PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=432406}

Jajko

Yumurta
6,4 567
ocen
6,4 10 1 567
6,7 9
ocen krytyków
Jajko
powrót do forum filmu Jajko

Na dobrą recenzję tego filmu trafiłem w magazynie "Kino". Autor wspominał tam o ascetycznych fascynacjach pana Kaplanoglu typu Robert Bresson i Andriej Tarkowski. Niestety w przeciwieństwie do tych panów, u autora "Jajka" przydługie ujęcia nie mając nic do zaoferowania prócz swojej długości. Idealny przykład: pięciominutowa scena mieszania herbaty i jedzenia jajka. Tam, gdzie u takiego Tarkowskiego jest nawał symboli, tu jest zbędne miejsce na niemożliwą (urojoną chyba) kontemplację. Jeśli już owe symbole są, to są nieczytelne lub po prostu znikają z widoku na wskutek męczących dłużyzn, tudzież bawią. Takich scen jest tu całe mnóstwo. Co z tego, że zdjęcia na poziomie i jeszcze jakiś tam plus by się znalazł. Film skrajnie obyczajowy, skrajnie ubogi, skrajnie męczący, a w pewnym momencie skrajnie rozbawiający (nigdy nie zapomnę salw śmiechu podczas seansu w najbardziej "dramatycznych" scenach).

ocenił(a) film na 7
Marcineusz_Zet

A możesz podać w jakim to było numerze Kina. Z góry dziękuję

ocenił(a) film na 8
Marcineusz_Zet

Jak film obyczajowy to od razu zły? :P To jest bardzo intymny film i odwołuje sie do prostych spraw, jak tradycja, tożsamość, dom, zagubienie.
Trudno o nim mówić w oderwaniu od pozostałych części trylogii, czyli "Mleko" i "Miód", choć piszą, że te filmy mogą również istnieć jako oddzielne opowieści, ale wg mnie wspaniale współistnieją i wypełniają się jako jedna historia. Co prawda chronologicznie odwrócona, ale jedna.

A poza tym film warto obejrzeć, choćby tylko z powodu przepięknej Saadet Aksoy ;)

ocenił(a) film na 7
Lejzorek

Z twierdzeniem, że film warto obejrzeć "choćby tylko" z powodu pięknej aktorki bym dyskutowała ;), ale zgadzam się, że film jest wart uwagi i to że się odwołuje do prostych spraw i ma prostą konstrukcję to jego zaleta, nie wada. Ma przy tym świetne zdjęcia, choć subtelne, jak cała ta historia.
Jakoś nie mogę sobie przypomnieć żadnych zabawnych scen...

ocenił(a) film na 5
megi77

Film bardzo oszczędny w swoim wyrazie i prosty aż do bólu. Moim zdaniem nic wielkiego chociaż można zobaczyć.
5/10

ocenił(a) film na 2
Lejzorek

Łazi caly film w skarpetach, jeszcze podciągniętych. Brrr.

użytkownik usunięty
Marcineusz_Zet

zacznijcie od miodu.

ocenił(a) film na 5

oglądałem już wszystkie... i Miód chyba faktycznie jest najlepszy

ocenił(a) film na 7

Ja też tak uważam.

ocenił(a) film na 2
Marcineusz_Zet

Zgadzam się z autorem. Ten film mnie tak wynudził, myślę, że spokojnie znalazłby się w dziesiątce najnudniejszych filmów jakie widziałem, A ostatnia scena wręcz już rozłościła. Nie rozumiem tego filmu, nie wiem o co tu chodziło, ale te dłużyzny mnie całkowicie zmęczyły.

Marcineusz_Zet

symbole są bardzo czytelne. ktoś tu chyba cierpi na krótkowzroczność.

ocenił(a) film na 5
maskey

Czasami same symbole to trochę za mało.

Neuromer

nikt nigdy nie powiedział, że ten film to tylko symbole. Treści jest tu dużo i trzeba mieć wyjątkowo dużo złej woli, aby tego filmu nie docenić.

ocenił(a) film na 5
maskey

No masz racje, tylko jest strasznie jednostajny i po prostu nudnawy, oczywiście każdy inaczej odbiera dany film i na to też trzeba brać poprawkę.

Neuromer

oglądając całą trylogię (najlepiej właśnie w kolejności w jakiej kolejne filmy powstały "od czynu do motywu") dostaje się piękny i mądry komentarz do formy współczesnej rodziny, związanego z nią zagubienia,tożsamością,odosobnienia.
WARTO!

Marcineusz_Zet

To jest tureckie kino, filmy tureckie tym się właśnie charakteryzują. Specyficzny klimat.

ocenił(a) film na 7
Marcineusz_Zet

Piękny film z południa Europy !!! Chyba już bardziej prostymi sposobami o narodzinach miłości nie da się opowiedzieć, no i ten symbol, to jajko życia - nie trzeba pokazywać nic więcej by wiedzieć, że nastąpiła kulminacja rodzącej się miłości - jej spełnienie.7/10 !!!

ocenił(a) film na 3
Marcineusz_Zet

Lepiej bym tego nie ujelam.Tarkowskiego ubostwiam, a tego filmu nie moglam zniesc.Naprawdę nie zdarza mi sie ocenić film tak nisko, ale tu nie ma zwyczajnie za co punktowac.No, moze poza kilkoma ladnymi widoczkami.Kolejny raz przekonuje się, ze tureckie kino to zdecydowanie nie moj klimat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones