PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=839870}

Platforma

El hoyo
6,5 61 766
ocen
6,5 10 1 61766
5,9 16
ocen krytyków
Platforma
powrót do forum filmu Platforma

Oceniłam ten film na 10 gwiazdek ze względu na przekaz zarówno ten, widoczny gołym okiem, jak i ten, który określam jako ukryty. Całokształt przedstawia nie tylko to, jak działa nasz świat, lecz również naturę człowieka, która jest właśnie taką platformą. Chcę tutaj przedstawić to, co według mnie chce przekazać ten film, który zawiera naprawdę mnóstwo alegorii, mnóstwo symboliki.

Na początek film mówi nam, że ludzie dzielą się na 3 rodzaje: na tych na górze, na tych na dole i na tych, którzy upadli. Tutaj nie ma klasy średniej, zamiast klasy średniej, są Ci którzy upadli i żeby zrozumieć co to właściwie oznacza oraz zrozumieć ukryty przekaz trzeba mieć nieco wiedzy okultystycznej, numerologicznej, ponieważ to właśnie ta sfera opiera się na symbolice - occult oznacza ukryty.

TROCHĘ O LICZBACH
Liczby w tym filmie grają bardzo ważną rolę. Główny bohater budzi się na poziomie 48. System numerologiczny działa w ten sposób, że kolejne cyfry są do siebie dodawane, z wyjątkiem liczb mistrzowskich czyli 11, 22, 33, a więc 4+8 = 12, a 1+2 = 3. Liczba 3 jest bardzo istotna, ponieważ spotykamy ją również na ostatnim poziomie, którym jest 333. Co ciekawe, główny bohater ma na imię Goreng. W systemie numerologicznym każda litera również posiada swoją cyfrę. Możecie to sobie nawet przeliczyć lub użyć kalkulatora numerologicznego. W każdym razie Goreng = 7+6+9+5+5+7 = 3+9 = 1+2 = 3. Znowu mamy liczbę 3. Oczywiście tutaj skojarzenie ze świętą trójcą również jest prawidłowe - Duch Święty, Syn Boży oraz Bóg Ojciec. Warto zauważyć, że imię Trimagiasiego (człowiek na poziomie 48, a także pierwszy człowiek napotkany przez głównego bohatera) jest równe liczbie 7, a liczba 7 w numerologii symbolizuje przewodnika.. W istocie na początku filmu, mężczyzna wyjaśnia podstawowe aspekty działania platformy. Na początku podpowiada, by główny bohater nie wołał tych, co są na dole, ponieważ są na dole, ani nie nawoływał tych, co na górze, ponieważ nie odpowiedzą, później Goreng jest zmuszony go zabić w samoobronie.

Główny bohater poznaje również na poziomie 48 Miharu - kobietę, która szuka swojego dziecka. Tutaj warto zaznaczyć, że Miharu również reprezentuje liczbę 7 - Miharu = 4+9+8+1+9+3 = 3+4 = 7. Jest jednak przewodniczką o wiele bardziej związaną ze śmiercią - jest aniołem śmierci. Samym swoim zachowaniem już podpowiada co należy zrobić - należy zjechać do najniższego poziomu piekła - upaść jak najbardziej się da, by się wyzwolić. Okazuje się nawet, że ratuje głównego bohatera przed śmiercią z rąk Trimagiasiego. Robi to, ponieważ widzi w nim potencjał. Główny bohater jest dobry, szuka rozwiązania, posiada nieco bardziej szlachetne serce. Kobieta od początku zna tajemnicę tytułowej platformy, dlatego od początku szuka dziecka, lecz nie może go znaleźć, a główny bohater dowiaduje się o dziecku dopiero pod koniec filmu i w zasadzie postawiony przed murem.

Główny bohater trafia też na poziom znacznie gorszy - na poziom 171 = 1+7+1 = 9. Dziewiątka w systemie numerologicznym oznacza ostateczne poznanie ludzkiej natury, to symbol poznania tajemnicy, symbol odkrycia czegoś czym się nigdy nie było i spalenia tej iluzji. Dziewiątka kończy cykl numerologiczny, dalej są już liczby mistrzowskie. Jeżeli człowiek osiągnie liczbę 9 - odkryje tajemnicę swojej natury, potęgi swojego umysłu, dozna oświecenia. To właśnie na poziomie 171 główny bohater odkrywa prawdziwą naturę swojego starszego współlokatora i musi go zabić. Ostatni poziom 333 nie pozostawia wątpliwości - nieważne co zrobisz z tą liczbą i tak wyjdzie liczba 9. Nawet jak postanowisz ją sobie pomnożyć. Potem główny bohater trafia na poziom 33 - tym razem mamy tutaj liczbę 6 (mnożenie nie wchodzi w grę, ponieważ system numerologiczny tak nie działa). Tak samo w późniejszym czasie, pojawia się poziom 6.

Liczby według mnie NIE SĄ przypadkowe. Powtarzają się liczba 3, liczba 6 oraz liczba 9 i wiecie co? Tesla ponoć powiedział "Znając ogromne znaczenie 3, 6 i 9, masz klucz do całego wszechświata". Dodajcie sobie liczby 9, 6 oraz 3 wedle systemu numerologicznego, zobaczycie co Wam wyjdzie - liczba 9 - poznanie tajemnicy, tego co ukryte.

Jest jeszcze wiele kwestii, które zauważyłam, ale musiałabym chyba napisać referat na ten temat, więc napiszę to, co najistotniejsze. Nawet pracownicy administracji nie wiedzieli o istnieniu dziecka, a także poziomu 333. Prawdopodobnie wiedziała o tym tylko administracja. Administrację obchodzi tylko władza i to, co pozwoli ją utrzymać. To samo można zobaczyć w naszym świecie. Rządzący wiedzą bardzo wiele rzeczy i o wielu rzeczach nie mówią, ponieważ ich obchodzi jedynie władza. W Egipcie kapłani mawiali, że mają dwa rodzaje wiedzy - bajki dla ciemnego ludu oraz prawdziwą wiedzę UKRYTĄ przed ciemnym ludem, której dostąpią nieliczni. Ci nieliczni są tymi upadłymi, którzy zostali wspomniani na początku (tutaj nie ma klasy średniej). Najpierw trzeba upaść, by poczuć siłę, która Cię podniesie, a to wymaga poświęcenia. Człowiek jest trójcą, posiada podświadomość, świadomość i nadświadomość - pierwiastek twórczy. Najpierw trzeba spojrzeć w ciemność, by dostrzec w niej światło - to zrobił na końcu właśnie główny bohater. Zaniechał możliwości wyjścia z Dziury, ponieważ dziecko było symbolem jego odkupienia. Człowiek kiedy staje się dorosły traci dziecko, które ma w sobie, ponieważ zostaje zatruty toksyczną hierarchią, potrzebą uwagi, która jest dla niego niczym narkotyk. Nie docenia życia, pożywienia, swojej natury, ponieważ dąży tylko do przetrwania, dąży do połechtania swojego ego i jeżeli zechce się odkupić trafia do Dziury, by poznać to, czym uważał że był, a czym nigdy nie był, pokonać to i zobaczyć w sobie ponownie tę niewinność, godność, co symbolizuje dziecko (główny bohater na początku filmu pomimo swojego początkowego, wstrzemięźliwego nastawienia, później i tak marnuje jedzenie). Zostaje mu objawiona prawda o nim samym. Przy sobie nosi książkę, która jest symbolem wiedzy, oświecenia, dobrej nowiny. Pracowniczka, którą spotkał na poziomie 33 również chce zmienić system, ale nie wychodzi jej to, ponieważ to nie solidarność jest kluczem, to nie nawoływanie stada nim jest. Ten film mówi, że każdy człowiek jest Chrystusem i każdy by się oczyścić i uwolnić z iluzji musi iść na ukrzyżowanie - każdy musi wewnętrznie umrzeć za kłamstwa, którymi się karmił. Pracownicza sugeruje, że to nie administracja jest zła i według mnie ma rację. To nie administracja jest zła, to ludzie, którzy ją zaakceptowali są źli. Z tego powodu dla mnie ten film nawołuje też do odpowiedzialności przede wszystkim za siebie, do spojrzenia na siebie. Pokazuje również, że upadek w celu przezwyciężenia siebie samego nie jest zły - zły jest upadek spowodowany troszczeniem się wyłącznie o przetrwanie, bo wtedy właśnie ukazuje się jego wypaczona natura.

ocenił(a) film na 8
Illustria

Fajna interpelacja. Dzięki.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Illustria

Foliarz alert

ocenił(a) film na 10
Jurus98

To chyba piszesz o sobie, bo nie jestem teoretykiem spiskowym, a gdybyś miał trochę oleju w głowie wiedziałbyś, że istnieją teorie spiskowe i niewygodne fakty nazywane teoriami spiskowymi. Jeżeli nie masz nic sensownego do powiedzenia, to nie komentuj, bo w przeciwnym razie przejawiasz głupotę oraz ignorancję, które także nie wnoszą niczego do tematu, a sporo mówią na twój temat.

ocenił(a) film na 10
Illustria

bardzo dziękuję za wyczerpującą i erudycyjną analizę treści filmu. jestem pod wielkim wrażeniem tego, co napisałaś. niskie ukłony.

ocenił(a) film na 10
Illustria

Bardzo dziękuję za tak rozwinięta interpretację. Zaciekawiła mnie symbolika liczb i jutro pewnie bardziej zagłębie się w temacie. Dla film też na dyszkę, pozdrawiam!

Illustria

Te same wnioski o filmie można wyciągnąć bez znajomosci numerologii, film ma dość prosty i jasny przekaz.

ocenił(a) film na 10
Candy_Perfume_Girl

Nie zgadzam się. To, co oczywiste, nie zawsze jest takie oczywiste - kwestia perspektywy i nie dla każdego ten film ma dość prosty i jasny przekaz. Skoro jednak udało Ci się wywnioskować coś interesującego - tym lepiej.

Illustria

Ciekawe czy twórcy filmu zobaczywszy ten komentarz, pokiwaliby głową z uznaniem, czy zaśmiali się szyderczo. W każdym razie kawał dobrej (nad)interpretacji.

Suczkievich

Albo popukali w głowę...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
jwzp

Leczyć? Z powodu napisania luźnej, subiektywnej interpretacji? Nie sądziłam, że na filmwebie potrafią być tak ograniczeni ludzie twojego pokroju, którzy nie mają dystansu do czytanej treści. Wygląda na to, że sam masz problemy z odbiorem, więc sam powinieneś się leczyć. Jeżeli chciałeś się popisać głupotą, to ci się udało, choć jeżeli to kwestia niskiego ilorazu inteligencji, to cóż, nie wyleczysz tego w żaden sposób.

ocenił(a) film na 8
Illustria

liczby są prawdziwie fascynujące. Gratuluję celnej interpretacji. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 4
Illustria

Ciekawe, ale chyba Cię trochę poniosło. Nie sądzę, żeby scenarzyście chciało się kodować jakieś treści (z których w sumie nic nie wynika) w ten sposób. Ilu jest widzów, którzy zrobili to co Ty? Z całym szacunkiem, ale nie warto by było... Wyszły Ci 3 liczby z możliwych 9 - dodawanie numerologiczne zawsze da wynik z zakresu 1-10, więc "wypadło" 30% możliwych wyników. Wiele układów liczbowych może dać taki zestaw. Sorry, ale to przypadek.
A film... cóż, autorzy ewidentnie widzieli Cube, i podobnie jak jego twórcy nie mieli pomysłu na jakieś sensowne zakończenie.

Illustria

A ja myślę ze za dużo wróżbity Macieja.Naciągane jak horoskopy.Wszysto jak dodasz,odejmiesz pomnożysz to ci coś wyjdzie bo wszystkiemu można dopasować znaczenie.Nawet Egipskie mity l..A niby czemu nie Belgijskie? Bo tych nie znamy?A może reżyser zna i chodziło o Belgijskie?No właśnie.Ale niby pasują Egipskie bo sąbardziej zn,ane interpretującemu.To wyjaśnia wiele.

ocenił(a) film na 10
tabor1977

A ja myślę, że ludzie wypowiadają się często na temat, o którym nie mają zielonego pojęcia - mowa o okultyzmie, który jest systemem używanym do samodoskonalenia o czym przeciętny człowiek zwyczajnie nie ma pojęcia. Większość ludzi naczytała się się teorii spiskowych, a także katolickich bredni na ten temat i powiela je bezmyślnie. Skomercjalizowanie okultyzmu również nigdy nie pomogło w zrozumieniu go. To moja osobista interpretacja, z którą możesz się nie zgadzać. O żadnych mitach nie wspomniałam, a poza tym - mity również posiadają pewną część wspólną i są po prostu zwyczajną metaforą. Natomiast idąc tropem, że okultyzm wywodzi się z Egiptu, wspomniałam o nim jako że jest to źródło tego systemu. Numerologia, numerologia wedyjska - to są istniejące systemy, które skrywają wiele intrygujących tajemnic, ale co ma wiedzieć o tym przeciętny człowiek, który woli kogoś od razu określić np. foliarzem? (oczywiście to napisałam tak na marginesie, bo niczego Ci nie zarzucam). Tak czy inaczej, dziękuję za komentarz.

ocenił(a) film na 3
tabor1977

Illustria = 9+12=21, 12+21=33,19+20 = 39 i ostatnie 3 litery (ria) a więc...18+9+1=28 Podsumowując 21+33+39=93, 93 : 3= 31, 31-28=3 SZOK!!! XD
Gdybyśmy się przyjrzeli dokładniej psu Illustrii ( wabi się Satanas) to mamy 7!!! SZOK!!! Czyli (pies) przewodnik...i to by się zgadzało gdyż ktoś tu jest absolutnie ślepy i nie widzi jakie pierdoły wypisuje :D

ocenił(a) film na 10
lajceps6

Widać, że nie masz zielonego pojęcia o wedyjskiej numerologii, więc jesteś nie tylko ślepcem, ale również ignorantem. Jednak czego można się spodziewać po ślepych owieczkach, których jedynym celem życia jest wyśmiewanie czyjejś osobistej interpretacji obejrzanego materiału. Głupota ozdobiona śmiechem i nijakim "poczuciem humoru".

ocenił(a) film na 8
lajceps6

Proszę wybaczyć, ale gościu lajceps6 akurat ma rację. Z całym szacunkiem do Twojej interpretacji Panie Illustria i tego, że chciało Ci się ją napisać, ale myślę, że trochę Cię poniosło, że to jest gruba nadinterpretacja, w dodatku naciągana na siłę niczym obcisła sukienka, która jest o 5 rozmiarów mniejsza. Fakt, nie mam pojecia o wedyjskich numerologiach i okultyzmach, ale w zasadzie jakby się uparł to zawsze znajdzie się jakiś dziwny sposób liczenia na to żeby wyszła ci taka liczba jaką chcesz.
Popatrz: 48 to jest 4 +8 = 12 a 12 : 3 = 4 a 4 to jest liczba śmierci w Japonii i ojejku to mogłoby znaczyć, że ten człowiek już od momentu pojawienia się na tej platformie był martwy. Można? Można.

ocenił(a) film na 10
AdamZaczek

Nie, nie można, ponieważ wedyjska numerologia i okultyzm rządzą się swoimi prawami według których należy zliczać cyfry, które w okultyzmie mają również swoje konkretne znaczenie. Skoro nie masz pojęcia o tych systemach, to na jakiej podstawie twierdzisz, że coś jest nadinterpretacją. Twój przykład o niczym nie świadczy, w wedyjskiej numerologii nie ma nawet dzielenia. Natomiast korzystając z Twojego sposobu faktycznie mogę sobie wszystko wymyślić. Niemniej, dziękuję za Twoją opinię.

ocenił(a) film na 8
Illustria

Chociaż nie wierzę w żadne obracanie liczbami, żeby pasowały do ludzkiego losu (który to sami sobie, albo sami innym gotujemy i serwujemy) to Twoja interpretacja jest naprawdę, NAPRAWDĘ świetna i tekst mnie wciągnął z butami. To chyba pierwszy komentarz od lat na jaki trafiłem w portalu Filmweb, który zacząłem czytać i mnie naturalnie wciągnął.

Zresztą możliwe, że autorzy filmu myśleli właśnie tak jak napisałaś i masz rację tak interpretując ich pracę.

Tak czy siak - brawo. Bardzo mi się Twój komentarz podoba.

Illustria

Witaj. Nie wiem czy ciągle zaglądasz na ten portal ale bardzo zależało by mi na skontaktowaniu się z Tobą w jakikolwiek możliwy sposób i nawiązaniu z Tobą konwersacji. Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.

ocenił(a) film na 8
Illustria

Wow, czapki z glów, najlepszy komentarz jaki kiedykolwiek przeczytalam na Filmwebie. Genialna interpretacja, wszystko wypunktowane w sposob logiczny, podparty ogromna wiedza. Brawa! Takie komentarze zycze sobie czytac czesciej na tym portalu. Pozdrawiam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones