PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=688373}

Początek

I Origins
7,5 66 576
ocen
7,5 10 1 66576
5,2 8
ocen krytyków
Początek
powrót do forum filmu Początek

Dlaczego film pozostaje bez definitywnego zaskoczenia? Gdzie impet w produkcjach, konkretna teza na koniec filmu? Dlaczego zakończenie pozostawia możliwość dwukierunkowej interpretacji? Film nie zmieni niczyjej idei. Są dwie drogi interpretacji, i każdy wybierze tę drogę, którą szedł przed seansem.

Dlaczego film nie pozostawia jednej strony debaty (nieistotne której) w totalnej rozsypce, płaczu i zaprzeczeniu? Dlaczego twórcy usilnie szukają aprobaty u WSZYSTKICH odbiorców filmu, chcąc zadowolić osoby o KAŻDYCH poglądach?

Dlaczego twórcy nowoczesnych filmów boją się postawić kropki nad I w filmach? Przedstawić swojej filozofii, poglądów? Boją się, że zostaną źle odebrani przez część?

Po co film, który niczego nie zmienia w niczyim myśleniu?

Ten film nie miał być blockbusterem. Nie miał być komedią romantyczną, nie miał zarobić na tym, że powtórzy kolejny finansowo-sprawdzony schemat. Film miał przekazać ideę. Ale tego nie zrobił, bo twórcom nie wystarczyło odwagi na konkluzję. Film to nieudana próba.

Czy taka jest przyszłość kina? Filmy, bojące się kogoś obrazić? Czy zawsze musi być happy-end? Czy film zawsze musi duchowo usatysfakcjonować odbiorcę, mówiac mu: "tak, twoje myślenie jest prawidłowe"?

Ja chcę filmu, który obrazi moje uczucia, wywoła kontrowersje ale jednocześnie zmusi do samokrytyki, jeżeli jest konieczna. Nawet jak nie jest konieczna, to też chcę autokrytyki.

Nie chcę samopotwierdzenia tego co już wiem. Chcę odkrywać, nie stać w miejscu.

A kino stoi w miejscu.

ocenił(a) film na 8
pablo12000

Ales sie rozpisal :) I wszystko to na darmo. Przeciez jest kropka nad i, co chcesz jeszcze aby bylo powiedziane i co podane na tacy? Film jest o reinkernacji i to wlasnie pokazal. Co chcialbys wiecej poza ta koncowka? Temat zostal wyczerpany.

ocenił(a) film na 6
Aretus

I to jest problem, że przekaz był za słaby. Temat nie został wyczerpany. Jako osoba o poglądach zbliżonych do głównego bohatera wiem tylko, że dziewczynka miała 44% zbieżności + miała fobie związaną z windami, jak Sofia. I to właśnie jest to pole do dwukierunkowej interpretacji, bo osoby z poglądami głównego bohatera NIE PRZEKONA nawet zbieżność testu na poziomie 60% czy 70%.

Za słaby przekaz i to pole do interpretacji zostało stworzone celowo przez twórców, którzy bali się zrobić zakończyć testem ze zbieżnością wyników 100%.

Dlaczego tego nie zrobili?

ocenił(a) film na 8
pablo12000

Troszke pozno ale lepiej niz wcale, moze ktos zobaczy zanim zacznie czytac ten temat : UWAGA SPOILER!



A co do poruszonych przez ciebie kwestii:
Jak dla mnie przekaz wystarczajacy. Oczy + windofobia = 100% dowodu na reinkernacji. Co jeszcze powinno byc pokazane? zaproponuj cos. Wedlug mnie, swietnie to zostalo ujete., az ciarki na konci przeszly. Ogolnie film ze znakomitym klimatem, wspanialy. Zakonczenie idealne.

ocenił(a) film na 6
Aretus

Temat jest oznaczony spoilerem, powinno wystarczyć :)

Nie znam Twoich poglądów ale dla każdego sceptyka oczy+windofobia nie są żadnym dowodem. Nie chcę wchodzić w temat reinkarnacji bo się zwyczajnie na tym nie znam. Bardziej chodzi o to, że film powinien mnie, jako sceptyka takich teorii wkurzyć, wzbudzić ciekawość umysłu i zainspirować do pogłębienia wiedzy na ten temat, zastanowienia się, czy jest to w ogóle możliwe. To sci-fi, wszystkie chwyty były dozwolone. Tymczasem film wcalenie zainspirował mnie do poszukania czegokolwiek na temat reinkarnacji. Film nie uderza w emocje sceptyka, to jedynie lekki wietrzyk.

Przykładem fajnie zbudowanego nastroju i uderzenia była Sofi opowiadająca o robaku i duszy jako 7 zmyśle którego jako sceptyk nie posiadam. Większy sceptyk ode mnie powie że to argument-cliche ale mi się to bardzo spodobało. Dlaczego cały film nie został zbudowany w ten sposób? To było mocne uderzenie w sceptyczne umysły. I nie wymagało super dowodów, a paru słów i robaka z dwoma zmysłami.

Nie twierdzę że klimat nie był dobry ale brakło filmowi uderzenia, a jedno dobre było na początku filmu i to pewnie jedyne co z niego mi zostanie na dłużej.

ocenił(a) film na 8
pablo12000

A dla mnie wlasnie takie uderzenie nastapilo na koncu filmu. Powtorze jeszcze, az ciarki mnie przeszly. Zobacz, sytuacja z winda i windofobia dziewczynki, bardzo trafnie zastosowne przez tworcow, ale dajmy poniesc sie fantazji i wymyslmy cos innego.( jakas mala biedna dziewczynka z Indii ma prawo bac sie wind, moze... ) Dajmy na to ze ktos zginal na rowerze ( rower sie zepsul w trakcie szybkiej jazdy, delikwent uderza glawa w asfalt i rozbija czaszke. Pozniej w drugim zyciu ma fobie co do rowerow. Znajdziesz mi kilka osob ktore maja idetyczne cechy oczu i rowerofobie? Mozna sie bac latac samolotem, jezdzic autem, winda, na nartach , pociagiem itd.. ale bac sie rowera? Oki, mozna miec niechec do jazdy na rowerze jednak nie paniczny strach. Czy potwierdzenie u jednej, jedynej osoby na milony tych samych oczu i panicznego leku przed czyms co bylo przyczyna smierci nie wystarczy?
Pewnie przykladow mozna znalezc wiecej i lepszych, ale ten mi pryzszedl do glowy poniewaz dzisiaj widzialem wyjatkow duzo rowerzystow w mojej okolicy:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones