PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11408}
7,4 1 369
ocen
7,4 10 1 1369
Urodziny młodego warszawiaka
powrót do forum filmu Urodziny młodego warszawiaka

Wszystkiego najlepszego

ocenił(a) film na 7

Może brak ten filmowi rozmachu na miarę "Miasta 44", być może Tomasz Łysak był troszkę drewniany, ale i tak ogląda się to fajnie. Ciekawe spojrzenie na 5 ciemnych lat historii naszego kraju, które mimo to były prawdopodobnie najpiękniejszym okresem w życiu tytułowego młodego warszawiaka.

Przyznaję, że co chwila tylko patrzyłem, kto zginie od bomby czy odłamków, ale to znaczy, że prawdziwie to wyszło. Na ekranie naprawdę widać zburzone, płonące i walczące miasto - "Czas Honoru" musiał odczekać swoje, żeby załapać się przy okazji "Miasta 44", a i tak coś nie wyszło (choć lubię ten serial i tak).

Super wypadła rola Andrzeja Łapickiego - ojciec-sybaryta i koneser życia, do końca zachowujący dystans i poczucie humoru. Bardzo wzruszająca była scena podwójnego ślubu powstańczego i nocy poślubnej - pokazane pięknie i bezpośrednio, pełne prawdziwych emocji.

Zakończenie pozostawia niepewność - czy Jurek nie przewidział swojego losu? zginął na barykadzie? ocalał? jeśli tak, to jaką nagrodę otrzymał od ojczyzny? Ciekawe, ile jeszcze urodzin było w jego życiu...

Strasznie żal mi Teresy.

ocenił(a) film na 7
tepee

Oczywiście - Piotr Łysak :-)

tepee

Jurek opowiada - z pierwszej osoby - losy żony swojego ojca po wojnie (wyszła ponownie za mąż ale nadal dobrze wspominała ojca Jurka), można więc wywnioskować, że przeżył wojnę.

(Wczoraj oglądałem ten film na "Kino Polska")

tepee

Polecam książkę na podstawie której powstał film. Młodego Warszawiaka zapiski z urodzin. Pomimo zaangażowania autora (Stawiński) w produkcję, Petelscy położyli temat. Moim zdaniem wielka szkoda. Obraz w najmniejszym stopniu nie oddaje klimatu prozy.

cezarro

Akurat dzisiaj obejrzałem film na Kino Polska. Osobiście przez słabe aktorstwo Piotra Łysaka (nie wiem, jak wypada w innych rolach) czytałem, że był za nie chwalony. Oczywiście nie wykluczam, że w innych rolach wypada lepiej, jednak w tym filmie zabrakło mi oddania dramatyzmu sytuacji, w której się znalazł, grał jakby od niechcenia. Podejrzewam, że to dlatego, że aktorstwo nie było jego powołaniem, a aktor z czasem zmienił branże, ale to niestety przekłada się na ten film. Plusem na pewno są sceny pirotechniczne, ale do tego już przyzwyczaiłem się w filmach od duetu Petelskich. Moja ocena zatem to 5 gwiazdek, ale nie zniechęcam do własnego wyrobienia sobie opinii.

ocenił(a) film na 7
tepee

Łapicki ma tu ciekawą postać. Niby oportunisty, cwaniaczka i wielbiciela uciech cielesnych, a jednak nigdy tak naprawdę nie zostawił ojczyzny i kto wie, czy mówiąc, że go nie przyjęli z powrotem do wojska, mówił prawdę, a nie żartował. Ostatecznie umarł we własnym kraju, mimo że jak podkreślała jego czwarta żona, opcji miał kilka.

ocenił(a) film na 8
LukaszJarosz25

I ja tak samo odbieram jego postać.

ocenił(a) film na 8
tepee

+1.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones