PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=221722}

Next

6,9 186 756
ocen
6,9 10 1 186756
4,4 15
ocen krytyków
Next
powrót do forum filmu Next

Czy tylko mi przeszkadzała różnica wieku bohaterów? Cage jest jakieś 20 lat starszy od Biel,
spokojnie mógłby być jej ojcem...

bmiara

Czy tylko mnie przeszkadza jak ktoś kaleczy język ojczysty? Mówi się "mnie", nie "mi" na litość boską...

ocenił(a) film na 7
eltoro10000

Czy tylko mnie przeszkadza jak ktoś udaje znawcę nie mając pojęcia o temacie na który się wypowiada? Tym bardziej, że jest to jego język ojczysty. Obie formy są poprawne, należy tylko wiedzieć, jak je stosować. Ta została użyta dobrze, na litość boską...

ocenił(a) film na 7
cherrycherry

No i z tego wszystkiego sama źle skopiowałam, miało być oczywiście mi*.

cherrycherry

Przepisałaś dobrze, więc nie poprawiaj. Oczywiście,że obie formy są poprawne, trzeba tylko wiedzieć kiedy którą użyć. Zasada jest dosyć prosta. Na początku i końcu zdania zawsze forma dłuższa, w środku zdania na ogół krótsza, poza tymi przypadkami, gdzie na ten zaimek pada akcent, jak w przypadku zdania, które napisałaś. "Czy tylko MNIE przeszkadza? Mnie, a nie komu innemu, tu pada akcent i dlatego powinno być "mnie" , nie "mi". Naprawdę wystarczy się wsłuchać jak to brzmi, nie potrzeba nawet studiować reguł gramatycznych, jak ktoś nie ma do tego głowy. Istnieje też prosty sposób na sprawdzenie, która forma jest poprawna. Trzeba zamienić pierwszą osobę na drugą: "mi" na "ci", a "mnie" na "tobie" i wtedy posłuchać jak to brzmi, na ogół ludzie w drugiej osobie nie popełniają takich rażących błędów. Jak więc byś powiedziała? Czy tylko TOBIE przeszkadza? Czy: Czy tylko CI przeszkadza różnica wieku? Oczywiście tylko pierwsze zdanie jest poprawne, a więc skoro "tobie" to "mnie", nie "mi", na litość boską...

ocenił(a) film na 6
eltoro10000

http://vader.joemonster.org/upload/quw/813078bf4f36b1tak_sie_czuje.gif

eltoro10000

Co za baran. Dopiero teraz zauważyłem dalszą część wywodu. Porównaniem "ci" z "mi" i "tobie" z "mnie" nie znajduje uzasadnienia. W drugiej osobie ta twoja "reguła" się wali, ponieważ możemy mówić "zabiorę ci" i "zabiorę tobie".

yadin

Niestety, nic z tego nie zrozumiałeś, ale to nic, przeczytaj jeszcze kilkanaście razy, może się uda i przyswoisz. To naprawdę nie jest takie trudne. Jak ci się nie uda, to trudno, widać po twoich wywodach, że prochu nie wynajdziesz...

eltoro10000

To nie ja rozpocząłem wywód na temat języka. Nie zadzieraj z filologiem.

yadin

W sensie, że masz siebie na myśli? Filolog, który nie zna zasad gramatyki polskiej? Ciekawe, ale w dzisiejszych czasach już mnie nic nie zdziwi. No, chyba że jesteś filologiem od hebrajskiego...

eltoro10000

Nie drwij, bo daleko nie zajdziesz w życiu. Znam więcej, jak hebrajski. Nie akcent, nie ortofonia, ale czasownik jest osią.

yadin

Tiaa, to którą tam masz na osi? Spojrzałem na kilka twoich wpisów i powiem, że jak ty jesteś filologiem to mnie wybiorą na konklawe na następcę B 16...
Choćby pierwszy z brzegu twój wpis na temat Depardieu: "Gerard Depardieu, rosyjski aktor". Hehehehe. Z drugiej strony nie dziwię się jemu.(...)", świadczy o zupełnym braku rozeznania w temacie stosowania zaimków osobowych. "Jemu" miałoby tu rację bytu jedynie gdyby było pod akcentem (np. "nie dziwię się jemu, ale ona to co innego" itp.). W tym zdaniu powinna być użyta forma "mu" i szyk zdania powinien być następujący: "Z drugiej strony mu się nie dziwię".
Niestety, niektórzy sami komplikują tam, gdzie wszystko jest proste. Zamiast "mnie się ten film podobał", napiszą: "mi się podobało", albo: "tak samo mi", ale tam, gdzie faktycznie powinna być forma krótsza, np. "kocham cię" powiedzą: "ja kocham ciebie" , albo zamiast: "chciałem ci powiedzieć," zapodadzą: "chciałem tobie powiedzieć". Oczywiście chodzi o przypadki, gdzie "ci" i "cię" nie są akcentowane.
To tyle, dość wykładu, było uważać na lekcjach, albo więcej czytać. Nie mam całego dnia by tłumaczyć ignorantom zasady gramatyki ojczystego języka.

eltoro10000

לא רוצה לדבר עמך .תזדיין מפה

Ludzie naprawdę się nudzą. Żeby przeglądać czyjeś wpisy... Doszedłem do wniosku, że jesteś zakompleksionym, złośliwym socjopatą.

"To tyle, dość wykładu, było uważać na lekcjach, albo więcej czytać. Nie mam całego dnia by tłumaczyć ignorantom zasady gramatyki ojczystego języka". Ile tu błędów? Przynajmniej pięć. Wystarczy przejrzeć twoje teksty, by się przekonać, że jesteś totalnie na bakier ze wszystkim. Nauczyłeś się czegoś akurat o zaimkach i czerpiesz przyjemność z upokarzania ludzi na forum. Gdybyś tylko mógł zabronić ludziom mówienia i pisania... Nie odpisuj już i nie zniżaj się do mojego poziomu.

użytkownik usunięty
yadin

Dawno temu zrezygnowałem z polonistyki. Sam do końca nie wiem, co mnie pchnęło do takiej decyzji. Z jednej strony spotykałem wśród wykładowców ludzi, którzy robili z zasad gramatycznych języka pręgierz na plebs i byli nieprzyjemni. Z drugiej zaś uznałem za stosowne dać sobie spokój z językiem, który kryje w sobie tyle pułapek. Nigdy nie zastanawiałem się nad używaniem przez siebie form „mi”, „mnie”, „ci”, „tobie”. Pierwsza osoba ma to do siebie, że tej niepoprawności „nie słychać”.
Gdyby jednak ktoś taki, jak eltoro10000 robił mi takie przytyki, skopałbym jemu (mu?) bez namysłu dupę. Cały wątek podryfował gdzieś w chmury przez jedno jego zdanie. Zacytuję: „Czy tylko mnie przeszkadza jak ktoś kaleczy język ojczysty? Mówi się "mnie", nie "mi" na litość boską...”. Nie mam pojęcia, czemu miało to służyć. Na pewno nie było to grzeczne. Rzeczywiście istnieje różnica pomiędzy zastosowaniem przyimka w pierwszej osobie, gdy chcemy zbudować takie zdanie: „Mnie nie musisz tłumaczyć”. Ale jeśli chcemy przesunąć zaimek w taki sposób, aby był po czasowniku, wówczas – tak sądzę – trzeba powiedzieć (napisać): „Nie musisz mi tłumaczyć”. Dativus. Dlaczego ludzie stosują obie formy zamiennie? Wydaje mi się, że biorą to na słuch, ponieważ takie są realia mowy potocznej, najeżonej pomyłkami i niedoskonałościami. Proponuję wrócić do głównego wątku, jakim jest pytanie o dużą różnicę wieku. Czy przeszkadza mi tak duża różnica wieku pomiędzy Jessicą Biel a Cage’m? Mnie (?!) zdecydowanie nie przeszkadza. Mimo to ostatnie zdanie, rozpoczęte od „mnie” brzmi sztucznie i pretensjonalnie. Na co dzień, tak ad hoc, zapewne powiedziałbym „Mi zdecydowanie nie przeszkadza”. Przeczesałem troszeczkę wypowiedzi obu panów. Yadin pisze zdecydowanie ładniej po polsku.

Gdybyś nie zrezygnował z tej polonistyki to może byś wiedział, że na początku i końcu zdania musi być forma dłuższa. Ja to też biorę na słuch i nie brzmi to ani sztucznie, ani pretensjonalnie. To właśnie "mi' na początku brzmi fatalnie. Że nie dla każdego? No cóż, to zapewne wynika z oczytania. To znaczy z czytania książek, a nie wpisów w Necie, bo tu właśnie roi się od analfabetów, którzy tak piszą jak mówią, a mówią z błędami. Takie czasy niestety.
Utyskujesz, że wątek odbiegł od tematu? A czy to moja wina? Ja jedynie zwróciłem uwagę na błąd. Wystarczyło to przyjąć do wiadomości, zamiast stroszyć piórka nie mając racji.

użytkownik usunięty
eltoro10000

Czuć, że żywisz pogardę wobec ludzi. Wydaje mi się, że jesteś pyszałkowaty. Chciałbym się mylić. Ludzie są różni. Jeden zna się na motorach, inny na samochodach i podrasowuje samochody policji, żeby skuteczniej dorywała piratów drogowych. Jeszcze inny zna historię, ktoś komputery, a inny zręcznie posługuje się kielnią lub genialnie gotuje. Nawet mi nie oszczędziłeś drwiny z powodu nieukończonych studiów na jakimś kierunku. Większość znanych mi filologów jest na bakier z większością zasad. Rozpieprzyłeś wątek.

Ja rozpieprzyłem? Tylko zwróciłem uwagę na błąd. Na co posypały się zarzuty, że nie mam pojęcia o temacie, w którym się wypowiadam, tudzież wyzwiska od baranów. Ty też nie przyczyniłeś się zbytnio do umerytorycznienia wątku, tylko ochoczo wskoczyłeś w środek sporu. Zresztą, mała strata, bo cóż to za wątek...dajmy sobie siana.

yadin

Zabroniłbym jedynie mówienia i pisania z błędami. Co do zaimków, to nie musiałem się niczego "akurat" uczyć. Ja słyszę po prostu jak fatalnie dla ucha brzmi, gdy się użyje niewłaściwego i nie mogę się nadziwić, że inni tego nie słyszą. A niektórzy jeszcze się wykłócają, że tak jest prawidłowo, bo "wszyscy" tak mówią...
Ok,skończmy tę jałową dyskusję, która do niczego nie prowadzi.
Nie chciałem cię obrazić, zwracając uwagę, może zrobiłem to niezbyt grzecznie, ale to z powodu irytacji iż tak wielu ludzi popełnia ten błąd.

eltoro10000

Zaimek "mnie" ma w celowniku drugą formą "mi". Podobnie jak "tobie" i "ci". Nie pouczaj innych, jak nie masz odpowiednich umiejętności.

yadin

Zaimek "mnie" ma w celowniku drugą formą "mi". Podobnie jak "tobie" i "ci". Nie pouczaj innych, jak nie masz odpowiednich umiejętności. Wracając do kwestii wieku. Faktycznie, różnica ogromna. Jednak wśród aktorów i artystów różnej maści to tak nie razi, jak zwykłych zjadaczy chleba, którzy rozmnażają się tylko pomiędzy 20 a 15 rokiem życia, a potem przygotowują już tylko do roli dziadków.

użytkownik usunięty
bmiara

Jessica Biel może nie jest dobrą aktorką, ale za to jej popularność na niektórych portalach jest godna podziwu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones