PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30807}

Nostalgia

Nostalghia
7,6 6 097
ocen
7,6 10 1 6097
8,0 14
ocen krytyków
Nostalgia
powrót do forum filmu Nostalgia

Zmanierowanie

ocenił(a) film na 6

Tarkowski zjadający swój własny ogon. Nie powiedział w zasadzie nic nowego w porównaniu z wcześniejszymi filmach, a nawet nie to samo, tyle że w inny sposób. Jego charakterystyczny styl osiąga tu etap swoistej maniery. Jest oczywiście kilka przejmujących scen, ale jako całość film wydał mi się zbyt sztuczny i wydumany, a momentami wręcz kiczowaty. Tylko 6/10 - czyli jak na Tarkowskiego - klęska.

ocenił(a) film na 9
snoopy

Musisz pamiętać że Tarkowski to reżyser który całe życie robił jeden i ten sam film. Tak jak Bela Tarr i inni.

ocenił(a) film na 6
def__

Może i tak, ale w żadnym innym nie było to tak nachalnie widoczne, jak w tym.

ocenił(a) film na 6
snoopy

Dla mnie lepsze kino niż ,,Zwierciadło",dużo lepsze.Choć tu również sporo manieryzmów -kadrowanie futryn,narracyjny miszmasz,
wszechobecna szarość...
Ale dla tego filmu,jego zasadniczego tematu, to nie wady.Wszystko nieźle się komponuje i pozwala z zainteresowaniem obejrzeć mniej wyrobionemu widzowi.Prawosławny etos,którego nie rozumiem , nie ciąży nad całością,więcej tu refleksji o kondycję kultury jako takiej.Więcej owego przeświadczenia,że kultura to nie budowla,nie do się jej zbudować...,że to drzewo które można zasadzić,zabiegać o nie i czekać aż się rozrośnie...
To spotkanie z Tarkowskim uważam za udane-7/10.Ukłony esforty

ocenił(a) film na 8
esforty

manieryzm to prąd w sztuce, co masz na mysli pisząc w tym kontekscie od kadrowaniu futryn, narracyjnym miszmaszu? używasz słów których znaczenia nie znasz.

ocenił(a) film na 6
dmatwiejczyk

Termin ,,manieryzmy" adaptowałem(nie adoptowałem) z Katalogu graficznych cech pisma ręcznego i tam adwersarza odsyłam by odkrył różnicę od terminu ,,manieryzm".W każdym razie jest to jedna z cech syntetycznych pisma.
Nader często, oglądając film próbuję określić pracę reżysera właśnie w kategoriach charakteru pisma.Czy odróżnia się,a jeśli to jak bardzo od pracy innych twórców.Ba,znajduję w tym niejaką satysfakcję,ot,takie niegroźne natręctwo.
Czy p.Tarkowski ma swój styl? Wedle mnie ma i nie będę się nad tym rozwodził.
Narracyjny miszmasz-zgoda,trochę to za kolokwialne.Należy się wytłumaczyć.Otóż w filmie dostrzegałem sekwencje próbujące być syntezą,być może udane ale ja się nieco męczyłem..., świadomości,pamięci bohaterów filmu z jednej strony,zaś z drugiej ich odczuwania zmysłowego.I rozgrywa się to w czasie zawieszonym.Zawieszonym,bo specyficzny ruch kamery,kontempalcyjny rytm każą mi tak myśleć.A gdzieś pomiędzy rozgrywa się,teoretycznie,wątek zasadniczy,jakby mimochodem.Ale to nie jedyne spiętrzenie zawiłości w opowiadaniu.Nasyca to jeszcze reżyser kadrowaniem tych wspomnianych futryn okiennych i drzwiowych,kadrowaniem płynącej i stojącej wody(przy okazji,ta woda to też jeden z manieryzmów p.Tarkowskiego).Tu już nie osoby,ale wręcz otoczenie prowadzi opowieść...
Tak to widzę i dlatego użyłem wobec filmu terminu -narracyjny miszmasz,rzeczywiście chyba trochę niefortunnie przy okazji omawiania filmów Tarkowskiego.
Pomimo tego, film oceniam jako dobry,jego estetyczna warstwa sprawiła mi sporo satysfakcji.
Gratuluję adwersarzowi dociekliwości dziękuję za czas jaki jaki przeznaczył na przeczytanie mego pierwszego wpisu.
Bo, zdaje się że piszemy po to by ktoś to czytał...
Ukłony,esforty

ocenił(a) film na 10
dmatwiejczyk

Się nie podoba, to się nie podoba i ch... Przecież nikt nikomu takiego kina do krwioobiegu siłą nie wprowadza. Tylko prosiłbym bez argumentów. Napisać "się nie podoba". Tu nie ma nic nieudolnego, wszystko zrobione jest perfekcyjnie i z pełną świadomością. Tarkowski jest specyficzny i filmy jego do specyficznych odbiorców docierają. Tzn do snobów docierają bo do kogóż by miały? I ja jestem snob i w snobizmie nadzieja.

ocenił(a) film na 8
Coyote001

film dla snobów i w snobizmie nadzieja?;p Chyba musisz wrócić do momentu, w którym wziąłeś zły zakręt.

arcynik

to tylko potwierdza geniusz filmu, ta swiadoma autoironia tarkowskiego

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones