Film

Wilde. Historia pisarza

Wilde
1997
1 godz. 58 min.
7,0 1 914
ocen
7,0 10 1 1914
5 138
chce zobaczyć
Historia irlandzkiego poety i pisarza, Oscara Wilde'a, którego do ruiny doprowadził potępiany w epoce wiktoriańskiej biseksualizm. Więcej Mniej
Wilde. Historia pisarza zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Historia Oscara Wilde'a, geniusza, poety, dramatopisarza. Samorealizacja homoseksualności przyniosła Wilde'owi wiele cierpień i trosk. Żongluje on między małżeństwem, ojcostwem i odpowiedzialnością za swoją obsesyjną miłość do Lorda Alfreda Douglasa - pseudonim 'Bosie'. Po akcji sprowokowanej przez ojca 'Bosiego' - Markiza Queensberry,Historia Oscara Wilde'a, geniusza, poety, dramatopisarza. Samorealizacja homoseksualności przyniosła Wilde'owi wiele cierpień i trosk. Żongluje on między małżeństwem, ojcostwem i odpowiedzialnością za swoją obsesyjną miłość do Lorda Alfreda Douglasa - pseudonim 'Bosie'. Po akcji sprowokowanej przez ojca 'Bosiego' - Markiza Queensberry, Wilde odmawia ucieczki z kraju i zostaje skazany na dwa lata ciężkich robót przez sądy nietolerancyjnej wiktoriańskiej społeczności.

boxoffice
$2 158 775 w USA
budżet
$10 000 000
na podstawie
Oscar Wilde (opowiadanie)
studio
British Broadcasting Corporation (BBC) / Capitol Films / Dove International / Więcej...
tytuł oryg.
Wilde
inne tytuły
Zastanawiano się nad udziałem Theresy Russell w roli żony Wilde'a. Producenci chcieli także, żeby w niewielkiej roli pojawił się w filmie Sting.
Film kręcono w Anglii, m.in. w Lincoln's Inn w Holborn i Somerset House w Strand (Londyn), Magdalen College na High Street oraz innych miejscach w Oxfordzie (Oxfordshire), Lulworth Cove w Weymouth, Swanage Pier w Swanage i Studland Bay (Dorset), Grip House Studios w Greenford (Middlesex), Houghton Lodge w Stockbridge (Hampshire), Knebworth House w Stevenage (Hertfordshire), Luton Hoo Estate w Luton (Bedfordshire), oraz w Hiszpanii.
Okres zdjęciowy trwał od lipca  do listopada 1996 roku.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych