PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32380}

Godziny

The Hours
7,3 108 146
ocen
7,3 10 1 108146
7,3 26
ocen krytyków
Godziny
powrót do forum filmu Godziny

Obserwując rozterki głównych bohaterek naturalnie nasuwającym się wnioskiem może być "o co im chodzi?". Jeśli posiadanie kochającego męża, udanego dziecka i pięknego domu nie daje szczęścia to co może je dać? Oglądając tego typu obrazy zawsze się zastanawiam co było pierwsze - autentyczne niezadowolenie kobiet z roli jaką odgrywają w rodzinie i społeczeństwie czy wtłoczenie takiego schematu myślowego przez garstkę nieprzystosowanych, którzy istnieją w każdej zbiorowości. Nie ulega bowiem kwestii, że kobiety pełnią bardzo ważną, a w związku z tym bardzo trudną rolę. Łatwo więc podszepnąć, im że taka ciężka dola jest zwyczajnie niesprawiedliwa, zwłaszcza że istnieje dużo lepsza alternatywa prowadząca do szczęścia - kierowanie się własnym "ja"

Twórca "Godzin" unika jednoznacznych ocen, mimo tego film ten można odczytać jako ostrzeżenie przed wstępowaniem na ścieżkę kobiet wyzwolonych od swoich tradycyjnych ról. Bohaterki grane przez Nicole Kidman i Julianne Moore nie wyobrażają sobie życia innego niż te podyktowane przez ich wewnętrzne "ja". Jedną z nich prowadzi to do samobójstwa a drugą do porzucenia najbliższych. Obserwując kres życia tych bohaterek raczej chce się im współczuć niż zazdrościć odwagi wyzwolenia się z gorsetu norm społecznych.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje również muzyka. Nie tylko świetnie pasuje do poszczególnych momentów opowiadanej historii, ale również przyciąga sama w sobie zmuszając wręcz do jej kolejnego odtwarzania.

ocenił(a) film na 10
Silny_Belwas

Jak dla mnie postrzeganie tego filmu w kategoriach "wyzwalania się z gorsetu norm społecznych" jest kompletnym nieporozumieniem. Jak w takim razie wytłumaczymy postać Richarda? skrzywdzone przez taką kobietę dziecko? w tym filmie chodzi zdecydowanie o coś więcej, ale na pewno nie jest to film, który trafi do każdego, może trzeba mieć jakiś osobisty bagaż doświadczeń, nie wiem, nie umiem tego wytłumaczyć.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones