Stephen Fry I

Stephen John Fry

7,6
7 013 ocen gry aktorskiej
Stephen Fry I
Stephen Fry urodził się 24 sierpnia 1957 roku w Londynie (Anglia, Wielka Brytania). Jest synem Marianne Eve (z domu Newman) i Alana Johna Fry'a, brytyjskiego fizyka i wynalazcy. Ma starszego brata Rogera i młodszą siostrę Jo Foster, która jest jego agentką. Stephen dorastał w wiosce Booton, w hrabstwie Norfolk (Anglia, Wielka Brytania). Kiedy był nastolatkiem został wyrzucony z kilku szkół. W wieku 17 lat opuścił Norfolk College of Arts and Technology, ukradł kartę kredytową rodzicom swojego przyjaciela i uciekł. Został aresztowany i w rezultacie spędził trzy miesiące w więzieniu. Następnie postanowił wznowić naukę - poszedł do City College Norwich. Jego wyniki były tak dobre, że uzyskał stypendium Queens' College w Cambridge. W czasie studiów Fry dołączył do Cambridge Footlights (amatorskiego teatru studenckiego), gdzie poznał swojego najlepszego przyjaciela i przyszłego współtwórcę skeczów - Hugh Laurie'ego. Ostatecznie Stephen ukończył anglistykę.

Na dużym ekranie zadebiutował epizodem w 1981 w "Rydwanach ognia". Karierę w telewizji rozpoczął rok później, występując w programie "The Cellar Tapes", tworzonym przez Laurie'ego, Emmę Thompson i Tony'ego Slattery'ego. Wkrótce Stephen, Hugh i Emma zostali zatrudnieni u boku Bena Eltona w "There's Nothing to Worry About!". Kolejne lata w karierze Fry'a były związane głównie z pracą na małym ekranie. W latach 1986-1995 BBC emitowało "Kawałek Fry'a i Laurie'ego". Serial był wysoko oceniany przez krytyków. Fry pracował też w radiu i telewizji oraz pisał artykuły w gazetach (m.in. dla "Daily Telegraph"). Od drugiego sezonu grał w "Czarnej Żmii". 

Od końca lat 80. aktor zaczął częściej pojawiać się w filmach. Wystąpił m.in. w "Rybce zwanej Wandą", "Garści prochu" czy "Narzeczonej dla geniusza". W 1995 roku zagrał główną rolę w sztuce "Cell Mates", która niestety nie odniosła sukcesu. Niepochlebne recenzje spowodowały, że Fry nic nikomu nie mówiąc, zniknął na kilka dni. Krótko po tym zdarzeniu, jeszcze w tym samym roku zostały u niego zdiagnozowane zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Przez długi czas ukrywał chorobę, jednak w 2006 roku zdecydował się nakręcić dokument "The Secret Life of Manic Depressive", w którym otwarcie o niej mówił.

W 1997 wcielił się w postać brytyjskiego pisarza Oscara Wilde'a w filmie "Wilde. Historia pisarza", który odniósł ogromny sukces, a Fry'owi przyniósł nominację do Złotego Globu. Dwa lata później wrócił w kolejnej odsłonie produkcji "Czarna żmija" - "Tam i z powrotem". Za udział w dramacie "Gosford Park" zdobył Satelitę i nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych. W 2003 roku zadebiutował jako reżyser filmem "Cudowne lata bohemy" (nominacja do nagrody specjalnej BIFA). W kolejnych latach zagrał m.in. w "V jak Vendetta", serialu "Kingdom" i obrazie "Sherlock Holmes: Gra cieni".

W 2013 roku Stephen Fry dołączył do obsady produkcji "Hobbit: Pustkowie Smauga". Rolę władcy Esgarotha powtórzył w kolejnej części cyklu - "Bitwie Pięciu Armii". W nagradzanym obrazie "Przyjaźń czy kochanie?" wykreował postać pana Johnsona. Aktor nadal pojawia się w telewizyjnych produkcjach, takich jak "Kości" czy "Bo to grzech".

W 2015 roku Fry wstąpił w związek małżeński z Elliottem Spencerem. Aktor zaangażowany jest w akcje dobroczynne (m.in. jest współpracownikiem księcia Karola w jego akcji charytatywnej "Prince's Trust") oraz polityczne.
zobacz pełny życiorys

dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 24 sierpnia 1957

miejsce urodzenia: Londyn, Anglia, Wielka Brytania

wzrost: 195 cm

Aktor
Zdobył Aktor, inną nagrodę oraz 5 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
w związku małżeńskim z Elliottem G. Spencerem (od 17.01.2015)
Jest narratorem w brytyjskich wydaniach audiobooków "Harry'ego Pottera" J.K. Rowling.
Ma starszego brata Rogera i młodszą siostrę Jo Foster. 
Cierpi na zaburzenia afektywne dwubiegunowe.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Najlepszy lektor na świecie. Jest to jedyny sąd, jaki postawiłam w życiu i zamierzam go
szerzyć, niczym dogmat nowej wiary! Słuchajcie i rozkoszujcie się. :D

Ponawiam pytanie kolegi miszcz12 z 2008 roku. Dlaczego nie ma tu "QI"?. Dlaczego? Dlaczego?

http://www.pardon.pl/artykul/9820/slynny_aktor_pamietajmy_ze_auschwitz_byl_w_pol sce

Naprawdę lubię wierzyć w miłość bez żadnych granic, także tych wiekowych, więc mam nadzieję, że pomimo 30-letniej różnicy wiekowej, jego małżeństwo przetrwa próbę czasu❤️

Warto by dodać ten dokument do filmografii Fry'a. Chciałbym zobaczyć ten film z polskim lektorem, albo chociaż z napisami, nawet angielskimi.