycznie, nie przespałam całej nocy po obejrzeniu tego FILMU.
9/10

ocenił(a) film na 9
Ironik

ja pamiętam ten film z dzieciństwa- jakieś urywki fragmenty- ale dopiero teraz ( powtórki na kanale " Kultura") kiedy obejrzałam go z perspektywy lat ( i tych swoich przeżytych i ogólnie tych które upłynęły od nakręcenia filmu)- byłam w stanie dojrzeć jego nieprawdopodobną siłę. Kiedyś wszyscy wzrastali otoczeni filmami wojennymi, wycieczkami do obozów zagłady, lekturami, to wszystko było straszne ale nie niezwykłe, po prostu było i już. Teraz przeskok z pstrokacizny reklam, z durnowatych programów o niczym do tamtego świata zrobił na mnie ogromne wrażenie. I chodzi mi i czasy drugiej wojny światowej ale tez o czasy kręcenia filmu. To się razem łączy w niesamowitą mieszankę. Niezwykłe aktorstwo, MISTRZOWSKIE !!!- mimo, że wszyscy znamy doskonale tych aktorów wierzymy , że oni tu po prostu są tymi postaciami ( o głosach, dykcji nie wspomnę przez litość dla większości dzisiejszych " artystów"), jakaś wielka kultura słowa mówionego mimo , że grają zbrodniarzy. Genialny
i jednocześnie ryzykowny pomysł na film - dwie godziny gadających głów, kto dałby dziś na to pieniądze :)- a efekt - przybija do siedzenia i nie daje wstać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones