Jessica Lange I

Jessica Phyllis Lange

8,6
27 640 ocen gry aktorskiej
Jessica Lange I
Urodziła się w rodzinie komiwojażera. Młodość spędziła w Paryżu, gdzie prowadziła żywot hippiski i uczyła się sztuki mimów. W wieku 27 lat zadebiutowała w filmie rolą Dwan w nowej wersji "King Konga". Film okazał się wielkim niewypałem i mimo iż Lange otrzymała przychylne recenzje, na następną rolę musiała czekać aż 3 lata. Z pomocą przyszedł jej ówczesny narzeczony Bob Fosse, który zaangażował ją do jednej z ról w swoim obrazie "Cały ten zgiełk". Jednak dopiero występ w "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" uczynił z niej gwiazdę. Rok 1982 jest szczególnie ważny w jej karierze. Wtedy bowiem wystąpiła w dwóch filmach: "Tootsie" i "Frances". Za obie kreacje została zgłoszona do Oscara. W rezultacie otrzymała tylko jedną statuetkę, ale przez krytyków zaczęła być uważana za jedną z najważniejszych aktorek lat 80.
W 1992 r. Jessica Lange zadebiutowała na Broadwayu w "Tramwaju zwanym pożądaniem" Tennessee Williamsa. Rola okazała się tak wielkim sukcesem, że powtórzyła ją w 1995 r. w filmie telewizyjnym.
Od 1982 r. związana jest z Samem Shepardem, który jest jej partnerem nie tylko w życiu, ale i na ekranie. Wspólnie zrobili takie filmy jak: "Frances", "Country" i "Zbrodnie serca".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 20 kwietnia 1949

miejsce urodzenia: Cloquet, Minnesota, USA

wzrost: 174 cm

Oscar
Zdobyła 2 nagrody Oscar, 15 innych nagród i 46 nominacji
awards.label.check_all
mąż Francisco Paco Grande (29.07.1970 - 1981, rozwód)
Ma troje dzieci: córki Alexandrę (ur. 1981) z aktorem Michaiłem Barysznikowem i Hannah Jane (ur. 1985) oraz Samuela Walkera (ur. 1987) ze związku z Samem Shepardem.
Jej interpretacja Cory w remake'u "Listonosz zawsze dzwoni dwa razy" była częściowo inspirowana życiem Barbary Payton, aktorki grającej w filmach klasy B. Zarówno Lange, jak i Payton urodziły się w Clouquet w Minnesocie.
Otrzymała Anton Chechov Fine Arts Award.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych