PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=661817}

Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel
7,8 271 116
ocen
7,8 10 1 271116
7,6 47
ocen krytyków
Grand Budapest Hotel
powrót do forum filmu Grand Budapest Hotel

Według oficjalnych informacji dotyczących "Grand Budapest Hotel" pewne sceny filmu były kręcone w Krakowie. Czy ktoś z Was zauważył, albo po prostu wie, które? Bo ja za żadne skarby nie mogę ich wypatrzeć.

ocenił(a) film na 9
schey

Ja od razu jak zobaczyłem scenę, gdy Zero odbiera gazety z budki z napisem "Press", na początku filmu, to pomyślałem, że to musi być Kraków, więc sprawdziłem gdzie kręcili i bingo :)

xxxulo

Rzeczywiście... teraz widzę... i chyba również Agatha jedzie na rowerze z ciastkami przez Kraków :) Dzięki!

ocenił(a) film na 9
schey

Te dwie sceny kręcone były nie w Krakowie, ale w Goerlitz (Zgorzelec), tuż za polska granicą, po nemieckiej stronie. Wes Anderson i aktorzy często pjawiali się jednak w polskiej części Goerlitz, w polskiej restauracji. Cytuję ich stronę FB:

Kawiarnia "Przy Jakubie"
9 kwietnia 2013
Przez cały marzec mieliśmy przyjemność gościć członków ekipy kręcącej za Nysą film "The Grand Budapest Hotel". Odwiedzili nas m.in. Edward Norton, Jude Law, Bill Murray, Ralph Finnes i Jeff Goldblum o czym świadczą autografy zostawione na ścianie za barem.

agnieshca81

Dziś własciciele restauracji gościli w "Dzień dobry TVN" i opowiadali o tym. Pokazano również autentyczne wnętrze zabytkowego,nieczynnego domu towarowego, który pełni rolę Grand Budapest Hotel.

agnieshca81

och, spotkać ich wszystkich, marzenie!!!

ocenił(a) film na 9
agnieshca81

Zazdroszczę :)

ocenił(a) film na 10
schey

Jak napisano wyżej, te dwie były kręcone w Zgorzelcu, tych z Krakowa nie wychwyciłam, choć zwiedzałam to miasto kilkukrotnie. Swoją drogą, tak bardzo cieszy, że wreszcie twórcy zachodniej kinematografii widzą i w nas Europę

ocenił(a) film na 5
Enterraz

My jesteśmy i zawsze byliśmy w Europie. To smutne że tak dużo ludzi żeby poczuć swoją wartość ciągle wyczekuje na poklepywanie po plecach przez zachód.

ocenił(a) film na 10
2222

Po czym wnosisz, że wartościuję na podstawie aprobaty zachodu? :"DDD Po tym, że cieszy mnie wszelka korzyść dla kraju, który zyskuje prestiż i przestaje być tylko dzikim wschodem?

ocenił(a) film na 5
Enterraz

To raczej ty mi powiedz po czym wnosisz że pisze o tobie?
W zasadzie w drugiej części swojej wypowiedzi na to pytanie odpowiadasz. Wnioskuję że dobrowolnie wpisujesz się w ten wzorzec o którym wspomniałem. Z jednej strony oburza cię że ktoś mógłby zasugerować twoją niższość wobec kultury zachodu, z drugiej strony nie pozostawiasz złudzeń co myślisz o swoim pochodzeniu.

ocenił(a) film na 10
2222

Twoja wypowiedź przyprawia mnie o uniesione brwi. I znów: gdzie to "nie pozostawiasz złudzeń co myślisz o swoim pochodzeniu"? Bo nie widzę. Nie uznaję czyjejkolwiek wyższości, ale to nie ten temat. Mój drogi, to, że coś jest bardziej modne , nie oznacza, że bardziej wartościowe. To, że coś zyskuje większą sławę, nie oznacza, że jest lepsze. To, że zachód zaczyna się nami interesować, w żaden sposób nie czyni wpływu na wartość Polski i nie powinna na poczucie jej obywateli. Za to sława (jak już wspomniałam - bezwartościowa) sprowadza zwykle pieniążki. Jakoś nie czuję, żeby ktoś, kto się z tego cieszy, miał poczucie niższości wobec swojego pochodzenia.
Gdybyś dalej rozumiał mnie błędnie, podam przykład - załóżmy, że napisałam świetną książkę. Ok, jestem dumna, ale chcę też mieć co wrzucić do garnka, więc zwracam się z prośbą/ofertą jej promocji do jakiejś dziennikarzyny, która prowadzi bardzo znany magazyn/program telewizyjny. Zgadza się zareklamować książkę, i chociaż to w żaden sposób nie robi na moje dowartościowanie (bo ^ mam dziennikarzynę i jej aprobatę gdzieś), czuję się zadowolona, bo wiem, że więcej osób usłyszy o mojej książce, z której jestem dumna.

ocenił(a) film na 10
2222

Poza tym, bierz pod poprawkę, że nie każdy, kto posługuje się tym językiem, jest Polakiem.

ocenił(a) film na 5
Enterraz

Skoro nie jesteś polką a piszesz o kraju który cię przyjął i cię gości "dziki wschód" to tym gorzej świadczy o tobie, bo nie nie szanujesz ludzi którzy cię goszczą. A jeśli pisząc te słowa jesteś polką, to nie świadczy to o tobie najlepiej, bo nie znasz swojej historii i wstydzisz się własnego pochodzenia. A nie ma czego się wstydzić, bo dzięki temu "dzikiemu wschodowi" ten zachód jest nadal w kręgu kultury łacińskiej określanej jako zachodnia.
Poza tym jeśli ktoś pisze "twórcy (..) widzą i w nas Europę" umiejscawiając wcześniej to miejsce jako Kraków i Zgorzelec to zapewne oznacza że pisze o Polsce a nie o Malediwach.

ocenił(a) film na 9
schey

A odpowiadając na pytanie to udało się mi odnaleźć tylko tyle http://www.imdb.com/title/tt2278388/locations
Jeśli kogoś interesują wnętrza z tego filmu to wpadłam na takie oto fajne coś http://www.architektnaszpilkach.pl/2014/03/grand-budapest-hotel-set-design-movie .html i takie http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,16011200,Ktoredy_do_Grand_Budapest_Hot el__Prawdziwe_miejsca.html

Wynika z tych artykułów dla mnie jedno. Trzeba się nieźle wpatrzyć by dostrzec pewne miejsca, bo są idealnie wkomponowane a przez to i trochę ukryte.

ocenił(a) film na 8
schey

Boże ludzie nad czym się rozwodzicie? Tytuł wątku to SCENY KRĘCONE W POLSCE.
Szokuje mnie że Krakowiacy i Krakowianki na FW to jacyś nierozgarnięci gamonie i nie mogą jednym zdaniem wskazać miejsca scen filmowanych w Krakowie? Porażka!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones