PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=534}

Marsjanie atakują!

Mars Attacks!
5,5 125 736
ocen
5,5 10 1 125736
5,6 25
ocen krytyków
Marsjanie atakują
powrót do forum filmu Marsjanie atakują!

Chodziłem wokół tego filmu kilka lat, między innymi za sprawą średniej ocen na Filmweb... W końcu
pomyślałem: trudno, poświęcę te 1,5h... Myślałem, że po średniej ocenie Parnassusa, nic mnie
bardziej nie rozśmieszy... A tu masz jest Atak marsjan... Pokazuje to jedno - że dopóki kierujesz się
filmwebową oceną odnośnie filmów sztywno trzymających się gatunku - robisz dobrze. Jednak kiedy
masz przeczucie, że film nieco wykracza poza kanon - porzuć nadzieje o miarodajności tutejszej
punktacji.
Ludzie (my) źle znoszą odstępstwa od normy i najczęściej deprecjonują to, czego nie rozumieją i co
nie mieści się w ich schemacie odbioru.

ocenił(a) film na 9
ci007ul

ten film jest genialny, też nie rozumiem skąd ta niska ocena :D

dominika_sliwinska

Wszystko zależy od tego na co się nastawimy : jeśli się nastawimy na film sf pokroju Wojny Światów czy Obcego to z pewnością się zawiedziemy..jeśli jednak pomyślimy o tym filmie jako czarnej komedii z elementami sf to czeka nas w zależności od gustu odmóżdżający seans :)

ocenił(a) film na 7
dawid10809

Idąc do kina w 1997 nastawiłem się na Burtona, który był wtedy po Soku z żuka, dwóch Batmanach, Edwardzie Nożycorękim i Edzie Woodzie. Marsjanie Atakują nie dorównuje żadnemu z tych filmów, podobnie jak żaden z filmów, które Burton nakręcił później. Jak dla mnie Marsjanie Atakują jest przekombinowany i przez to pogubiony - w poprzednich filmach miałem wrażenie, że cała ich ekstrawagancja wizualna i fabularna jest organiczna, że wynika z osobistych obsesji Burtona, a ten film wydaje się znacznie bardziej wykalkulowany. Gwiazdorska obsada (w której nie ma Deppa, to jest osiągnięcie ;) ) też jest dla mnie w równej mierze siłą jak i obciążeniem. To samo mam z poszatkowaną fabułą: gdyby Burton zdecydował się na wariacki kalejdoskop luźno powiązanych skeczy, w których wszystko może się zdarzyć, można by to sobie oglądać jak Monty Pythona, ale jednak jest też prosta jak drut linearna narracja, w świetle której niektóre sceny wyglądają na niepotrzebne (a jako samodzielne gagi działają tak sobie).
Oglądając go ponownie po ponad 20 latach mam w zasadzie identyczne odczucia, tylko że teraz wiem, że to był początek tendencji spadkowej, która trwa chyba do tej pory.

ocenił(a) film na 8
dominika_sliwinska

zgadzam się, film jest wyśmienity, gra aktorska na 10, obsada mistrzowska, fabuła elegancka, interesująco i inteligentnie.

ocenił(a) film na 7
ci007ul

Masz sporo racji. Ale. Podam przykład z własnego podwórka oglądalności: wiedziałem co i jak kręci np. Jarmusch i ciągle uważam, że tam nie ma czego rozumieć. Czasami jest nam bliska pewna estetyka, czasami tzw. klimat, czasami treść decyduje o opinii. To bardziej złożone, niż zasugerowałeś, natomiast w jednym masz rację całkowitą - w statystyce nie ma ani mądrości, ani prawdy.

ci007ul

Bardzo ładnie powiedziane. Podzielam.

ocenił(a) film na 7
ci007ul

Problem z tym filmem jest taki, że taniej wychodzi obejrzeć normalny S-F na głupawce niż oglądać cudzą głupawkę sklejoną z kilku filmów.

Jeśli po tej komedii ktoś obejrzał jeszcze jakiś S-F i się nie zniechęcił to chwała jej za to. :-)

np. ten S-F z krewetkami w jednym ciągu po tej komedii z jakimś rozweselaczem i mamy zupełnie nowy odbiór produkcji.

ci007ul

tu nie ma za wiele do rozumienia, film jest po prostu średni, jedni to wiedzą, inni dorabiają ideologię i głębię bo uważają, że to ujma na honorze jak średni film im się spodoba bardziej niż innym...

ocenił(a) film na 8
MegaSzczota

Ale ja nie powiedziałem, że tam jest głębia... Bo też wg mnie film nie musi mieć głębi, żeby był bardzo dobrą rozrywką :) Wystarczy - jak w tym przypadku - nietuzinkowa, odważna narracja zakropiona kapką surrealizmu, purnonsensu, absurdu i inteligencji... Tak ja to widzę. Ale z tym stwierdzeniem, że "jedni to wiedzą, inni dorabiają ideologię..." - to się poczułem jak na naszej scenie politycznej. Nasza racja jest najmojsza ;)

ci007ul

Jak ktos ten film oglądał w dniu premiery i miał pare, parenascie lat to zawsze będzie wracał do niego z sentymentem, bo robił wrażenie. Jak ktos ogląda ten ( badz inne klasyki) długo po premierze to choćby nie wiem co to wrażenia nie będzie

ocenił(a) film na 8
maciekb80

Maciek, z okazji Nowego Roku życzę Ci, żebyś kiedyś zmienił zdanie, bo to naprawdę jest niesamowita frajda usiąść i zachwycić się przykładowo Fellinim... Pewnie kosztuje to trochę wysiłku, tak jak dobra rozmowa też czasem trochę wysiłku kosztuje

ci007ul

Nie życz mi czegoś takiego!! Plisss

ocenił(a) film na 8
maciekb80

Nie wiem, czy w tej grze jest funkcja cofania życzeń ;)

ci007ul

Pomysł w duchu, a sie cofnie

ocenił(a) film na 5
ci007ul

Nie zgodzę się. Nie wiedziałam nic wcześniej o tym filmie. Nie czytałam o czym jest, kto tam gra, ani jaką ma ocenę. Nie nastawiałam się na nic konkretnego, a mimo to oglądając cały czas powtarzałam sobie w myślach "rany jakie to nudne, żeby chociaż śmieszne było..." - weszłam na filmweb i odetchnęłam z ulgą widząc średnią ocen, z którą w pełni się zgadzam ;)

ocenił(a) film na 8
ci007ul

W ciul dobry film. Jeden z moich ulubionych. Nie lubie usa komedii ale tą uwielbiam. W dodatku obsada... no i muzyka Jajcarze ci marsjanie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones