Najlepsze filmy o Wikingach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć

Filmweb autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Najlepsze+filmy+o+Wikingach.+Top+10+film%C3%B3w%2C+kt%C3%B3re+warto+obejrze%C4%87-143519
Najlepsze filmy o Wikingach. Top 10 filmów, które warto obejrzeć
Dziś mamy kolejny zestaw filmów przygotowany specjalnie dla fanów historii. Przypomnimy bowiem opowieści o Wikingach, mężnych wojach, niezrównanych żeglarzach i brawurowych podróżnikach, którzy tysiąc lat temu decydowali o kształcie Europy. A fanom kina historycznego, którym ten ranking nie wystarcza, proponujemy przejrzeć listę najlepszych filmów o starożytności, najlepszych filmów o rycerzach oraz najlepszych filmów o średniowieczu.

RANKING NAJLEPSZYCH FILMÓW O WIKINGACHWikingowie są tak bardzo kojarzeni z konkretną epoką historyczną, że wydaje się oczywiste, iż filmy o nich będą przede wszystkim widowiskami historycznymi, dramatami kostiumowymi i przygodami rozgrywanymi w na pół mitycznych sceneriach. Jak się jednak przekonacie z naszego zestawienia, film o Wikingach wcale nie musi trzymać się prawdy historycznej. Na naszej liście mamy więc animację o starożytnym Rzymie ("Asterix i wikingowie"), film o smokach ("Jak wytresować smoka") i przygodową fikcję ("Tropiciel"). Oczywiście są seriale, których bohaterami byli Wikingowie. Filmy są jednak tematem przewodnim tego rankingu, więc seriale zostały pominięte. Możecie być jednak pewni, że kiedy przygotujemy również listę najlepszych seriali o przygodach wikingów.

10
plakat filmu Tropiciel
FILM
Pathfinder
40 min.
2007
6,1 16 391 ocen społeczności
3 182 chce zobaczyć
Zaczynamy od filmu, który z historycznymi wikingami niewiele ma wspólnego. "Tropiciel" powstał raczej z chłopięcego pragnienia sprawdzenia, kto jest najlepszym twardzielem na świecie. W tym przypadku po jednej stronie stanęli Indianie, po drugiej Wikingowie. Nominalnie akcja rozgrywa się tysiąc lat temu, kiedy Wikingowie wyprawiali się do Ameryki Północnej. Bohaterem jest jeden Wiking. Film pokazuje jego historię od przygarnięcia przez plemię Indian, kiedy był dzieckiem, po jego walkę w obronie nowej rodziny przed brutalnymi najeźdźcami zza wielkiej wody. Za kamerą stanął specjalista od horrorów Marcus Nispel. Gwiazdą filmu był Karl Urban.

9
plakat filmu Wiking
FILM
Viking
13 min.
2016
5,8 2 243 oceny społeczności
2 293 chce zobaczyć
Jeśli lubicie seriale o Wikingach, to zapewne kojarzycie Danilę Kozlovsky'ego. Pojawił się bowiem w ostatnich sezonach "Wikingów" jako książę Oleg z Nowogrodu. Kilka lat wcześniej aktor wcielił się w innego księcia nowogrodzkiego, Włodzimierza, któremu w przyszłości nadany zostanie przydomek Wielki. "Wiking" jest historią jego walki o władzę, zemsty na mordercach ojcach i budowania imperium, jakim przez chwilę była Ruś Kijowska. Wikingowie oczywiście odegrają w tej historii znaczącą rolę. W momencie premiery "Wiking" był trzecią najdroższą produkcją rosyjskiej kinematografii.

8
plakat filmu Długie łodzie Wikingów
FILM
The Long Ships
6 min.
1964
6,6 1 168 ocen społeczności
619 chce zobaczyć
Pełna widowiskowych przygód klasyczna opowieść o Wikingach jako niezłomnych awanturnikach. Film jest historią dwóch braci, którzy wyruszają na wyprawę mającą na celu odkrycie legendarnego dzwonu zwanego Matką Głosu. Dzwon ten chce również zdobyć owładnięty obsesją na punkcie związanej z nim legendy władca Maurów, w którego wcielił się Sidney Poitier. Fabuła filmu była luźno inspirowana powieścią Szweda Fransa Gunnara Bengtssona "Rudy Orm".

7
plakat filmu Eryk wiking
FILM
Erik the Viking
44 min.
1989
6,8 5 555 ocen społeczności
1 260 chce zobaczyć
Coś dla fanów grupy Monty Python. Terry Jones zabiera widzów na zwariowaną przygodę, której bohaterem jest bardzo nietypowy Wiking. Eryk nie lubi zabijać, plądrować ani gwałcić. Odczuwa obce jego pobratymcom uczucia, jak choćby poczucie winy. I to on właśnie zorganizuje wyprawę, której celem jest dotarcie do Asgardu i wybłaganie u bogów, by powstrzymali Ragnarök. Filmy o Wikingach rzadko kiedy bywały tak zabawne, jak w tym przypadku. Młodego Eryka zagrał Tim Robbins.

6
plakat filmu Outlander
FILM
55 min.
2008
6,3 23 064 oceny społeczności
4 521 chce zobaczyć
Jak sprawdzić prawdziwość podań o wielkiej waleczności Wikingów? Postawić na ich drodze jakąś groźną bestię. A jeśli nie ma odpowiedniego kandydata na Ziemi, to trzeba sprowadzić kogoś spoza niej. Jak pomyśleli twórcy "Outlandera", tak też zrobili. W filmie tym na terenach Wikingów rozbija się statek kosmiczny. Z katastrofy ocalał tylko jeden pasażer... i krwawa bestia. Przybysz z kosmosu będzie musiał połączyć siły z Wikingami, jeśli wszystkim marzy się przetrwanie. Gwiazdą obrazu jest Jim Caviezel. W obsadzie znaleźli się też m.in.: John Hurt, Ron Perlman i Jack Huston.

5
plakat filmu Asterix i wikingowie
FILM
Astérix et les Vikings
18 min.
2006
7,0 30 761 ocen społeczności
1 835 chce zobaczyć
Duńska ekranizacja dziewiątego tomu cyklu komiksowego o przygodach Asteriksa. To opowieść o okrutnych Wikingach, którzy pokonali każdego wroga. Zdają się mieć wszystko, poza jednym. Strachem. A że strach dodaje podobno skrzydeł, Wikingowie zrobią wszystko, by go poznać i w ten sposób zdobyć sekret latania. W tym celu wyruszają do wioski Galów, łapią tchórzliwego Trendiksa i oczekują, że ten nauczy ich strachu. Na szczęście są Asterix i Obelix, którzy w typowy dla siebie sposób spełnią życzenie nieproszonych gości. Zabawna wariacja na temat Wikingów.

4
plakat filmu Valhalla: Mroczny wojownik
FILM
Valhalla Rising
30 min.
2009
6,2 23 316 ocen społeczności
13 387 chce zobaczyć
Filmy o Wikingach nie mogą się obejść bez choćby jednej mocno autorskiej wersji. Najsłynniejszą jest chyba ta przygotowana przez Duńczyka Nicolasa Windinga Refna. Akcja "Valhalli: Mrocznego wojownika" rozgrywa się tysiąc lat temu. To opowieść o jednookim wojowniku, zniewolonym i wystawianym do walk na śmierć i życie. Udaje mu się uwolnić. Dołącza do grupy ochrzczonych Wikingów, którzy planują wyprawę do Ziemi Świętej. Zamiast tego trafiają do nieznanej krainy. "Valhalla: Mroczny wojownik" to dzieło łączące brutalność z kontemplacyjną ciszą. Gwiazdą obrazu jest Mads Mikkelsen.

3
plakat filmu Trzynasty wojownik
FILM
The 13th Warrior
42 min.
1999
7,1 59 522 oceny społeczności
5 521 chce zobaczyć
Klasyczne kino przygodowe. Jego twórcami byli Michael Crichton (autor literackich pierwowzorów "Parku jurajskiego", "Kongo" czy "Kuli") i John McTiernan (mającego na swoim koncie takie filmy, jak "Szklana pułapka" i "Predator"). Fabuła jest luźno inspirowana "Beowulfem" oraz przygodami arabskiego podróżnika Ahmada ibn Fadlana, który przemierzał dzikie tereny wschodniej Europy. "Trzynasty wojownik" opowiada o fikcyjnym spotkaniu ibn Fadlana (wcielił się w niego Antonio Banderas) z Wikingami przemierzającymi dolinę Wołgi. Stanie się on członkiem wyprawy mającej na celu namierzenie tajemniczych wrogów, którzy mordują Wikingów i zabierają ich odcięte głowy. W momencie premiery "Trzynasty wojownik" nie został zbyt ciepło przyjęty. Z czasem widzowie zaczęli jednak patrzeć na niego przychylniejszym okiem.

2
plakat filmu Wikingowie
FILM
The Vikings
56 min.
1958
7,2 2 371 ocen społeczności
1 269 chce zobaczyć
Film "Wikingowie" powstał w czasach, kiedy Hollywood próbowało walczyć z rodzącą się telewizją przy pomocy kręconych z rozmachem, pełnych ekscytującej akcji widowisk historycznych. Filmy te najczęściej inspirowane były starożytnym Rzymem, Grecją oraz Biblią. Niektórzy twórcy sięgali jednak po inne inspiracje. Widowisko było luźno inspirowane legendami o Ragnarze Lodbroku (w tej roli Ernest Borgnine) i jego synach. Bohaterami są dwaj Wikingowie: Eric (Tony Curtis), wnuk króla Northumbrii dorastający jako niewolnik, oraz Einar (Kirk Douglas), dziedzic Ragnara. Obaj nie wiedzą, że są przyrodnimi braćmi. Los postawi na ich drodze piękną kobietę (Janet Leigh) i sprawi, że znajdą się na kursie kolizyjnym. Film był wielkim przebojem kinowym i zainspirował powstanie serialu "Tales of the Vikings". W historii zapisał się też jako film z dziwnymi decyzjami castingowymi. Otóż grający ojca Douglasa Borgnine był w rzeczywistości o dwa miesiące od niego młodszy.

1
plakat filmu Jak wytresować smoka
FILM
How to Train Your Dragon
38 min.
2010
7,9 295 672 oceny społeczności
18 374 chce zobaczyć
Cudowna baśń o Wikingach i smokach. Bohaterem filmu jest cherlawy Czkawka. To syn wodza i bardzo pragnie dowieść swojej waleczności, by ojciec był z niego dumny. Ma ku temu okazję. Może upolować legendarnego smoka, Czarną Furię. Zamiast jednak dobić bestię, Czkawka zaprzyjaźnia się z nią. Ten tandem przeżyje wspaniałe przygody i odmieni los smoków oraz Wikingów. "Jak wytresować smoka" jest jednym z najważniejszych dzieł studia DreamWorks Animation. Był to tak wielki hit, że powstały kolejne filmy kinowe, jak również serial telewizyjny. Cały cykl to absolutna czołówka opowieści o Wikingach.