Stephen John Fry

[{"id":6,"name":"actors","above5p":true,"career":{"name":"aktor"},"ranking":{"name":"Ról aktorskich","link":"/person/ajax/roles/5070/6","url":"/ranking/person/actors/male"},"rating":{"count":4896,"rate":7.69015522875817,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":20,"name":"voices","above5p":true,"career":{"name":"dubbing"},"ranking":{"name":"Głosu","link":"/person/ajax/roles/5070/20","url":"/ranking/person/voices"},"rating":{"count":654,"rate":8.198776758409785,"desc":"oceny","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":22,"name":"guest","above5p":false,"career":{"name":"gościnnie"},"ranking":{"name":"Występów gościnnych","link":"/person/ajax/roles/5070/22","url":"/ranking/person/guest"},"rating":{"count":155,"rate":8.245161290322581,"desc":"ocen","profession":"gry aktorskiej"}},{"id":21,"name":"himself","above5p":false,"career":{"name":"we własnej osobie"},"ranking":{"name":"Występów","link":"/person/ajax/roles/5070/21","url":"/ranking/person/himself"},"rating":{"count":23,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"występów osoby"}},{"id":1,"name":"screenwriter","above5p":false,"career":{"name":"scenarzysta"},"ranking":{"name":"Scenarzystów","link":"/person/ajax/roles/5070/1","url":"/ranking/person/screenwriter"},"rating":{"count":13,"rate":8.76923076923077,"desc":"ocen","profession":"scenariuszy"}},{"id":19,"name":"archivalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"materiały archiwalne"},"ranking":{"name":"personPage.toproles.ranking.proffesion.19","link":"/person/ajax/roles/5070/19","url":"/ranking/person/archivalMaterials"},"rating":{"count":4,"rate":8.75,"desc":"oceny","profession":"materiałów archiwalnych"}},{"id":17,"name":"originalMaterials","above5p":false,"career":{"name":"autor materiałów do scenariusza"},"ranking":{"name":"Autorów materiałów do scenariusza","link":"/person/ajax/roles/5070/17","url":"/ranking/person/originalMaterials"},"rating":{"count":4,"rate":7,"desc":"oceny","profession":"materiałów do scenariusza"}},{"id":2,"name":"director","above5p":false,"career":{"name":"reżyser"},"ranking":{"name":"Reżyserii","link":"/person/ajax/roles/5070/2","url":"/ranking/person/director"},"rating":{"count":2,"rate":8,"desc":"oceny","profession":"pracy reżysera"}},{"id":7,"name":"producer","above5p":false,"career":{"name":"producent"},"ranking":{"name":"Produkcji","link":"/person/ajax/roles/5070/7","url":"/ranking/person/producer"},"rating":{"count":2,"rate":5.5,"desc":"oceny","profession":"pracy producenta"}}]
7,7
4 896 ocen gry aktorskiej
Stephen Fry I
Stephen Fry urodził się 24 sierpnia 1957 r. w Hapstead, w Londynie. Jest synem Marianne Eve Fry (z domu Newman) i Alana Johna Fry, brytyjskiego fizyka i wynalazcy. Ma starszego brata Rogera i siedem lat młodszą siostrę Jo Foster, która jest jego agentką. Dziadkowie Stephena, od strony matki, Martin i Rosa Neumann, byli węgierskimi, żydowskimi emigrantami z Šurany (miejscowość ta znajduje się obecnie na terenie Słowacji). Ciotka matki Stephena i jej kuzynostwo zginęli w Auschwitz.
Fry dorastał w wiosce Booton, niedaleko Reepham w Norfolk. Przez krótki czas uczęszczał do Cawston Primary School, w Cawston, a w wieku siedmiu lat zaczął naukę w Stouts Hill Preparatory School w Uley. Następnie został uczniem Uppingham School w Rutland, skąd został wydalony w wieku 15 lat, wyrzucono go również z kolejnej szkoły - Paston School. W wieku 17 lat opuścił Norfolk College of Arts and Technology, ukradł kartę kredytową rodzicom swojego przyjaciela i uciekł. Został  aresztowany w Swindon i w rezultacie spędził trzy miesiące w Pucklechurch Prison. Następnie postanowił wznowić naukę, poszedł do City College Norwich obiecując, że będzie uczył się pilnie, by zdać egzaminy wstępne do Cambridge. Jego wyniki w nauce były tak dobre, że uzyskał stypendium Quenns' College, Cambridge. W czasie studiów na uniwersytecie Fry dołączył do Cambridge Footlights (amatorskiego teatru studenckiego), gdzie poznał swojego najlepszego przyjaciela i przyszłego współtwórcę skeczów - Hugh Lauriego. Fry pojawiał się także w University Challenge (brytyjski quiz telewizyjny). Ostatecznie ukończył anglistykę.

Swą karierę w telewizji Stephen Fry rozpoczął w 1982 r. występując w "The Cellar Tapes", które tworzone było przez Fry'a, Lauriego, Emmę Thompson i Tony Slattery. Przyciągnęło to uwagę Granada Television, która zatrudniła Stephena, Hugh i Emmę u boku Bena Eltona w "Theres Nothing to Worry About! (1982)There's Nothing to Worry About!".

W latach 1986-1995 BBC emitowało "Kawałek Frya i Laurieego (1986)Kawałek Frya i Laurieego (1986)Kawałek Fry'a i Laurie'ego", w którym tytułowi komicy wykonywali napisane przez siebie skecze. Serial był wysoko oceniany przez krytyków.

W latach 80 Fry pracował w radiu i telewizji oraz pisywał w gazetach (na przykład cotygodniowo dla "Daily Telegraph"), okazjonalnie robi to nadal. Od drugiego sezonu (1986 r.) grał również w "Czarnej Żmii". W 1990 r. wraz z Hugh Lauriem występowali w serialu kostiumowym "Jeeves and Wooster (1990)Jeeves and Wooster".

W 1995 r. zagrał główną rolę w sztuce "Cell Mates", która niestety nie odniosła sukcesu. Niepochlebne recenzje spowodowały, że Fry nic nikomu nie mówiąc zniknął na kilka dni. Krótko po tym zdarzeniu, jeszcze w tym samym roku zostały u niego zdiagnozowane zaburzenia afektywne dwubiegunowe (jest to choroba psychiczna powodująca skrajne nastroje - od głębokiej depresji, po okresy manii, którą charakteryzują, między innymi, wzrost energii, gonitwa myśli, czy nawet halucynacje). Przez długi czas ukrywał chorobę, jednakże w 2006 r. nakręcił dokument "The Secret Life of Manic Depressive", w którym on sam i wielu innych dotkniętych zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi otwarcie mówią o swej chorobie.

W 1997 r. wcielił się w postać brytyjskiego pisarza Oscara Wilde'a w filmie "Wilde", który odniósł ogromny sukces.

W latach 2001-2006 oraz w 2012 i 2013 był gospodarzem "BAFTA Film Awards", a w 2011 r. zagrał rolę Mycrofta, w "Grze cieni".

Stephen Fry jest odnoszącym sukcesy komikiem, aktorem, dziennikarzem, poetą, scenarzystą, reżyserem i pisarzem. W swoim dorobku pisarskim posiada nie tylko bestsellerowe nowele, takie jak "Blagier", czy "Hipopotam", ale także nagradzane sztuki teatralne, takie jak, na przykład "Latin! or Tobacco and Boys".

Fry jest również lektorem - jego głos słychać na wszystkich brytyjskich audiobookach Harry'ego Pottera oraz wielu grach wideo - na przykład PlayStation All-Stars Battle Royale, czy LittleBigPlanet, oraz czterech pierwszych grach o Harrym Potterze. Ponadto w 2011 r. czytał wiersze Czesława Miłosza dla brytyjskiego grona odbiorców "Projektu Audiobook Czesława Miłosza" zrealizowanego w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.

Oprócz tego Stephen Fry zaangażowany jest w różne akcje dobroczynne (między innymi jest bliskim współpracownikiem księcia Karola w jego akcji charytatywnej "Prince's Trust") oraz polityczne.

Obecnie (od 2004 r.) prowadzi znakomity quiz telewizyjny "QI".
Więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 sierpnia 1957

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 194 cm

Aktor
Zdobył Aktor, 2 inne nagrody i 4 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody
Aktor Najlepszy filmowy zespół aktorski za film Gosford Park w roku 2002 wraz z: Bob Balaban, Alan Bates, Jeremy Northam, Eileen Atkins, Maggie Smith, Sophie Thompson, Helen Mirren, Michael Gambon, Kristin Scott Thomas, Ryan Phillippe, Geraldine Somerville, Emily Watson, Clive Owen, Derek Jacobi, Kelly Macdonald, Tom Hollander, James Wilby, Charles Dance, Richard E. Grant
w związku małżeńskim z Elliott Spencer (od 17.01.2015)
Jest narratorem w brytyjskich wydaniach audiobooków "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling.
Ma starszego brata Rogera i młodszą siostrę Jo. 
Cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych