Powrót

Vozvrashchenie

2003 1 godz. 45 min.
7,9 31 715
ocen
7,9 10 31715
33 495
chce zobaczyć
7,7 11
ocen krytyków
{"rate":7.72727,"count":11}
{"type":"film","id":107697,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Vozvrashchenie-2003-107697/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Powrót
 • Pandora_107 ocenił(a) ten film na: 8

  Uwaga spoilery!
  Trudno właściwie powiedzieć coś konkretnego i pewnego o tym filmie. Jest tajemnicą, która do samego końca się nie rozwiązuje - choć to też stanowi o uroku produkcji. Na pierwszy rzut oka to zwykły film o powrocie do domu ojca, o wyprawie na wyspę, o młodych, fabuła toczy się gładko wśród pięknych obrazków i kończy jak przystało na ambitny obraz, dramatycznie. Ale poza tym wszystkim coś jest, coś siedzi w środku i sieje nieokreślone uczucie niepokoju. Tutaj jest jakaś mistyka. No bo jak to jest, że tyle niedopowiedzeń, które aż proszą się o wyjaśnienie, zostaje tam z tyłu za nami i nie możemy z tym nic zrobić? Co było w skrzyni, gdzie był przez te lata ojciec i kim on właściwie jest? Pierwsza scena z jego udziałem pokazuje nam, że jest Chrystusem. Czyli właściwie co, czy wiele cierpiał, czy po prostu zmartwychwstał po 12 latach? Zatem co to za rewers, że mamy martwego Jezusa Mantegny, a on zamiast po trzech dniach zmartwychwstać, po trzech dniach umiera na wyspie? Czym jest ta wyspa? I czy nie jest tak, jak w Emaus, gdy Chrystus ukazuje się uczniom, ale go nie poznają, a potem, kiedy go już poznają, przestają go widzieć? Czemu ta klamra kompozycyjna z wysoką wieżą? O co właściwie chodzi? Na tym etapie gromadzenia życiowej wiedzy, nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania, ani wejść głębiej w symbolikę filmu, ale sam fakt, że jestem świadoma istnienia jej pod powierzchnią przyprawiał mnie o ciarki w czasie seansu. I to lubię w kinie.

 • HRA ocenił(a) ten film na: 8

  Pandora_107 Bardzo ciekawy komentarz. Gdybym wcześniej filmu nie oglądał, to po twoim wpisie z pewnością bym to nadrobił

 • pw13 ocenił(a) ten film na: 9

  Pandora_107 świetny komentarz, film bardzo polecam, zdjęcia są rewelacyjne a co do fabuły wystarczy przeczytać pierwszy wpis. Pozdrawiam!

 • cHrzanek ocenił(a) ten film na: 7

  Pandora_107 Czy możesz wyjaśnić zdanie "Pierwsza scena z jego udziałem pokazuje nam, że jest Chrystusem" ?

 • Pandora_107 ocenił(a) ten film na: 8

  cHrzanek http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Andrea_Ma...

 • renata_ ocenił(a) ten film na: 10

  Pandora_107 kurde wgniotło mnie w fotel po przeczytaniu tego co napisałaś... ale faktycznie to ma sens... film ma niesamowity klimat, wciąga bo chcemy tak naprawdę poznać, kim jest ten facet znikąd, czemu pojawia się akurat teraz a tu nie ma tak naprawdę żadnego wyjaśnienia tylko ciągle narastające pytania.. mimo to ogląda się dalej a film jeszcze bardziej wciąga.. ogólnie dawno film nie wywarł na mnie takiego wrażenia jak ten.. nie wiem nawet co powiedzieć- tajemnica symboli.

 • kaaruzelaa ocenił(a) ten film na: 8

  Pandora_107 bo ojciec jest lustrzanym odbiciem Chrystusa. umiera zamiast zmartwychwystać, spada na ziemię zamiast wstąpić do nieba. scena przy kolacji, kiedy wino zamienia się w wodę (a nie odwrotnie!) także pokazuje odwrócenie Biblijnej symboliki.

 • kaaruzelaa ocenił(a) ten film na: 8

  kaaruzelaa mało tego, liczba 12 - lata, po których powrócił ojciec, a także wiek najmłodszego syna także nie są przypadkiem. jest to przecież liczba w Biblii bardzo znamienna (choćby 12 apostołów).

 • Harry_Potter_2 ocenił(a) ten film na: 9

  kaaruzelaa jestem w szoku, chyba obejrzę film drugi raz żeby na niego spojrzeć pod trochę innym kątem, jestem pełen podziwu że wam się udało to wychwycić.