The Swedish Theory of Love

Dokument pokazuje współczesne konsekwencje wprowadzenia rozwiązań z manifestu partii socjalistycznej opublikowanego w 1968 roku.

Szwedzka teoria miłości (2015): zwiastun nr 2 (polski) ...

"Szwedzka teoria miłości" pokazuje też, że reakcją na irracjonalny lęk są równie irracjonalne marzenia. Gandini deklaruje w filmie, że jedynym ratunkiem dla rozpadającej się zachodniej cywilizacji jest powrót do źródeł, do prostoty życia, które może było trudniejsze, ale wymuszało na ludziach bliskie relacje, osobisty kontakt. "Szwedzka teoria miłości" poświęca wiele miejsca ludziom, którzy odrzucają system państwa opiekuńczego. Niestety pokazuje jednocześnie, jak bardzo naiwne i niedojrzałe jest ich myślenie.  czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 58%
pokaż:
 
Zygmunt Bauman Zygmunt Baumanjako: Zygmunt Bauman (on sam)
Zygmunt Bauman jako $roleTextAlt
$related.related Erik Erichsenjako: Erik Erichsen (on sam)
Erik Erichsen jako $roleTextAlt

ocena aktorów w filmie

Erik Erichsen jako false
Erik Erichsen (on sam)
8,0 10 ocen
Zygmunt Bauman jako false
Zygmunt Bauman (on sam)
6,6 12 ocen

W 1972 roku w Szwecji partia socjalistyczna opublikowała manifest "Family of the Future", nakreślający wizję świata wolnych, równych ludzi, w którym znikną wszelkie więzy zależności ekonomicznej. Kobiety miały wyzwolić się spod władzy mężczyzn, starsi nie musieli już polegać na dobrej woli dorosłych dzieci, a najmłodsi zyskiwali pełnię praw i opiekę państwa. Reżyser przygląda się dzisiejszej Szwecji i pokazuje wielowymiarowe konsekwencje wprowadzenia wywiedzionych z ducha 1968 roku rozwiązań. Okazuje się, że niezależność - podstawowa wartość u naszych zamorskich sąsiadów - ma swoją ciemną stronę. Dziś aż jeden na czterech Szwedów umiera samotnie, a zdarza się, że ciała samotnie zmarłych znajdowane są dwa lata po ich śmierci. Szwedki są największą grupą wśród klientek banku nasienia. Pragną potomstwa, ale nie są w stanie zbudować trwałej relacji z partnerem, bo wymaga ona kompromisów i wyrzeczeń. Film jest brawurowo zrealizowanym kalejdoskopem tego bliskiego, a zarazem bardzo egzotycznego z polskiej perspektywy kraju. To prawdziwe laboratorium przyszłości, przypominające niekiedy dystopijne filmy SF. Kontakty ludzkie realizowane za pośrednictwem organizacji społecznych, brak socjalizacji, ucieczka przed wszelkimi trudnościami, zanik umiejętności interakcji, niechęć do obcych (Szwecja to kraj, gdzie imigranci integrują się zdecydowanie najwolniej w Europie) - to wszystko ciemne strony kraju, który często stawiamy sobie za wzór. Zygmunt Bauman, pojawiający się w filmie, nie szczędzi Szwedom gorzkich słów. Państwo zapewnia im wszystko oprócz umiejętności bycia z innymi ludźmi. Film pokazuje także uciekinierów z pozbawionego ludzkiego ciepła raju - lekarza, który dopiero w Etiopii odnalazł sens życia czy dziwaczną sektę lubującą się w orgiach urządzanych na leśnych polanach... Film nie daje prostych odpowiedzi - każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy z drogi ku niezależności da się w ogóle zawrócić i czy ceną za wolność musi być dojmująca samotność.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Szwedzka teoria miłości

zdjęcia:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Against Gravity
studio:
  • Fasad (
    • produkcja
    )
  • Indie Film as (
    • koprodukcja
    )
inne tytuły:
(więcej...)
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o