PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=111025}

Pieniądz

L'argent
6,7 1 547
ocen
6,7 10 1 1547
7,8 5
ocen krytyków
Pieniądz
powrót do forum filmu Pieniądz

Bal manekinów. Sztuczność, umowność. Smutny film, płaski, bez emocji. Zapewne w autorze był
zamysł pokazania dobrej historii, ale zrobił t w sposób wzbudzający u mnie odrzucenie. Ani przez
moment w tym dziele choćby dwoje aktorów nie miało kwestii na raz. Nikt nie krzyknął, nie
zapłakał, nie okazał że czuje. Edytor głosu zrobiłby to tak samo. Wszyscy przesuwali się jak tyczki,
bo nie chodzili przecież. Ręce wzdłuż ciała, jednakowo szczupli i płascy. Bezpłciowi. Nieżywi. Świat
wg Bressona.

ptosiek

Niestety, problem wielu francuskich i włoskich filmów tamtego okresu.

ocenił(a) film na 9
ptosiek

Wystarczy przeczytać wikipedię. "Cechowała go [Bressona] subtelność w ukazywaniu psychiki ludzkiej. Dążył do ukazania rzeczywistości duchowej ukrytej w rzeczywistości materialnej, stąd też specyficzna stylistyka jego filmów. Szczególnie charakterystyczna jest gra aktorska, a właściwie jej brak – Bresson zawsze zatrudniał amatorów (nazywanych przez niego modelami), od których wymagał, by nie udawali żadnych uczuć czy emocji. Bohaterowie jego filmów, takich jak np. Pieniądz (1983), mają więc z reguły martwe, pozbawione wyrazu twarze."

Rozumiem, że taki zabieg może odrzucić, mnie kilkukrotnie odrzucał w różnych filmach, ale są twórcy, którzy świetnie go wykorzystują i czynią z tego nieodłączną część swojego stylu - po Bressonie takie są filmy chociażby Hanekego i Lanthimosa. Emocjonalny chłód to zagrywka. Paradoksalnie brak emocji na twarzach aktorów wprowadza (oczywiście nie wszystkich widzów) na czas seansu w nastrój zadumy, pozwala się także skupić na samej akcji, jej wymiarze niemal metafizycznym, bez warstwy przykrywającej go melodramatycznej egzaltacji. Wiele produkcji wpada w przeciwną skrajność, próbując sztucznie wywołać emocje u widza przez nieumiejętne pokazywanie emocji bohaterów i wpadając w pułapkę przesady. Chociażby opery mydlane ze słynną "Modą na sukces" :D

Wszechobecny chłód sprawia także, że dusze bohaterów i ich motywacje są zagadką. Niektórzy bohaterowie "Pieniądza" wprost mówią, dlaczego czegoś się dopuścili, ale widz dalej nie rozumie. Dlaczego Lucien rozdawał pieniądze, dlaczego doszło do końcowej tragedii?

Rozumiem, że zabieg z brakiem emocji mógł nie trafić do Ciebie lub zostać niezrozumianym, ale come on, warto czasem zrobić research i/lub założyć, że coś jest celowym zabiegiem, a nie doróbką. Zwłaszcza, gdy chodzi o dzieło zgodnie uznawane z jakiegoś powodu za klasyka.

ocenił(a) film na 2
adriannnn

Moje researche i próby zrozumienia nie zmieniają faktu że taka forma podania widzowi twoich przemyśleń powoduje u mnie refluks. Być może ten film i jemu podobne powinny być pokazywane na kursach filmowych jako przytoczenie maniery czy też sposobu w którym autor się wypowiada. Widzowi jednak zdarza się zaliczyć dzieło bez przygotowania i obejrzeć film na zasadzie z buta. I wtedy gość jak ja ma warsztaty z umierania na widowni. Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones