Kościół obnażony!

Smarzowski odwalił kawał świetnej roboty! Film jest niczym zrobiony z wycinków gazet, w których jednoznacznie i bezprzecznie przedstawiano kościelne bagno. Dlatego film jeśli szokuje, to tylko dewotów nie mających bladego pojęcia o realny świecie, dla których ksiądz jest Bogiem.
Mało tego, jeśli ktoś jest otwarty, to dopatrzy się w "Klerze" iskierki nadziei i światła, która tli się pośród duchowienstwa katolickiego.
Tak czy owak, Smarzowski zdziera potężną kotarę iluzji na temat Kościoła sprzed oczu polskiego społeczeństwa. Jest zwieńczeniem pracy wielu ludzi trąbiacych od dziesiątków lat o zepsuciu kleru i całego Kościoła w Polsce.
#kochamprawde

417
 • Czy film ma jakieś drastyczne sceny (pedofilia)? Bo czegoś takiego nie zdzierze, a samego filmu jestem ciekawa i waham się czy się wybrać?

 • Chyba powinno być Kościół obrzucony … nie będę mówić czym. Uważasz że prasa zawsze przedstawia rzeczywistość, nie koloryzuje, dodaje od siebie a często wręcz zmyśla, a właściciele prasy nie mają swoich poglądów często niechętnych Kościołowi i katolicyzmowi w Polsce i dlatego zamieszczają nieprzychylne duchowieństwu artykuły. Nie będę przypominać że 90% rynku prasy w Polsce jest w rekach niemieckich, a jak Niemcy zachowywali się w stosunku do duchownych i innych Katolików w Polsce pod okupacją też nie będę przypominać bo chyba każdy historię w szkole miał. W Niemczech zaledwie 28% społeczeństwa to Katolicy, na Msze chodzi zaledwie 10% Katolików, wiele osób w Niemczech ale również w Polsce zapewne chciałoby żeby u nas było podobnie. Stąd ataki, zohydzanie Kościoła w Polsce.

  • Pytanie, czy w polskim Kościele nie ma pedofilii, mobbingu, pazerności na dobra doczesne, mieszania się w politykę?
   Tak, czy nie?
   I nie odwołuj się to tego, co w świecie. Jesteśmy w Polsce.
   No przecież taka łatwa odpowiedź!

   • Jak chcesz odpowiadać na podstawie tego co przeczytałeś w prasie i obejrzałeś na filmie to powodzenia.

    • Czyli nie umiesz odpowiedzieć.
     Pytanie czy Ci współczuć...

     • Współczuć należy tym dla których autorytetami są brukowce szaklujące innych często biorące udział w walce politycznej i ideologicznej oraz reżyserzy którzy osobiście zapewne nie znają bliżej żadnego księdza, nie znają środowiska duchownych bo są ateistami i nie chodzą do kościoła, a czerpią wiedzę o Kościele z takich brukowców i kręcą o nim filmy. Zapewne w filmie umieszczają swoje własne doświadczenia z własnego środowiska i własne uprzedzenia i próbują obrzucić błotem tym innych.

      To jest paszkwil mający zdyskredytować duchowieństwo uderzyć w pasterzy Kościoła a przez to w całą wspólnotę Katolików, to nie ma nic wspólnego z obiektywnym filmem.

      • To może mi wyjaśnij, skąd ludzie zupełnie niezwiązani z kk mają czerpać o nim wiedzę? Z TVP, Radia Maryja, TW Trwam? Z wiadomości parafialnych? Prasa kłamie, ale już wiadomości Kurskiego to krynica prawdy. To co cię boli najbardziej, to fakt, że Smarzowski zerwał z niepisaną zasadą: Nic o kościele bez kościoła. A kiedy kościół napisał coś o pedofilii w polskim kk? O symbiozie władzy i kościoła? O pazerności księży, o terroryzmie moralnym na prowincji, gdzie to proboszcz nadal jest głównym autorytetem moralnym? To ciebie nie boli, ale już kiedy o tym się mówi publicznie, może i w formie mocno przejaskrawionej, to już problem. Atak na kościół. Ksiądz który więził i gwałcił 13-letnią dziewczynę to oczywiście atak na kościół. Ksiądz który z kamerką na bucie filmował dziewczyny w rozbieralniach to też kłamliwy atak na kościół? Kleryk z pedofilskimi materiałami w komputerze to też prowokacja? A to tylko ostatnich kilka tygodni. Czy polscy księżą różnią się czym od tych z Pensylwanii, Holandii czy Irlandii? Czy jednym z obrzędów sakramentu święceń jest zawiązanie ptaszka na supeł? Wszędzie - w Australii, Irlandii, USA, Holandii przestępstwa związane z molestowaniem nieletnich są bardzo podobnie. I podobna jest etiologia tego zjawiska. Czemu w Polsce miałoby być inaczej?

       • Za dużo naczytałeś się brukowców i naoglądałeś antykatolickiej propagandy obecnej w TV. Piszesz o Katolikach czy Protestantach lub Anglikanach i innych odłamach które nawet nie uznają zwierzchnictwa papieża. Bo niezorientowani wrzucają je do jednego wora a następnie oczerniają Katolików.

        • "Gigantyczna skala molestowania dzieci w australijskim kościele

         W niektórych australijskich parafiach podejrzanych jest aż 15 proc. księży. A ofiar w sumie niemal 4,5 tysiąca. – Te liczby odzwierciedlają wielką klęskę Kościoła w kwestii obrony dzieci – komentuje Francis Sullivan, dyrektor rady koordynującej śledztwo z ramienia Kościoła.

         Średni wiek wykorzystywanych dziewczynek: 10,5 roku. Chłopców: 11,5. Statystyki dotyczące przestępstw seksualnych w australijskim Kościele są szokujące.

         W niektórych diecezjach o pedofilię podejrzewanych jest 15 proc. duchownych, a w zakonach nawet od 20 do 40 proc.! Na razie zidentyfikowano 1900 sprawców, około 500 pozostaje nieznanych.

         Raport dotyczący molestowania dzieci przez katolickich księży opracowała australijska królewska komisja, która pracuje od 2013 roku. Ustaliła, że w latach 1980–2015 aż 4444 osoby zgłosiły, że były molestowane. Wśród oskarżonych o nadużycia seksualne wobec dzieci są członkowie wielu instytucji, poza zakonnikami i księżmi także osoby świeckie związane z Kościołem. Mówi się też o winie sióstr zakonnych. One, jak się szacuje, mogły być sprawczyniami 5 proc. przypadków molestowania.

         Francis Sullivan, dyrektor rady koordynującej śledztwo z ramienia Kościoła, przyznał, że liczby są szokujące, dramatyczne, niewybaczalne. Odzwierciedlają – jak powiedział – wielką klęskę Kościoła w kwestii obrony dzieci.

         – Opowieści ofiar są przygnębiająco podobne – mówiła współpracująca z komisją adwokatka Gail Furness. – Dzieci ignorowano lub, co gorsza, karano. Oskarżenia nie były badane. Księża i inne osoby duchowne wysyłano do innych parafii i społeczności, gdzie nie wiedziano o ich przeszłości.

         Ostateczny raport komisji ma być gotowy do końca roku." Newsweek 06.02.2017

         Irry pisze więc o katolickich duchownych...

        • 15% podejrzanych, szacuje się że ... Czy komuś została udowodniona wina i został skazany? Pomówić bardzo łatwo. Czy dotknięcie dziecka, to już molestowanie? Jeśli tam jest problem to dlaczego reżyser kręci film w Polsce o polskich duchownych. Dlaczego analogicznego raportu czy filmu nie ma o protestantach i anglikanach, kalwinistach oraz innych religiach w Australii? Tylko Katolików można obsmarowywać?

        • Dlaczego w Polsce nie ma filmu o pedofilii w kościele anglikańskim lub ogólnie w kościołach reformowanych? W Polsce wiernych kościoła anglikańskiego jest pewnie kilka tysięcy. Tyle ilu jest poddanych Elżbiety II. Kalwinistów znacznie więcej, może nawet kilkadziesiąt tysięcy. Katolików w przybliżeniu 37 milionów.
         Teraz zapytaj się dlaczego Smarzowski nie zakręcił filmu o muzułmanach i żydach. I wiedz, że zarówno w islamie jak i judaizmie nie ma księży w naszym rozumieniu.

        • Tobie dogodzić trudno. Wpierw twierdzisz, że wieści z Australii nie dotyczą katolików. Jak dostaniesz dowód, że jednak tak, to zmieniasz kierunek. Sprawdź sam, może śledztwa toczą się wobec wszystkich wyznań. Ale nie, już wiesz że tylko katolików "obsmarowują". Cierpisz na dysonans poznawczy.

        • Sprawdź co to "hasty generalization" i trzymaj się może bardziej realiów w Polsce. W końcu akcja dzieje się w Polsce, a nie w Australii.

        • Jakoś nie kręcił się w mojej okolicy pedofil pir muzułmański czy rabin żydowski, tudzież pastor protestancki, ale za to ksiądz katolicki zboczony, molestujący dzieci to i owszem. I nie jeden, ani dwóch...

        • no cóż, nie będę ci życzyć, żebyś sam doznał tej "miłości" kościoła bezpośrednio albo przez swoje dzieci. Aczkolwiek tylko to by ci otworzyło oczy. No chyba, że jesteś z tego środowiska i dobrze wiesz o czym mowa.

        • Są przypadki w polskim kk? są, To można nakręcić film, nawet na faktach.

        • No ale Newsweeka nie można podawać jako źródło, gdyż to jest pismo propagandowe i tam piszą kłamstwa. Poza tym to jest tylko czasopismo dla głupiej gawiedzi, a nie źródło. Żadnej wartości, żadnej wiarygodności.

         "Gigantyczna skala molestowania dzieci przez australijskich homoseksualistów. Pokazują dzieciom formy zaspokajania się przez ptaszka." Ich zdaniem - "Nie ma się czego wstydzić! Każdy powinien się zaspokajać! Trzeba tego uczyć w szkołach!".

         Żenua.

        • Podawać możesz, możesz cytować też inne niemieckie czy lewicowe gazety jak np the guardian z której pochodzi ten tekst, podany przez bazant57, dla której autorytetem był np brytyjski historyk Eric Hobsbawm, piewca komunizmu, marksizmu który na pytanie „Czy w celu stworzenia komunistycznej utopii warto byłoby poświęcić życie 15, 20 mln ludzi?” odpowiedział twierdząco. Nie znaczy że jak coś pismaki napiszą to jest to prawda objawiona.

        • Czyli nie ma problemu pedofilii w polskim kk. To dzieci gwałcą duchownych jak mawiał Michalik. Nie było, nie ma i nie będzie instytucjonalnej ochrony, którą kk udziela księżom-pedofilom. Ochrony ponadnarodowej, bo odbywającej się na osi Watykan - państwo-strona konkordatu. Nie ma problemu ingerencji kościoła w prerogatywy państwa. Wskazane trzy przypadki pedofilii z ostatnich kilku tygodni miały miejsce w Polsce. Tyle że ani radio z ryjem, ani telewizja Kurskiego o tym nie pisała. Informowały za to wszystkie inne liczące się media.

        • Trudno dyskutować z osobą która podaje nieprawdę i bluźni. Aż tak nienawidzicie Kościoła, przecież wielu z was tworzy ten Kościół, należy do niego.

        • W którym miejscu skłamałem? Czy mam zacytować dokładnie słowa Michalika o tym, jak to dzieci lgną i gubią biednego księdza? A może jak wpływowy poseł PiS, dziś reformujący polskie sądownictwo - Stanisław Piotrowicz bronił księdza-pedofila w 2001? To kłamstwo czy werbalny atak na kościół?

        • Przede wszystkim drogi księże PrinceCaspianie: czy oglądałeś "Kler"? Jeśli nie, to nie udzielaj się pod tym tematem, bo nie masz żadnej wiedzy na temat filmu.
         A jeśli oglądałeś film i dalej twierdzisz, że jest to obrzucanie błotem Kościoła, to zwyczajnie masz wypaczony ogląd rzeczywistości. Jedno i drugie eliminuje ciebie z dyskusji na temat filmu.

        • Należysz, niestety, do zdziecinniałego w swym uwielbieniu dla kleru odłamu polskiego społeczeństwa, który nie jest w stanie zrozumieć, że okres ochronny dla Kościoła właśnie się kończy, i który przy każdej próbie powiedzenia prawdy o "dokonaniach" tej instytucji mówi od razu o ataku, nagonce, oczernianiu itp. Wiem, że trudno nagle spojrzeć krytycznym okiem na coś, czemu podporządkowało się swoje życie i swój system wartości, ale to prawda jest wartością nadrzędną i tylko na niej można zbudować zdrowe życie społeczne. Kościół katolicki - są na to niezliczone dowody rozsiane w czasie i przestrzeni - jest organizacją przestępczą, mającą krew na rękach, długą tradycję nienawiści, nietolerancji i pychy, do cna zepsutą, gotową zrobić wszystko, by utrzymać swoje ziemskie przywileje czyli łatwy dostęp do władzy, seksu i pieniędzy. Jestem przekonany, że gdyby była taka możliwość, wielu kościelnych funkcjonariuszy znowu chętnie rozpaliłoby stosy dla niepokornych i innowierców.

        • Powiedz mi człowieku kiedy kościół sam z siebie rzucił światło na jakąś aferę w którą był zamieszany? Kto ma to robić jak nie media? To media kłamią, bo o tym piszą? Wiesz jakie paszkwile Irlandzki kosciół rzucał na media dopóki nie udowodniono mu winy? Było to samo co u nas. Ludzie twojego pokroju stawali murem za Kościołem, i wyzywali dziennikarzy od kłamców, że sieją propagandę. Nagle wydało się, że wszystko co pisali ci kłamcy to prawda! Kościół dopiero przyparty do ściany dowodami się ukorzył. Efekt jest taki, że jeden z najbardziej katolickich krajów przeżywa kryzys wiary. Jeśli będziesz ty i tobie podobni bojkotowc każdy krzyk przeciwko KK, u nas bedzie identycznie kiedy zaczna wychodzić coraz gorsze afery. Zastanów się

        • Zastanów się nad wyrażeniem: "hasty generalization".

        • Problemem Twoim PrinceCaspianie jest zerowa znajomość historii Kościoła Katolickiego (IV - XIX w). Gdybyś zamiast klepania paciorków poświęcił ten czas na edukację, nie ośmieszałbyś się na forum.

        • tej historii nauczyłeś się z GW czy newsweeka? a najpewniej z tvn-u

      • Typowe lanie wynikające z umysłowych doktryn kościoła. Kościół opiera się na płytkiej psychologicznie dychotomii dobra i zła. Optyka kościoła nie dopuszcza żadnej dyskusji. Jeżeli media konkretnego źródła są tendencyjne, to co dopiero powiedzieć o kościele, który już nie nadarza za światem i swoimi własnymi zasadami sieje ziarno zniszczenia również dla siebie- franciszkowe litowanie się nad uchodźcami jest równorzędne z socjalistycznymi mrzonkami o multi kulti. Tymczasem to tylko ludzie, a to czy wybrani z gestii Boga to już kwestia bardziej lub mniej mętnej metafizyki. Tak czy inaczej nie jest mierzalne, sprawdzalne wiec powinni być traktowani w świetle prawa jak normalni ludzie.

       Normalni ludzie pracują, maja rodziny. 90% grup zawodowych nie chroni pedofilów. Jak będziesz murarzem, tynkarzem, pracownikiem magazynu, fryzjerem, informatykiem itd to nikt cie nie przeniesie do innej parafii. Jedyne grupy, które mogą jakoś się kryć przed prawem równorzędnie do kleru to policja.

       Najbardziej bawi mnie to oburzenie ze strony kościoła na tendencyjność opinii w stosunku do niego. Formowanie budulca stereotypu o nich, kiedy to właśnie ta organizacja słynie z niszczenia konkretnych grup przez sianie o nich szkodliwych i zakłamanych opowiastkach tak jak wieki temu czyniła to z polskimi rodzimowercami. Po prostu kościół zbiera własne ziarno. Nie smakuje własne lekarstwo? Smacznego.

       • Nie wiem czy jest to formowanie budulca stereotypu, czy zwyczajny prawdziwy pogląd na temat Kościoła. Oni by chcieli prawdziwe opinie przebrać za stereotyp, ale niestety już im to nie wychodzi. Bo ludzie już głupi nie są, tak jak przez ostatnie dwa tysiące lat. Dziś każdy ma dostęp do informacji praktycznie taki sam i trudno ludziom wcisnąć kit. Choć czasem się to ładnie co niektórym udaje jeszcze.

        • A do rocznika statystycznego masz dostęp ? To zobacz, gdzie statystycznie i kim jest statystyczny pedofil...

        • Tak przeglądam Waszą dyskusję i rozumiem podniesione tu argumenty z niektórymi się zgadzam, Jako człowiek starszy mogę powiedzieć że nic nie jest czarno białe całkowicie dobre czy złe .W moim fachu statystykę nazywa się królową kłamstwa.Jeśli ja spożywam mięso a sąsiad kapustę to razem jemy gołąbki. Jak dla mnie większość z Was bez urazy powiela jeden błąd mówiąc kościół zrobił to czy kościół zrobił tamto. A tak naprawdę to niektórzy funkcjonariusze kościoła dopuścili się czynów niegodnych czyli jak przedstawiono w tytule filmu kler czyli hierarchowie kościelni.. Kościół tworzymy my wszyscy wierni którzy do niego chodzą pomagają sobie są z założenia wspólnotą ludzi skupionych na zbawieniu. Często to ludzie dobrzy czasami zagubieni, starsi, samotni i robiący błędy po prostu chrześcijanie. Dlatego popieram ludzi broniących kościoła ale ten film wiary i kościoła nie szkaluje. Pokazuje jedynie że jego specyficzni członkowie księża oczywiście nie wszyscy ,popełniają czyny niegodne a nawet odrażające, Co się zdarzało i zdarza .Problem polega na tym że sami nie ponoszą za to moralnych konsekwencji a prawne dzięki zmowie milczenia są utrudniane, przez ich przełożonych.Którzy robią to dla "dobra kościoła" A tak naprawdę niszczą go od środka podkopując wiarę zwykłych ludzi. Za 20 lat kościoły nie będą puste przez muzułumanów, lewacką propagandę czy napływ ludności innych kultur. Będą puste przez brak woli samooczyszczenia się hierarchii kościelnej i stratę zaufania ludzi zwłaszcza tych młodych którzy wyraźniej widzą różnicę między wiarą w Boga a wiarą w księdza.

        • W punkt! Od siebie dodam jednak, że napawa mnie lękiem cała rzesza katolików, którzy też nie chcą żadnego oczyszczenia swojego kościoła, a wolą tkwić w ułudzie. To są ludzie niebezpieczni!

        • Chcesz ich zabić czy zamknąć w więzieniu? A może przymusowo "leczyć"?

        • lewactwo najchętniej by wszystkich księży pod ścianę i kulka w tył głowy. a kościoły od razu pozamieniać na meczety dla hord islamskich uchodźców sprowadzonych do PL. i tak by wyglądał lewacki raj w Polsce.

      • Twoim autorytetem jest twój biskup, pewnie ten sam, który przerzucił tuziny pedofilów na inne parafie.

      • Wielu ludzi zostało ateistami w wyniku dokonanej przez siebie analizy religii, choć urodziło się i wychowało w rodzinach religijnych.

       Chociaż np. Aleister Crowley został okultystą, nie ateistą - a pochodził z fundamentalistycznej chrześcijańskiej sekty Braci z Plymouth.

      • Brukowce brukowcami, ale czy sam papież Franciszek nie wystosował ostatnio listu do wiernych na temat molestowania w Kościele itd?

       Są oczywiście duchowni, którzy są dobrymi ludźmi i nie można wrzucać wszystkich do jednego worka, ale nie udawajmy, że problemu nie ma... To, że nikt nie został skazany pokazuje tylko, w jaki sposób Kościół ochrania księży i jak często próbuje "zatuszować sprawę".

       Jeszcze inną rzeczą jest też to, że wiele ofiar nie przyznaje się do tego, co ich spotkało, bo boją się albo najzwyczajniej w świecie jest im wstyd. I w efekcie nie przyznają się nigdy.

       Ja się cieszę, że ten film powstał, a jestem akurat osobą wierzącą- przynajmniej pokazuje bliżej to, co się dzieje i zmusza do dyskusji. A im więcej będzie się o tym mówiło, tym lepiej.

       Pozdrawiam:)

      • Ten film nie obraża kościoła, religii,Boga,ale mówi o ludziach, którzy święci nie są. W moim dużym mieście widzieliśmy jak kościół darowane ziemie sprzedawał za miliony, jak arcybiskup nocą szalał w limuzynie, jak posiadłość księdza kipiała od złota. Co jakiś czas słyszę, że w czynie społecznym parafianie mają coś zrobić na plebanii, a tymczasem ksiądz Bentleyem jeździ. Długo by wymieniać...

       • "...jak posiadłość księdza kipiała od złota. Co jakiś czas słyszę, że w czynie społecznym parafianie mają coś zrobić na plebanii, a tymczasem ksiądz Bentleyem jeździ" - a nasz proboszcz jeździ zardzewiałym golfem 3-jką, który mu się cały czas psuje. A czemu nie kupi lepszego? wg was lewaków pewnie płaci alimenty, a i tak wszyscy w jego popegeerowskiej parafii wiedzą, że co miesiąc funduje obiady dzieciom w szkole. Ale co tam...i tak wg was jego posiadłość (nieremontowana chyba od lat 70-tych) "kipi złotem"... agulla22 - jesteś zwykłym podłym lewackim kłamcą i swoją wiedzę o duchowieństwie czerpiesz z GW, tvn i tok.fm. aha i z kler-u przede wszystkim.... i tyle w temacie.

   • "Pytanie, czy w polskim Kościele nie ma pedofilii, mobbingu, pazerności na dobra doczesne, mieszania się w politykę?
    Tak, czy nie?
    I nie odwołuj się to tego, co w świecie. Jesteśmy w Polsce.
    No przecież taka łatwa odpowiedź!"

    Łatwa o ile ma się wiedzę. Ty (chyba) natomiast wróżysz tylko z fusów. Pa!

  • Nie trzeba czytać tej, jak twierdzisz, "niemieckiej" prasy, by dostrzec ogrom zła w polskim Kościele. Wystarczy się rozejrzeć, pogadać z ludźmi i trochę pomyśleć. Król jest nagi.

  • Nie siej tutaj pisowsko-kościelnej propagandy bo na tym forum piszą ludzie myślący a nie wynajęte trole. W Niemczech jest tak mało katolików bo gdy chcesz nim być to musisz co miesiąc płacić podatek kościelny. Gdyby w Polsce kazano wiernym płacić taki podatek to okazałoby się że katolików byloby mniej niż w tych znienawidzonych przez ciebie Niemczech. 80 % polskiego rynku prasowego należy do wydawców niemieckich ? Owszem ale to przede wszystkim pisma ogrodnicze, kulinarne,modowe,hobbystyczne,motoryzacyjne. Ile gazet czyta statystyczny Polak ? Jedni czytają Wyborczą inni Polską a jeszcze inni Fakt. Coś ci przeszkadza ?

  • Po tym co napisałeś wnioskuję, że filmu nie oglądałeś. Wykazując się tak skrajną ślepotą i ignorancją możesz czuć się współwinny.

 • Zachęcam do obejrzenia nowego filmowego odcinka vloga "Kultura na 5" przygotowanego przez Audycje Kulturalne Narodowego Centrum Kultury: http://audycjekulturalne.pl/lukasz-adamski-5-najwazniejszych...
  W nim dziennikarz i krytyk filmowy, Łukasz Adamski prezentuje swój autorski wybór pięciu najważniejszych filmów konkursu głównego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych FPFF w Gdyni! Wśród nich znalazł się również "Kler".

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: