PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=107377}

Mechanik

El Maquinista
7,6 138 455
ocen
7,6 10 1 138455
6,8 20
ocen krytyków
Mechanik
powrót do forum filmu Mechanik

MOGĄ BYĆ MAŁE SPOJLERY
Obejrzałam ten film rok temu. Przerwałam (z wielkim trudem :)) oglądanie trylogii o batmanie i dzisiaj do niego wróciłam. Oglądając go po raz któryś zwróciłam uwagę na to "balansowanie" kolorami. Praktycznie przez cały film dominuje odcień szary (w zakładzie mechanicznym, w domu Trevora itd.). Zawsze na tym szarym tle wyróżniał się (aż bił po oczach) czerwony kabriolet domniemanego Ivana. Dopiero gdy Reznik zgłasza się na policję i przyznaje do winy, wchodzi do celi, która jest niesamowicie niepodobna do "normalnej" celi. Jest w niej biało (to prawdopodobnie może oznaczać jakiś stan bohatera - nie wiem jak go nazwać, to na pewno nie jest niewinność). Może biały oznacza tu poczucie ulgi, czy coś, bo wiemy, że na końcu UWAGA SPOJLER bohater wreszcie zasypia. Myślę, że ten kontrast kolorów to jakiś zabieg artystyczny. Dlatego moje pytanie jest następujące: czy znacie jakieś filmy, w których takie szczegóły odgrywają istotną rolę?

sylwia_92_3

Po 1.Świetne spostrzeżenie
Po 2.Raczej wątpię aby był jakiś inny film w którym balansowano by kolorami
pzdr ;)

McFlyPL

Po 1. Dziękuję :*
Po 2. Ja też wątpię, ale myślałam, że może jeszcze jakiś podobny film istnieje. Oglądałam film Stanleya Kubricka "Oczy szeroko zamknięte" - tam były też ważne kolory np. osoba, która kłamała była na niebieskim tle itd...
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

"Samotny mężczyzna". Nie tyle o same barwy tam chodzi, tylko o nasycenie kolorów, niektóre kadry są bardzo intensywne, inne bardzo przygaszone.

Hydeist

Właśnie miałam się za niego zabrać, bo to dosyć głośny film ostatnich lat. Dziękuję i pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 10
sylwia_92_3

Sin City. Tam takie szczegóły mają znaczenie.

meduz0

Wyskoczyło mi wiele tytułów. Chodzi Ci o Sin City - Miasto Grzechu z Bruce'm Willis'em tak? :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

Pewnie tak.

Aagnaa

Ok, dzięki :)

ocenił(a) film na 10
sylwia_92_3

Tak, z Willis'em. Film jest rewelacyjny, tylko trzeba się zagłębić w przedstawiony w nim świat i wczuć w kryminalny klimat. Szczerze polecam!

meduz0

Dziękuję :) :D

sylwia_92_3

Fajnie, że zwruciłas na to uwagę:)
Kolega meduzO ma racje z Sin City, myśle że w Hero z Jet Li są podobne wrażenia artystyczne

supnopl

Zwróciłam na to uwagę, ale dopiero za drugim razem. Aż strach pomyśleć jak mało spostrzegawcza jestem, że nie zwróciłam uwagę wtedy gdy po raz 1 oglądałam "Mechanika" :)
Dzięki za propozycję filmu. Akurat lubię Jet'a Li więc z przyjemnością zabiorę się za "Hero".
Pozdrawiam :)

sylwia_92_3

"że nie zwróciłam na to wtedy uwagi" * (sorry, zrobiłam błąd)

sylwia_92_3

to ja walnąłem byka hehe.. (zwrócić)
miłego seansu Ci życze :)

supnopl

Oj tam, są wakacje. Nie wytykajmy sobie błędów :))
Dziękuję! :D

sylwia_92_3

Dobre spostrzeżenie z tą bielą w celi. Od siebie dodam tylko, że na koszulce miał napis ze słowem "justice" - pewnie to jakieś odniesienie do sprawiedliwości, której się poddał Reznik przyznając się do winy. Film bardzo smutny, ale intrygujący. Bale świetnie zagrał. Pozdrawiam :)

davideck

Dziękuję :) Ale tej koszulki ze słowem "justice" nie zauważyłam. Fajnie, że zwróciłeś na to uwagę i jeszcze tak ładnie zinterpretowałeś :) Bale oczywiście zagrał świetnie. Jeszcze tak strasznie schudł. Podobno przed rozpoczęciem zdjęć do filmu 3 noce nie spał, aby realnie wyglądać.
PS. Fajny avatarek :)

sylwia_92_3

Filmy Lyncha :) Tam wielką rolę odgrywa nie tylko kolorystyka, ale także wiele symboli w stylu czerwonych kotar, elektryczności czy ognia. Polecam i pozdrawiam :)

TomKruz

O, dobrze wiedzieć :)) :Dziękuję i pozdrawiam ;] :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

też rzuciło mi się to w oczy i również podobała mi się ta konwencja, choć na początku jak włączyłam film to pomyślałam "ale jakość ściągnęłam..." ;)) jednak, gdy zobaczyłam mocno czerwony kabriolet, olśniło mnie ;)

pauli05

Haha, ja miałam to samo z tą jakością, ale również olśnił mnie ten czerwony kabriolet :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

wczoraj w TV leciał taki film, gdzie była gra kolorami:
http://www.filmweb.pl/film/Miasteczko+Pleasantville-1998-545
wszystko było w odcieniach szarości i po pewnym czasie niektórzy/niektóre rzeczy zaczynały nabierać kolorów:)

pauli05

O dziękuję! Chyba widziałam tylko końcówkę, więc sobie go obejrzę od początku :]

użytkownik usunięty
sylwia_92_3

Film gdzie istotną rolę odgrywają kolory? Moje pierwsze skojarzenie Stalker Tarkowskiego, ale to już troszkę wyższa szkoła jazdy. Przynajmniej dla mnie:)

ocenił(a) film na 6
sylwia_92_3

1. Musimy porozmawiać o kevinie - mega gra żółci i czerwieni
2. Samotny Mężczyzna - zabawa z saturacją barw.

ocenił(a) film na 7
sylwia_92_3

Szepty i krzykiBergmana.

A Single Man też polecam. Piękny.

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

niby polski film ale kolory tez odrywaly duze znaczenie - big love - polecam

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

gra kolorami w filmie Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek

sylwia_92_3

Jeśli dobrze pamiętam to tutaj http://www.filmweb.pl/Zostan pojawia się dosyć często kolor żółty.

beatha

A tak! Rzeczywiście, nie zwróciłam na to uwagi, mimo że film oglądałam. Dzięki :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

wydaje mi się że w Equilibrium również z Christianem Balem jest gra kolorów

mika20211

Hm, rzeczywiście. Nie zwróciłam na to uwagi, ale to prawda.

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

Traffic

sylwia_92_3

poza tym co napisałaś, rzuciło mi się jeszcze w oczy, że początkowe napisy są na czarnym tle, końcowe na białym, kolory te zlewają się z początkowymi i końcowymi scenami filmu. to też ma jakiś związek wg mnie :)
te szare odcienie przez większość filmu.. jeden z najbardziej ponurych jakie widziałem.
co do pytania, od razu pomyślałem o 'Obwatel Kane' tym filmem Welles chyba nauczył operować światłem 4 następne pokolenia reżyserów. ten film jest czarno-biały więc nie wiem czy Cię zainteresuje ale jeśli lubisz w filmach to jaką rolę spełniają kolory, to spokojnie mogę napisać, że polecam Obywatela.

Simonzkk

Ej, na napisy nie zwróciłam uwagi, ale to rzeczywiście dobre spostrzeżenie!
"Obywatela Kane'a" chyba kiedyś widziałam, ale będę musiała sobie ten film przypomnieć.
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 9
sylwia_92_3

Dziwie się że nikt nie zwrócił uwagi na film "Lista Schindlera" jeśli o kolory chodzi

sylwia_92_3

Stevie kilka razy mówiła, że pomaluje ściany na biało, wtedy gdy się zeszli. nie wiem czy to ma związek, tak mi się przypomniało.

Fornettka

Na to też nie zwróciłam uwagi. Chyba muszę jeszcze raz zobaczyć ten film :)

sylwia_92_3

revolver - tam dość istotną rolę pełnią kolory i również są rozterki wewnętrzne głównego bohatera. zaryzykowałbym stwierdzenie, że jest to podobny film do mechanika.

Memoleo

No to koniecznie muszę go zobaczyć :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

W filmie http://www.filmweb.pl/film/Ain%27t+Them+Bodies+Saints-2013-656044 jest bardzo ciekawa gra światłem a raczej jego brak.Obecnie filmy się strasznie doświetla tak jak utwory muzyczne są coraz głośniejsze ,po to aby zwracały na siebie uwagę ,my na to nie zwracamy uwagę ale masa filmów jest ,,prześwietlona,,

Szozu

Ooo to też zobaczę, szczególnie fabuła mnie zaciekawiła :)

ocenił(a) film na 8
sylwia_92_3

Nikt nie napisał o ,,Trzech kolorach" Kieślowskiego, a to chyba najlepszy przykład na nadawanie barwom symbolów ;)

pankos

No tak! Rzeczywiście! ;D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones